HGS Borç Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

HGS Borç Ödeme

HGS, otoyol ve köprülerde geçiş işlemi sırasında yapılan ödeme işlemidir. Anlamı Hızlı Geçiş Sistemi’dir. Bu sistemde radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi yani RFID kullanılmaktadır. Türkiye’de ise 2012 yılında uygulamaya konulan bir sistemdir. Sistemin içeriği ise temin edilecek bir çipin aracın ön camı üzerine monte edilmesi ile birlikte gişelerden geçiş işlemi sırasında belirlenen tutarın HGS hesabından çekilmesi prensibine dayanmaktadır.

Daha önceleri bu ücretlendirme işlemi elle ödeme ile gerçekleştiriliyordu. Ancak trafik yoğunluğunun artması ile uzun kuyruklar oluşmaya başlamış ve saatler süren bekleyişler söz konusu olmuştu. Daha sonrasında ise KGS yani kartlı geçiş sistemi getirildi. Geçiş işlemleri bir nevi hızlansa da amaçlanan hedeflere tam olarak ulaşılamamıştır. KGS sisteminde de kart ile geçiş yaparken bir dur kalk işlemi söz konusu olduğundan yine bir trafik sıkışıklığı oluşmaya başladı. Ancak HGS tüm bu sorunları çözmek adına olabilecek en hızlı çözümlerden birini sundu. Çip üzerinden çekilecek tutar ile herhangi bir dur kalka gerek kalmadan, hızlı bir şekilde geçmek çok daha kolay bir hale geldi. Böylece trafik sorunu bir nebze de olsa çözülebilir hale geldi.

Bu yazıda da siz değerli okurlarımıza HGS borç ödeme işleminden bahsedeceğiz. HGS çiplerinizi PTT şubelerinden ve Shell bayilerinden temin edebilirsiniz. İçerisine yapacağınız yükleme işlemlerini de yine aynı yerlerden ve internet üzerinden online bir şekilde yaparak zaman kazanabilirsiniz. Genel olarak HGS işlemleri PTT aracılığı ile yürütülmektedir. Başvuru, borç ve ceza ödemelerinizi bu kurum üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca HGS çipinizin içerisinde yeterli miktarda bakiyenin bulunmadığı zamanda cezalı duruma düşmemek için sürekli bir bakiye sorgulama işleminin yapılması da gerekir.

PTT Üzerinden HGS Borç Ödeme

HGS borç ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. HGS ile alakalı yapabileceğiniz tüm işlemleri bu site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Geçiş ihlali sorgulama işlemi hemen üst kısımda yer almakta ve sadece plaka numarası ile birlikte yapılabilmektedir. Ancak HGS borç ödeme de dahil diğer tüm online işlemler için üyelik bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için ilk olarak üye olmanız gerekmektedir. Zaten üyeliği bulunan kişiler sitenin üst kısmından Müşteri Hizmetleri Giriş sekmesine gelerek e-posta ve şifre bilgileri ile birlikte giriş yapabilirler.

Untitled

Ancak herhangi bir üyeliğe sahip olmayan kişiler yine Müşteri Hizmetleri Giriş sekmesinin sol kısmından Üye Olun butonuna tıklamalı ve sol kısımda açılacak yan menü üzerinden TC Kimlik No/Vergi No, e-posta ve şifre bilgilerini oluşturarak üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirler. Daha sonrasında ise bu bilgiler ile sisteme giriş yapabilirler. Şifre ile birlikte giriş yapıldıktan sonra HGS borç ödeme işlemini online olarak büyük bir kolaylıkla gerçekleştirebilir ve gündelik işler düşünüldüğünde zamandan büyük ölçüde kar edebilirsiniz.

HGS Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Kapısı Üzerinden HGS Borç Ödeme

Bir diğer borç ödeme işlemi ise E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu işlem için ilk olarak E-Devlet resmi adresine girmeniz gerekmektedir. Bu site resmi E-Devlet sitesi olup pek çok işlemi herhangi bir resmi kuruma gitmeden bu site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Siteye girdikten sonra ilk olarak sol kısımdan e-Hizmetler butonuna tıklayınız. Açılan sayfa üzerinde alfabetik sıra ile yer alan başlıklardan PTT başlığı altında Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama butonuna tıklayınız ve devam ediniz. Sonrasında açılan sayfada bir E-Devlet şifresine ve TC kimlik numaranıza ihtiyacınız olacaktır.

Untitled

Bu bilgiler ile giriş yaparak HGS borç ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz bulunmuyor ise, en yakın PTT şubesine giderek sadece 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi kolayca temin edebilirsiniz.

HGS Borç Ödeme E-Devlet İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.