ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA

Araç hasar kaydı sorgulama işlemi ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde sıkça yapılan bir işlemdir. Sıfır araç alacak olan kişileri bu durum çok ilgilendirmese de bu işlem ikinci el araç alımları için önemli bir yer tutar. Araç hasar kaydı sorgulama işleminiz ile alacağınız veya satacağınız araçlarda hasar kayıtlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde arabayı alıp almayacağınıza daha doğru karar verebilirsiniz. İkinci el araç alımlarında kişinin araç hakkında en güvenilir bilgilere ulaşacağı hizmetin adı hasar kaydını sorgulamadır. Hasar sorgulama işlemleri sayesinde trafik kazası yaşanıldığı durumlarda ya da yeni bir araç alınması durumlarında fayda sağlamaktadır.

Kaza sorgulama işlemleri de bu kapsama girmektedir. Eğer aracınız daha önceden bir kazaya karıştıysa ya da yaptığınız kazanın ayrıntılarını görmek isterseniz kaza sorgulama işlemleri üzerinden bu bilgileri elde edebilmeniz mümkündür.

İnternet üzerinden kolayca hasar kaydı sorgulama ve plakadan araç sorgulama işlemlerini yapabilmek mümkündür. Plakadan araç sahibi sorgulama işlemi kişisel bilgileri içerdiğinden dolayı internet üzerinden yapılamamaktadır.

Araç Hasar Beyanı Nedir?

Araç Hasar beyanı hasar sonucu zarara uğrayan kişilerin zararın karşılanması için başvuruda bulunması demektir. Araç bedel kaybına uğradığı zaman kasko şirketiniz bu hasarı karşılama ihtimali vardır. Kasko şirketinize dava açarak aracınızın bedel kaybını alabilirsiniz. Kasko şirketi karşılamıyor ise karşı tarafa (kazaya sebebiyet veren kişiye) değer kaybı davası açılabilir. Bu hak Borçlar Kanunu’nun 122. Maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre karşı taraf kazada bir kusuru bulunmadığını ispat etmekle yükümlüdür. Eğer bu durumu ispat edemiyorsa araçta meydana gelen değer kaybını ödemekle yükümlüdür. Aracın bedel kaybının ne kadar olduğunu ekspertsiz raporu ile tespit edilmektedir. Bu davanın açılması için belirlenmiş olan zamanaşımı süresi ise iki yıl olarak belirlenmiştir.

Araç Hasar Beyanı Örneği

TÜRKİYE MOTORLU TAŞIT BÜROSU’NA

Aşağıda bilgileri yer alan trafik kazası neticesinde uğramış olduğum zararın tazmin edilmesi için gereğinin yapılmasını rica ederim. ……./….…/………..

ZARARA UĞRAYAN ARACIN Ruhsat Sahibinin Adı Soyadı veya ticaret ünvanı : Ruhsat Sahibinin İmzası : KAZAYA İLİŞKİN BİLGİLER Kaza Tarihi Ve Yeri : …………………………………………………………

Kazaya Neden Olan Araç Plakası : …………………………………………………………

TALEPTE BULUNANA İLİŞKİN BİLGİLER Adı Soyadı / Ticaret Unvanı : ……………………………………………

TC Kimlik Numarası / Vergi Dairesi ve Numarası: …………………………………………

Elektronik Posta : …………………………………………………

Telefon / Ev : ……………………. İş : ……………………Cep :…………………

Adres : …………………………………………………………………………………

Talep Edilen Zararın Niteliği :…………………………………………….

( ) Araç hasarı ( ) Bedeni Zarar (Yaralanma, Sakatlanma, Ölüm) ( ) Bina Hasarı ( ) Diğer ZARARA UĞRAYAN ARAÇ İLE İLGİLİ BİLGİLER Araç Plakası : ………………………………………………………………………………..

Ruhsat Sahibinin Adı Soyadı / Ticaret Unvanı : ……………………………………………..

Ruhsat Sahibinin TC Kimlik No / Vergi Dairesi ve No : ……………………………………

Aracın Bulunduğu Adres : …………………………………………………………………..

Servis Adı : ……………………………………………………………………………………

Servis Telefon / İş : ……………………………………………. Cep : Servis E-mail : ……………………………………………………. Faks : Servisin Bulunduğu İl / İlçe : ……………………………………………….

Tahmini Hasar Tutarı : …………………………………………………………………

Aracınızın Hasarlı Parçaları : …………………………………………………………………

EKLER ( ) Trafik Kazası Tespit Tutanağı ( ) Yeşil Kart Sigorta Sertifikası ( ) Zarar Gören Aracın Ruhsat Fotokopisi

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alımlarında kişiler alacakları araçların kazaya karışıp karışmadığı, hasarı olup olmadığını öğrenmek isterler. Bu tür işlemleri de kişiler internet ortamında kolay bir şekilde yapabilsinler diye hizmetler sunulmuştur. Araç hasar kaydı sorgulama işlemi de bu hizmetler arasında yer almaktadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi hasar kaydı bir tek trafik kazalarına karışan araçlar için geçerli bir durum değildir. Yani bazı durumlarda sırf küçük bir durumdan dolayı hasar kaydı olduğu için ucuza satılan araçlar vardır. Alıcılar bu durumu değerlendirebilirler. Kaza sorgulaması yaparak alacağınız aracın daha önceden kazaya karışıp karışmadığını öğrenebilirsiniz.

Araç hasar kaydı sorgulama işleminizi iki sistem üzerinden yapabilirsiniz. İlk sistemde 3 farklı seçenek ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu üç seçenekler; plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile sorgulama, plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile sorgulama ve plaka ve sürücü T.C: kimlik no ile sorgulamadır. İkinci sistem E-Devlet sistemidir. Hasar sorgulama işlemlerinin online olarak yapılabilmesi sürücüler için büyük bir kolaylıktır.

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ücretsiz hasar kaydı sorgulama işlemi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yapılmaktadır. Plaka ile hasar sorgulama işlemlerinin ilk basamağında bir şifreye gerek olmamaktadır. Araç hasar kaydı sorgulama işleminiz için ilk olarak aşağıda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sigortalı T.C. kimlik numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.

hasar kaydı sorgulama1

Plaka ve sigortalı vergi kimlik no ile araç hasar kaydı sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sigortalı vergi kimlik numarasını ve güvenlik kodunu giriniz. Plaka ile hasar sorgulama işlemlerinin diğer basamağına geçiş yapmadan önce plakanızı doğru girdiğinizden emin olun.

hasar kaydı sorgulama2

Plaka ve sürücü T.C. kimlik no ile hasar kaydını sorgulama işleminizi yapacaksınız; aracın plakasını, sürücünün T.C. kimlik numarasını ve güvenlik kodunu giriniz.

hasar kaydı sorgulama3

Plaka ile hasar sorgulama işlemlerinin bu aşamasında girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Ara” butonuna tıklayınız.

hasar kaydı sorgulama4

Almak istediğiniz aracın hasar kaydını sorgulama işlemini tamamlamış bulunmaktasınız.

Şifresiz Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

SMS İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell, AVEA veya Vodafone GSM operatörlerinden hangisini kullanmakta olduğunuz farketmeksizin 5664’e kısa mesaj atarak hasar kaydınızı sorgulayabilirsiniz.

5664 sorgulama hizmeti ücretli bir hizmet olup, tüm operatörler için hizmet ücretleri aşağıdaki şekildedir;

 • Hasar 4.00 TL
 • Araç Detay 4.00 TL
 • Parça Detay 4.00 TL
 • Tutanak 4.00 TL
 • Trafik 4.00 TL
 • Kasko 4.00 TL
 • Mağdur 4.00 TL

E-Devlet Üzerinden Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet kapısı üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebiliriz. E-Devlet sistemi hayatımıza girdikten sonra çoğu işlem için kurumlara gitmemize gerek kalmamıştır. Bu işlem gerek üniversite kaydı olsun yada emeklilik sorgulamaları fark etmez. Sistem sayesinde yalnızca birkaç dakikamızı ayırarak istediğimiz işlemi gerçekleştirmekteyiz. İnternetten hasar kaydı sorgulama işlemi de E-Devlet kapısı üzerinden yapabileceğimiz işlemlerden bir tanesidir. İnternetten araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirmek için E-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. Bunun için ise farklı yöntemler bulunuyor. İnternet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza veya E-Devlet şifresi E-Devlet kapısına girişte kullanılan yöntemlerdir. Kullanıcıların en çok tercih ettikleri yöntem ise E-devlet şifresidir. E-Devlet şifresi bulunmayan kullanıcıların bu şifreyi herhangi bir PTT den alabilirler.

E Devlet şifresi ile araç hasar kaydı sorgulaması için ilk olarak aşağıda verdiğimiz linke tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Ardından gerekli bilgileri girerek internetten hasar kaydı sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulama gibi işlemlerin yanında bir de araç sorgulama işlemi bulunmaktadır. Araç sorgulama, araçla alakalı bilgilere internet üzerinden ulaşılmasını sağlar. Bunun için sadece plaka yeterli olmaktadır. Araç sorgulama işleminde, aracınızın plakasını girerek aracın rengini, modelini, markasını, tescil birimini, belge tarihini, cinsini ya da aracın çalıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Araç sorgulama işlemi sayesinde bu bilgileri öğrenebildiğiniz gibi aracın üzerine herhangi bir trafik cezası olup olmadığını da görebilirsiniz. Buna ek olarak vergi borcu olup olmadığı da kişiye sunulmaktadır.

Plakadan Araç Sorgulama

Diğer sorgulama işlemleri gibi araç plaka sorgulama işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sayede herhangi bir kuruma gitmeden evimizde araç plaka sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Araç plaka sorgulama işlemi sayesinde aracınızla alakalı kontrolleri de gerçekleştirebilirsiniz. Araç sorgulama işlemi internet üzerinden yapıldığı gibi SMS yolu ile de yapılabilmektedir.

SMS yolu ile araç sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler, plakasını yazar 5664 numaralı hatta kısa mesaj gönderebilirler. Bunun sonucunda istedikleri bilgiler telefonlarına gelecektir.

Plakadan araç sorgulamanın diğer bir yolu da e-devlet sistemi üzerinden bu işlemi gerçekleştirmektir. Bunun için bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifrenizi 2 TL ücret karşılığında size en yakın olan PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Plakadan araç sorgulamak için bir e-devlet şifresi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ sitesi üzerinden sisteme giriş yapmalısınız.

Tramer Poliçe Sorgulama

Bir araç almadan önce araç ile ilgili dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Aracın tüm özelliklerini bilmeden ve araştırmadan araç satın almamalıyız. Bunun için öncesinde bazı sorgulamalar yapmalı ve bunların sonuçlarına göre aracı incelemeliyiz.

Tramer poliçe sorgulama sayesinde aracın bütün sigorta bilgilerine erişebiliriz. Diğer işlemler gibi tramer sorgulamayı da internet üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu siteye girdikten sonra Sorgulamalar bölümünden Trafik Poliçe Sorgulama seçeneğini seçin. Bundan sonra karşınıza 3 farklı sorgulama seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneklerden herhangi birisini seçerek tramer sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

YORUMLAR

 • metin açıkgöz 30 Nisan 2015 10:12

  teşekkürler

 • ramazan gökçe 5 Mayıs 2015 06:37

  68 sr 06 plakalı araç hakkında bilgi istiyorum

 • adem 5 Mayıs 2015 20:20

  65 EE 697 ARAÇIN BİLGİLERİ

  • Hurcan Karatas 6 Mayıs 2015 12:15

   Yazımızda nasıl yapacağınız detaylı olarak anlatılmıştır. Bilgilerinizi gösterilen yerlere giriniz.

 • hatice kaşlı 7 Mayıs 2015 08:22

  hasar kaydını öğrenmek istiyorum

  • Hurcan Karatas 7 Mayıs 2015 20:12

   Yazımızda anlatılanları uygulayınız.

   • simay 11 Ağustos 2015 17:11

    Uygulanmiyor ne yazikki harf leri yazmıyor
    A

    • Aykut Otu 18 Ağustos 2015 10:22

     Hangi harflerden bahsediyorsunuz?

 • halil 11 Mayıs 2015 05:34

  41 BA 244

  • Hurcan Karatas 11 Mayıs 2015 12:57

   Yazımızdaki linkte tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • özcan 15 Mayıs 2015 10:05

  Sigortalı TC olmadan yalnızca Plaka ile hasar kaydı öğrenmemiz mümkün mü?

  • Hurcan Karatas 16 Mayıs 2015 10:08

   Sms yolu ile sorgulayabilirsiniz. Tüm operatörler için 5664 de plakayı yazarak mesaj atabilirsiniz. Örnek “34ABC001” yazıp 5664′ e gönderebilirsiniz.

 • Vedat 23 Mayıs 2015 07:32

  Arac hasar kaydını soracaktım

  • Hurcan Karatas 23 Mayıs 2015 10:16

   Yazımızda anlatılan adımları uygulayarak sorgulayabilirsiniz. Ya da sms yolu ile sorgulayabilirsiniz. Tüm operatörler için 5664 de plakayı yazarak mesaj atabilirsiniz. Örnek “34ABC001” yazıp 5664′ e gönderebilirsiniz.

   • ömer 10 Haziran 2015 19:37

    e devlet şifresi ile aracın model ve tescil bilgileri çııkar

 • cihanger kürkcü 5 Temmuz 2015 16:41

  06 FN 3644 pilakalı aracımın hasar kaydı varmıdır

 • fazli arac 6 Temmuz 2015 14:55

  71 Aj 170 arabamin hasar kaydini ogrene bilirmiyim simdiden tesekkur ederim

 • Togay çolak 7 Temmuz 2015 17:00

  Hasar kaydını sorgulama

 • heheh 24 Temmuz 2015 22:53

  akşam akşam ne güldüm ya… insanımız iyice mala bağlamış. haberin altına plaka yazıp sonuç bekliyor :DDD iş ilanı haberlerinin altına youm yapıp başvuru yapan insanlara da çok gülüyorum.

 • Tufan 25 Kasım 2015 18:13

  Arkadaşım plakayı yazdıktan sonra diğer bölüme yazı yazılmıyor. Yani 034 abc001 yazacağım ama abc001 yazılmıyor malesef

  • Seren Ozmoral 26 Kasım 2015 10:27

   Sistemle ilgili bir hata olabilir, tekrar denerseniz olacaktır.

 • trtr 1 Ekim 2016 00:03

  Sms ile bilgi almak ucretli mi???

 • Umut 11 Ekim 2016 15:10

  Memleketteki tüm kıtları bir araya toplamışlar daha okumaktan ve okuduğu anlamaktan acizler..!! Yorum üzerinden sorgulama yapmaya çalışanlara mı gülesin yoksa makale üzerindeki görüntülere harf giremiyorum, yazamıyorum diyenlere mi gülesin yazık..

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.