GSM Hat Sorgulama Nedir? | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GSM Hat Sorgulama Nedir?


Ülkemizde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun faaliyetleri sonucunda kişiler bilgi teknolojileri konusunda internet üzerinde sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün dolandırıcılıkla mücadele konusunda yarattığı bu uygulamalarla kişilere uygulanan dolandırıcılık vakalarının engellenmesi sağlanmaktadır. Ülkemizde en fazla rastlanan dolandırıcılık durumlarından biri olan kontör-TL dolandırıcılıklarını engellemek amacıyla bazı uygulamalar geliştirilmiştir. Bu tür dolandırıcılıkları kullanarak masum kişilerin haberi olmadan açılan GSM hatları ile birçok suça karışmış olabilirsiniz. Bu dolandırıcılık türünde dolandırıcılar, masum insanların kimlik bilgilerini kullanarak onların adına GSM hat açarak dolandırıcılık faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Bu noktada GSM hat sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz, adınıza var olan GSM hatların neler olduğunu öğrenmeniz, bu tür dolandırıcılıklara karışma ihtimalinizi azaltacaktır. Bu sebeple de Emniyet Genel Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu GSM hat sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden GSM hat sorgulama işlemi oldukça kolay yapılabilen bir işlemdir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen bu kolay ve güvenli işlem sayesinde adınıza kayıtlı kaç tane GSM hattı olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer adınıza bilginiz dışında açılmış bir hat varsa bulabilirsiniz. Bu bilginiz dışında üzerinize kayıtlı olan GSM hatların kapatılmasını ilgili GSM operatörüne giderek yapabilirsiniz. Ayrıca bunun yanında, bilginiz dışında üzerinize hat açılmasına imkan veren GSM operatörüne dava açabilirsiniz. Yazımızın devamında GSM hat sorgulama işleminin nasıl gerçekleştiğini anlatıp, gerekli adımların nasıl yapılacağına değineceğiz.

GSM Hat Sorgulama Nasıl Yapılır?

En fazla sıklıkta rastlanan dolandırıcılık şekillerinden birisi, kimlik bilgileriniz kullanılarak haberiniz olmadan sizin adınıza açılan GSM hatlardır. Bu tür dolandırıcılıkların önüne geçmek ve bu tür dolandırıcılıkların meydana gelmesini engellemek için üzerinize kayıtlı durumda olan GSM hatların kontrolünü sağlamanız gerekecektir.

Bu noktada meydana gelebilecek olan dolandırıcılık durumlarını internet üzerinden yaratılan uygulamaları kullanarak kolayca yapabilir ve oluşabilecek olan bir dolandırıcılık durumunu engelleyebilirsiniz. Daha önce bu durum için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bir uygulama yaratmıştı. Mobil Hat Sorgulama Sistemi adını verdiği bu uygulama sayesinde bireyler üzerlerine kayıtlı olan GSM hatların neler olduğunu kolayca öğrenebiliyorlardı. Bu sistemi kullanarak kişiler, üzerlerine kayıtlı olan GSM hatların sorgulamasını bir üyelik ya da şifre kullanmaksızın yapabilmekteydiler. Ancak yapılan yenilikler sayesinde devlet hizmetleri daha güvenli bir hale getirdi. Daha güvenli ve daha etkin şekilde kullanılabilen bu sistem tek bir çatı altında birleştirildi ve GSM hat sorgulama işlemlerini de içeren bir hal aldı. Yazımızın devamında bu sisteme nasıl ulaşabileceğinizi ve yazının sonunda vereceğimiz linke tıklayarak GSM hat sorgulama işleminizi yapabileceksiniz.

E-Devlet olarak adlandırılan sistem sayesinde birçok devlet kurumu, internet üzerinden bir başlık altında toplandı ve kişiler bütün işlemlerini bu sistem çatısı altında yapabilir hale geldi. Bu işlemlerden biri de GSM hat sorgulama işlemidir. E-Devlet sistemine girerek GSM hat sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle E-Devlet şifresine ihtiyaç duyarsınız. Bu noktada nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Böylece yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak üzerinize kayıtlı olan GSM hatların sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra E-Devlet sistemine giriş yapabilir ve ardından arama kısmına “mobil hat sorgulama” yazarak direkt olarak Turkcell, Avea ya da Vodafone hatlardan hangilerinin üzerinize kayıtlı olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Mobil Hat Sorgulama

GSM Hat Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.