GSS Prim Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

GSS Prim Sorgulama


Ülkemizde devlet tarafından sağlık sigortası sisteminde son yıllarda yeni geliştirilme yapılmıştır. Bu geliştirmeler sayesinde önceden daha kısıtlı olan, kapsamı dar olan sağlık sigortası sistemi genişletilmiş, daha çok kişiyi kapsar bir hale getirilmiştir. Sosyal güvenlik sisteminde birçok köklü değişimi beraberinde getiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yani GSS uygulaması 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile yürürlüğe konulmuştur.

Geliştirilen sistem dahilinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası, daha fazla kişiyi kapsayıcı şekilde oluşturulmuştur. Daha önceden sadece zorunlu sigortaya tabii olarak çalışan insanların ödemiş oldukları sağlık sigortası primi sayesinde yararlanmış oldukları sağlık hizmetleri, bu yeni çıkarılan sistem ile bütün bireylere açılmış ve Genel Sağlık Sigortası primi ile ödenerek alınabilir hale getirilmiştir.

Genel Sağlık Sigortası genel olarak bir sağlık sigortası olmayan bireylerin ve bu bireylerin ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlayan bir sistemdir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bir yaşlılık, malullük, ölüm, dul, yetim gibi aylıklar almayan bireyler ve geliri olmayan bireyler GSS’den faydalanacaktır. Aynı şekilde yeşil kartı olmayan bireylerde GSS hizmetlerinden faydalanabilecektir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonlarına giderek gelir testi yaptırabilirsiniz. Bu şekilde ödemek zorunda olduğunuz GSS prim tutarınızı hesaplayabilirsiniz. Gelir testi yaptırmak zorunlu değildir. Ancak gelir testi yaptırmazsanız, en yüksek miktardaki GSS primi olan 212 TL’yi ödemek durumunda kalırsınız. Ancak gelir testi yaptırarak varsa gelirinize göre GSS primi ödeyebilir, geliriniz yok ise bir GSS primi ödemek zorunda kalmazsınız. Yazının devamında GSS prim sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusuna değineceğiz.

GSS Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemini kullanarak GSS prim sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. GSS prim borcu, sağlık sektöründe yapılabilen bir sorgulama türüdür. Sağlık sektörü günümüzün önemli uğraşları arasında yer alan bir sektördür. İnsan hayatıyla alakalı olan bu sektörde günümüzde birçok yenilik gerçekleştirilmiş ve insanlara sunulmuştur. Bu yenilikler dolayısı ile gelişmeler sağlanmış ve insanlar daha iyi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir hale gelmiştir. Sağlık sektörü alanında gerçekleştirilen ve kişiler tarafından en çok kullanılan sistem sigorta sistemidir. Sigorta bulunmadığı zaman bireyler sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu duruma devlet bazı çözümler üretmiştir. Devletin sigorta konusunda sağladığı çözümler ile Genel Sağlık Sigortası sistemi ortaya çıkmıştır. Kısaca GSS olan bu sistem, 18 yaşından küçük olan bütün ülke çocuklarının kapsanmasını sağlayan bir sağlık sigortasıdır. Eğer 18 yaşından büyükseniz ve GSS ile ilgili prim ödemeye başlamışsanız sizin de GSS prim sorgulama işlemine ihtiyacınız var demektir. Bu noktada yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak ve yazıda anlatılan bilgileri kullanarak GSS prim sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

gss-tescil-prim1

E-Devlet sistemini kullanarak GSS prim sorgulaması yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine girmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz, E-Devlet sistemine giriş yapamazsınız. Bu noktada yeni E-Devlet şifrenizi alarak GSS prim sorgulama işleminizi ve bunun yanında daha birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edinmek için yapmanız gereken tek şey size en yakın olan bir PTT şubesine gitmek olacaktır. PTT şubesine gittikten sonra nüfus cüzdanınızı verebilir ve E-Devlet şifrenizi istediğinizi belirtebilirsiniz. Nüfus cüzdanınız olmadan PTT şubesinden E-Devlet şifrenizi alamazsınız. Bu işlem belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi edinebilirsiniz. Ardından yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak E-Devlet ana sayfasına gidebilir ve TC kimlik numaranız ve edindiğiniz E-Devlet şifrenizi girerek E-Devlet sistemine girebilir ve GSS prim sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. E-devlet sistemine girdikten sonra arama boşluğu kısmına GSS prim sorgulama yazarak GSS prim sorgulaması yapabilirsiniz.

GSS Prim Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.