Hasar Kayıtlı Araçlar | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Hasar Kayıtlı Araçlar

Motorlu araç kullanımı tüm dünyada olduğu gibi her geçen gün ülkemizde de oldukça hızlı bir artış göstermektedir. Diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de her bir kişinin ya da hane halkının en az bir aracı bulunmaktadır.Teknolojinin hızla gelişmesi refah seviyesinin yükselmesi ve insanların bir yerden başka bir yere ulaşma isteklerinin artması gibi faktörler motorlu araçlara yönelimde oldukça önemli birer etken olmaktadır.

Ülkemizde artan bu motorlu araçlar ile birlikte pek çok kaza meydana gelmektedir. Kazaların büyük bir bölümüne insan faktörü sebep olurken belli oranlarda da sürücü, yolcu, araç ve yol faktörleri etkili olmaktadır. Kişilerin alkollü araç kullanması,ehliyetsiz araç kullanma, hız ihlalleri, hatalı sollama, ışık ihlalleri gibi sebeplerden ülkemizde günde yaklaşık 500 kaza meydana gelmektedir. Bu kazaların sonucunda pek çok can ve mal kayıpları yaşanmaktadır.

Bu kazalar ile beraber kazaya karışan araçlarda ciddi hasarlar oluşmakta ve araçların karışmış olduğu bu kazalar kayıt altına alınıp hasar kaydı olarak şasi numarasına işlenmekte ve araçlar hasar kayıtlı araç kategorisine dahil edilmektedir.

Hasar kaydı sıfır araç alacak olanları ilgilendirmemekle beraber ikinci el araç alacak kişilerin en başta araştırdığı konulardan birisidir. Almak istedikleri araç kazaya karışmış mı kaç kere kazaya karışmış ne kadar hasar almış ve nerede nasıl tamir edilmiş gibi, kısaca araç sorgulama sorularının cevaplarını bulamaya çalışmaktadırlar. Son yıllarda geliştirilen bazı sistemler yardımıyla araç konusunda hiçbir bilgisi olmayan bireyler bile alacakları araçların geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilmekte ve ona göre alacakları araçları seçebilmektedirler.Bu sistemler yardımıyla daha önce kazaya karışmış araçların tekrar trafiğe çıkması engellenmekte ve olası kazalarında önüne geçilmektedir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemini SMS ile Nasıl Yapabilirim?

SMS ile hasar kayıtlı araç sorgulama işlemi çok kolay bir işlem olması sebebiyle belki de en çok tercih edilen sistemdir. Turkcell,Vodafone,Avea gibi GSM operatörlerinden hangisini kullanmakta olursanız olun SMS göndererek hasar kaydı sorgulama yapabilirsiniz. Hasar kayıtlı araç sorgulamak için öncelikle telefonumuzun sms bölümünü açtıktan sonra  sorgulama yapacağınız aracın plakasını harf ve numaralar bitişik olacak şekilde yan yana yazarak 5664’e kısa mesaj olarak gönderiyoruz. Kısa bir süre içinde sorgulama yaptığımız aracın bilgileri sms olarak cep telefonumuza gelecektir.

Burada dikkat etmemiz gereken bir husus sorgulama işleminde daha garanti bir sonuç almak için sadece plaka yazarak sorgulama değil aracın şasi numarasını yazarak da sorgulama yapmaktır. Şasi numarasıyla sorgulama işleminde de plaka sorgulamada olduğu gibi aracın şasi numarasını yan yana yazarak 5664’e kısa mesaj olarak gönderiyoruz. Kısa bir süre içinde sorgulama yaptığımız aracın bilgileri sms olarak cep telefonumuza gelecektir.Bu hizmet ücretli olup hizmet ücreti 5 tl dir.

Örnek araç sorgulaması aşağıdadır.

Araç-Hasar-Kaydı-Sorgulama

Kaza yapıp kazası resmi kayıtlara geçen araçların kolayca sorgulanabilmesinin yanında kaza yaptıktan sonra herhangi bir tutanak tutulmayan yani kazası resmiyete dökülmeyen araçlarda bu sorgulama işlemleri sonuç vermemektedir.Yani bu demek oluyor ki sorgulamada hasar kaydı çıkmayan araç hasarsız demek değildir.Bu sistemler bize hasarı kayıtlı olan  araçlar hakkında ön bilgi verirken hasarı resmiyete dökülmemiş araçlar hakkında herhangi bir bilgi vermemektedir.Bu yüzden ikinci el araç alacak kişiler sorgulama işlemlerini yaptıktan sonra aracı almadan önce bilir kişilere expertiz yaptırmalı çıkan rapora göre aracı alıp almamaya karar vermelidirler.

İnternet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

İnternet üzerinden hasarlı araç sorgulama işlemi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığıyla gerçekleşmektedir.Bunun için öncelikle yazımızın sonunda verdiğimiz sorgulama linkine tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencerede sırasıyla plakamızı ve TC kimlik numaramızı yazıyoruz. Onun altında yer alan resimdeki karakterleri giriniz kısmına geliyoruz ve resimde ne görüyorsak aynısını yazıyoruz. Son olarak sol alt köşedeki ara butonuna basarak sorgulamamızı gerçekleştiriyoruz.

U1

 

Araç Hasar Kaydı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.