HGS Borç Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

HGS Borç Öğrenme


HGS bir çeşit geçiş işlemidir. Genellikle otoyol ve köprü girişlerinde bulunan ve yapılacak geçiş ücretlerinin hızlı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan bir sistemden meydana gelmektedir. Bu işlem için bir çip gerekmektedir. Bu çip içerisinde bulunan bakiyeden, geçiş ücreti kadarlık kısım, geçiş sırasında radyo frekansı ile algılanır ve ödeme işlemi otomatik bir şekilde gerçekleşir. Oldukça pratik ve kolaylaştırıcı bir işlemdir. Eski tip yani KGS sistemine göre çok daha basittir. KGS sistemi kartlı geçiş sistemi olarak isimlendirilmiş ve geçiş esnasında, gişelere kart okutulması sistemine dayanmaktaydı. Ancak dur kalklara sebep olduğu için uzun araç kuyruklarının oluşmasına sebep oluyordu. Ancak HGS sistemine geçildiğinde tüm bu dur kalk işlemi sona erdi ve hızlı bir geçiş işlemi başlamış oldu. Böylece yoğun trafik bir nebze de olsa hafifletilmiş oldu.

HGS çipleri ise PTT şubelerinden ve Shell bayilerinden temin edilmekte olup, yükleme işlemleri de bu bayilikler aracılığı ile veya internet işlemleri ile gerçekleştirilmektedir. İnternet üzerinden yapabileceğiniz diğer işlemler arasında ise bakiye sorgulama, geçiş ihlali sorgulama ve diğer bilgi sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Gündelik hayattaki iş yoğunluğu düşünülecek olduğunda büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden internet üzerinden sorgulama yapmak veya diğer işlemleri gerçekleştirmek hem daha az zaman alacak hem de oldukça kolay bir işlem olarak ön plana çıkmaktadır.

PTT Üzerinden HGS Borç Öğrenme Nasıl Yapılır?

Siz değerli okurlarımıza bu yazıda HGS borç öğrenme işleminden bahsedeceğiz. HGS sorgulama işlemleri genel olarak hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmekte olup, ayrıca üyelik işlemine dayalı bir sistemdir. Sistem içerisinde üyelik gerektirmeyen tek işlem Geçiş İhlali Sorgulama işlemidir. Bu aşamada sadece araç plakasını yazarak, herhangi bir geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenmiş olursunuz. Geçiş ihlali durumu ise HGS çipi içerisinde gerekli bakiyenin bulunmadığı durumlarda geçiş yapanlar için geçerlidir.

HGS borç öğrenme işlemi için ise ilk olarak hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinde sağ üst kısımda yer alan Müşteri Hizmetleri Giriş butonu üzerine geliniz ve tıklayınız.

hgs

Hemen ardından bir alt menü çıkacaktır. Bu menüde göreceğiniz üzere üyelik bilgileri istenmektedir. Üyeliği bulunan kişiler üyelik bilgileri ile direk olarak giriş yapabilirler. Ancak sistemi üzerinde kaydı bulunmayan kişilerin ilk olarak Üye Olun butonuna basarak, istenen bilgileri girip, üye olması gerekmektedir. Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra sisteme giriş yapmak üzere tekrardan Müşteri Hizmetleri Giriş menüsüne dönülmesi gerekmektedir. Burada üyelik bilgilerinizi girip, sisteme giriş yaparak, HGS borç öğrenme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Böylece internet üzerinden yapabileceğiniz bir sorgulama ile daha kolay ve basit bir şekilde HGS borç öğrenme işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

PTT HGS Borç Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet ile HGS Borç Öğrenme

Bir diğer HGS borç öğrenme işlemi ise E-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet kapısı pek çok sorgulama işlemini bir araya toplamış olan resmi bir sitedir. Pek çok bakanlık ve resmi kurumun sorgulama işlemleri tek bir çatı altında toplanarak oluşturulmuş bir sistemdir. Hızlı ve pratik olması sebebiyle hayatımıza büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak sorgulama işlemlerinin bir çoğunu yapabilmek için bir E-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Bu şifreyi sizlere en yakın PTT şubesinden, kimlik bilgileriniz ile sadece 2 TL karşılığında elde edebilirsiniz. Daha sonrasında sorgulama işlemini gerçekleştirmek üzere ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine giriniz.

edevlet1

Sol kısımda e-Hizmetler butonuna tıklayınız. Hemen ardından harf sırasına göre dizilmiş pek çok sorgulama işlemini göreceksiniz. Bunlar arasından P harfine gelerek PTT başlığı altında Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama butonuna geliniz ve tıklayınız.

edevlet2

Açılan sayfadan devam ettikten sonra, sizlerden E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası istendiğini göreceksiniz. Her 2 bilgiyi de doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayıp, sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Açılacak sayfa üzerinden HGS borç öğrenme işleminizi kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

E-Devlet HGS Borç Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.