GİB Vergi Borcu | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GİB Vergi Borcu

GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığına bağlı bir kurumdur ve temel amacı vergilerin tahsil edilmesidir. GİB vergi borcunu Gelir İdaresinin resmi internet sitesi üzerinden ödemek mümkün. Gelir İdaresi Başkanlığının kuruluşu Osmanlı dönemlerine dayanmaktadır.  Gelir İdaresi Başkanlığının önceki adı Gelirler Genel Müdürlüğü iken, 2005 yılında 5345 sayılı Kanunla gerçekleştirilen yeniden yapılanma neticesinde Gelir İdaresi Başkanlığı olmuştur.

Gelir İdaresi Başkanlığının Genel Görevleri Nelerdir?

  • Adaletli ve tarafsız bir şekilde gelir politikasının uygulanması.
  • Vergilerin toplanması.
  • Mükelleflere ait hakların korunması için gereken koşulları sağlamak.
  • Devlet gelirlerinin sağlanması adına ilgili kanun ve kararname çalışmaları yapmak.
  • Mükelleflerin vergi borçlarından doğan hak ve sorumluluklarını öğrenmelerini sağlamak.
  • Vergi kayıplarının önlenmesi adına çalışmalar yapmak.

Vergi Nedir?

Vergi doğrudan veya satın alınan bir madde üzerinden dolaylı olarak vatandaşların devlete ödediği paradır. Devletin maddi gücünü oluşturan en önemli unsur vergidir. Ülkemizde vergiler dolaylı vergi ve doğrudan vergi olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır.

Vergi Türleri Nelerdir?

Dolaylı Vergi: Dolaylı vergi herhangi bir mal veya hizmet üzerinden tahsil edilen vergilerdir. Vergiyi ödeyecek olan kişi önceden belli değildir. Dolaylı vergi Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Gümrük Vergisi ve Damga Vergisidir.

Doğrudan Vergi: Doğrudan vergiler dolaysız bir şekilde devlete ödenen vergilerdir. Doğrudan vergilerde herhangi bir mal veya hizmet alımı yoktur aracısız bir şekilde ödenir. Vergi mükellefi önceden bellidir. Doğrudan vergiler kişilerin kazançları göz önünde bulundurularak belirlenir. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Emlak Vergisi, Veraset ve intikal Vergisi Doğrudan vergilerdir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından Tahsil Edilen Vergiler Nelerdir?

GİB Vergi borçlarını tahsil etmekle yükümlü bir kurumdur. Bilindiği üzere devletin gelir kaynağının büyük bir oranı halktan toplanan vergiler aracılığı ile sağlanmaktadır. GİB vergi borçları Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden de ödenebilmektedir. GİB vergi borçları tahsili doğrudan vergi türleri için geçerli olmaktadır.

GİB Vergi Borçları için online olarak;

  • 6736 Yapılandırma Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemleri
  • Gelir Vergisi Borcu Sorgulama Ve Ödeme İşlemleri
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemleri
  • 6552 Yapılandırma Borcu Sorgulama Ve Ödeme İşlemleri

işlemleri için yapılabilmektedir.

GİB Vergi Borçları Online Ödeme

GİB vergi borçları online ödeme sayesinde internet bağlantısı olan hemen hemen her noktadan kredi kartınız aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz. GİB vergi borçlarınızı 02.00-22.00 saatleri arasında kredi kartınız ile Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden online olarak ödeyebilirsiniz.

GİB Vergi Borçları Online Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

GİB Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

GİB vergi borcu sorgulaması online olarak 2 şekilde yapılmaktadır. Biri İnternet Vergi Dairesi üzerinden diğeri de E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

1. İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Vergi Borcu Sorgulama

Bu işlem için ilk olarak aşağıda verdiğimiz linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından sizden istenen T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri no gibi bazı bilgileri girmelisiniz. Bu doğrultuda vergi borcu sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Vergi Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

2. E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama

Diğer birçok işlem gibi GİB Vergi borcu sorgulama işlemi de E-Devlet kapısı üzerinden sorgulanabilmektedir. E-Devlet üzerinden GİB vergi borcu sorgulaması yapmak için E devlet şifresine sahip olmanız yeterli. E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra hizmetler bölümüne vergi borcu sorgulama yazarak vadesi dolmuş veya henüz zamanı gelmemiş olan her türlü GİB vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

GİB vergi borcu sorgulamanızı yapmak için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı adresini açmalısınız. Ardından Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra karşınıza aşağıda görmüş olduğunuz ekran çıkacaktır.

Yukarıdaki görselde belirtildiği gibi ilgili alanlara T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Sisteme giriş yapmanız halinde GİB vergi borcu sorgulamalarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

E-Devlet GİB Vergi Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.