Grafikten Parsel Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Grafikten Parsel Sorgulama

Parsel, imar yasalarına göre sınırlı olan arazi bölümlerinin ifadesi olarak bilinir. Bir parsel alanında bir ya da daha fazla kişinin söz hakkı olabilir. Bu parsel bölümlerinin sahipleri, gerçek kişiler olabilirken, aynı zamanda tüzel kişilikler de parsel sahibi olabilmektedirler. Ülkemizde daha çok inşaat işleri ile uğraşanlar ve emlak işinde olanlar, yani arsa alım satım işleri yapan bireyler, bu tarz yatırımlarla uğraşan insanlar, yatırımcılar ve müteahhitler ve devlet dairelerinde parsellerin hesaplanması noktasında çalışan bireyler grafikten parsel sorgulama sistemlerini genel olarak kullanan insanlardır. Bu noktada bu insanlar, parsel sorgulama işlemlerini, devlet dairelerinin internet adresi üzerinde oluşturmuş olduğu parsel sorgulama uygulamasını kullanarak aradıkları parselin sorgulamasını yapabilirler. Bu işlem ile parselin harita üzerindeki yerini kolayca saptayabilirler.

Devletin internet üzerinde sunduğu sistemlerin genişlemesi sonucu insanların internet ile devlet kurumlarında yapmaları gereken işlemler oldukça artmış durumdadır. Bu da insanlara zamandan tasarruf sağlamaktadır. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama uygulamasını kullanarak, kişiler istedikleri parselin sorgulamasını herhangi bir şifre gerekmeksizin yapabilmektedirler.

Grafikten Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok devlet dairesi, işlemlerini internet üzerinden oluşturmuş olduğu uygulamalarla sağlayarak kişilere daha sağlıklı ve daha hızlı bir hizmet sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye’de bulunan devlet kurumlarının bazıları bir site üzerinden yapılabilirken bazıları da kendi siteleri üzerinden hizmet vermektedirler. Bu, kendi siteleri üzerinden hizmet veren devlet kurumlarından biri de, Tapu Kadastro Müdürlüğü’dür. Tapu Kadastro Müdürlüğü resmi internet sayfası kullanılarak, Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne giderek yapabileceğiniz bazı işlemlerinizi yerine getirebilir ve işlemlerinizi zaman almadan halledebilirsiniz. Tapu Kadastro Müdürlüğü internet sitesinde oluşturmuş olduğu uygulamaları kullanarak grafikten parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Almak istediğiniz bir taşınmaz mülk var ise, bunun parsel pafta durumunu sorgulatarak satın almak isteyebilirsiniz. Bu noktada Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün oluşturmuş olduğu web tabanlı uygulamayı kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da zaten sahip olduğunuz arsa ya da tarla gibi taşınmaz mülkün grafikten parsel sorgulama işlemlerinizi yine bu uygulamayı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Almak istediğiniz yeni arsa için herhangi bir işlem yapmadan önce arsa hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. Bu noktada Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden bu uygulamaları kullanarak işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün oluşturmuş olduğu internet üzerinden ulaşılabilen grafikten parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve aramış olduğunuz soruların cevaplarına kolayca ulaşabilirsiniz. Grafikten parsel sorgulama işleminizi Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün yarattığı ve adına coğrafi bilgi sistemleri adını verdiği sistemleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Parsel kelimesi, imar yasalarınca tanımlanmış ve sınırlanmış arazi parçası olarak belirtilmektedir. Parsel bölümünün birçok sahibi olabilir. Bu durumda bir karışıklık meydana gelebildiği için, bu uygulama kullanılarak bu karmaşanın önüne geçilmeye ve netliğin ortaya çıkarılmasına yardımcı olunmaktadır.

Grafikten parsel sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün oluşturmuş olduğu coğrafi bilgi sistemine ulaşmanız gerekmektedir. Bu linke tıkladıktan sonra açılan sayfadaki sorgu tiplerinden size uygun olanı seçin. Bu noktada sorgunuz eğer idari sorgu ise bunu, değilse coğrafi sorguyu seçin. Ardından hangi ildeki parseller hakkında grafikten parsel sorgulama işlemi yapacaksanız bu ili seçin.

parselsorgulama

Bundan sonraki işlem olarak aramasını yapacağınız parselin bağlı olduğu ilçeyi belirtin. Sonrasında gerekli olan diğer bilgileri girin. Mahalle ya da köy bilgilerini doldurun. Ada durumunu girin. En son işlem olarak ise, parsel seçimini yapın.

parsel2

Bütün bu işlemleri doğru şekilde ve sırası ile yaptıktan sonra sorgula seçeneğini seçerek grafikten parsel sorgulama işleminizi başarı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Grafikten Parsel Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.