HGS Cezası Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

HGS Cezası Ödeme

HGS bilindiği üzere bir çeşit hızlı geçiş sistemidir. Otoyol ve köprülerde bulunan gişeler aracılığı ile ödeme yapılması işlemini kapsamaktadır. Ancak bu ödeme herhangi bir dur kalk işlemi gerektirmeden, gişelerden geçiş işlemi sırasında otomatik olacak cihazlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak geçiş ücretinin transfer edilmesi için her araç için bir HGS çipi gerekmektedir. Ön cama yapıştırılan bu çip ile geçiş işlemi sırasında gişelerde bulunan uzaktan kontrollü cihazlar aracılığı ile geçiş tutarı direk olarak transfer edilmektedir. Oldukça hızlı bir sistem ve trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azalttığından dolayı ismi Hızlı Geçiş Sistemi olarak belirlenmiştir. Eskinden uygulanmakta olan Kartlı Geçiş Sistem yani KGS’ye göre çok daha hızlı bir sistemdir. KGS’de araçların geçiş sırasında durması ve kartlarını okutması gerekiyordu ve bu durum uzun trafik kuyruklarının oluşmasına neden oluyordu. Ancak HGS, KGS’ye göre oldukça avantajlıdır. Bu yüzden en çok tercih edilen geçiş sistemidir.

HGS çiplerinizi ize herhangi bir PTT şubesi veya anlaşmalı Shell bayisinden temin edebilirsiniz. Almış olduğunuz 2 adet çipten bir tanesini aracın ön camına bir diğerini ise araç ruhsatına yapıştırmanız gerekmektedir. Ayrıca geçiş ihlali yapmamak için HGS çipi içerisinde sürekli olarak yeterli bakiyenin bulunması gerekmektedir. Bu yüzden sık sık bakiye sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Böylece herhangi bir geçiş ihlali yapmış olmaz ve ceza yememiş olursunuz.

PTT Üzerinden HGS Cezası Ödeme

Eğer geçiş ihlali yapmışsanız ancak bu durumdan emin değilseniz ilk olarak, bu durumu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine gidiniz. Bu site PTT’nin resmi HGS sitesi olduğundan güvenlik açısından hiçbir sıkıntısı bulunmamaktadır. Site açıldığında hemen üst kısımda Geçiş İhlali Sorgula menüsü yer almaktadır. Tıkladığınızda hemen alt bir menü açılacaktır. Bu menü üzerine araç plaka bilgisini girerek, geçiş ihlali sorgulayabilirsiniz. Eğer gerçekten geçiş ihlali yapmışsanız, cezalı duruma düşmüş ve HGS cezası ödeme yükümlülüğü altına girmişsiniz demektir. Bu işlemi yapabilmek için ise 2 farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan ilki PTT şubesi üzerinden HGS cezası ödeme diğeri ise internet üzerinden HGS cezası ödeme işlemleridir.

PTT şubesi üzerinden HGS cezası ödeme işlemini yapabilmeniz için araç ruhsatı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Ek olarak diğer trafik cezalarında olduğu gibi Vergi Dairesine ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’na gitmenize de gerek kalmaz. Direk olarak PTT şubesi üzerinden HGS cezası ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca 7 gün içerisinde ödeme yaparsanız, sadece geçiş bedelini ödemek durumunda kalırsınız. Ancak 7 günden daha geç bir süre sonra ödeme işlemi yapmaya giderseniz, ceza bedeli geçiş bedelinin 10 katı kadar olacaktır.

Bir diğer HGS cezası ödeme işlemi ise internet üzerinden gerçekleştirilir. Bunun için ilk olarak hgsmusteri.ptt.gov.tr sitesine giriniz. Bu site üzerinde üst kısımdan Müşteri Hizmetleri Giriş butonuna tıklayınız.

hgs

Açılan alt menü üzerinde üyelik bilgileri ile giriş yapılabildiğini göreceksiniz. Bu sorgulama için üyeliğe sahip olan kişilerin üyelik bilgileri ile giriş yapması gereklidir. Ancak üye olmayan kişiler ilk olarak sol kısımdan Üye Olun butonuna tıklamalıdır. Açılan bir alt menüde ise gereken bilgiler doldurulup, üyelik işlemi tamamlanmalıdır. Ardından ise yine aynı menü üzerinden üyelik bilgileri istenilen boşluklara doldurulup, sisteme giriş yapılmalıdır. Giriş yaptıktan sonra HGS cezası sorgulama işleminizi, oluşturduğunuz profil üzerinden büyük bir kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Böylece HGS cezası sorgulama işleminizi de basit bir şekilde, herhangi bir zaman kaybına sebep olmadan tamamlamış olacaksınız.

HGS Cezası Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.