HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama

HGS bilindiği üzere Hızlı Geçiş Sistemi anlamına gelmektedir. Bu sistem yoğun trafik yaşanan köprü ve şehir girişlerinde, geçiş işlemini daha hızlı bir hale getirerek, geçiş ücretinin olabilecek en hızlı şekilde alınmasını sağlayan ve trafiğin daha hızlı bir şekilde akmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde bluetooth yani uzaktan kontrollü bir sistem bulunmakta olup, sahip olduğunuz ve aracınıza monteli halde bulunan HGS çipinin içerisinden belirlenen tutarın geçiş işlemi sırasında otomatik olarak alınması sürecidir. Daha eski bir sistem olan KGS yani Kartlı Geçiş Sistemine göre çok daha hızlı ve geçerli bir sistemdir. KGS’de aracın yavaşlayıp gişeye gerince durması ve araç şoförünün kartını basarak geçmesi söz konusuydu. Ancak oldukça uzun araç kuyruklarına sebep olan bu durum HGS’ye geçilmesi ile çok daha hızlı bir hale getirildi.

HGS işlemleri PTT aracılığı ile ve Shell şubeleri üzerinden yürütülmektedir. HGS çipinizi de PTT şubelerine veya Shell’e başvurarak sadece 6 TL gibi bir bedelle, başvuru yaparak kolayca temin edebilirsiniz. Toplamda 2 parça yapışkandan oluşan bu çipin biri aracın camına biri de ruhsata yapıştırılmalıdır. Eğer yanlış bir araç sınıfına ait HGS çipi kullanılmışsa tüm sorumluluk araç şoförüne ait olacaktır.

HGS çipleri üzerinde geçiş için yeterli miktarda bakiyenin bulunması gerekmektedir. Eğer bu bakiye bulunmadığı halde geçiş işlemi yapılmış ise ilk olarak tebligat işlemi yapılacak ve 15 gün içerisinde herhangi bir yükleme yapılmaz ise araç üzerine, geçiş ücreti miktarının 11 katı kadarlık bir cezai yaptırım uygulanır. Bu yüzden ceza yememek adına sürekli olarak HGS çipinizin içerisinde bulunan bakiyenin kontrol edilmesi gerekmektedir. Ancak bu durum tüm kullanıcılar için çok daha kolay bir hale getirilmiştir. Artık HGS numarası ile bakiye sorgulama işlemi için herhangi bir PTT şubesine yada Shell şubesine gitmeye gerek kalmadı. Gerekli kontrol işlemlerinizi internet üzerinden kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

PTT HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS numarası ile bakiye sorgulama işlemi için de PTT resmi sitesinin bir alt dalı olan www.hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Resmi internet sitesi üzerinden HGS numarası ile bakiye sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak üye olmanız gerekmektedir. Bağlanmış olduğunuz sitenin sağ üst kısmında Müşteri Hizmetleri Giriş sekmesi bulunmaktadır.

hgs

Üyeliği bulunmayan üyelerin Üye Olun butonuna basarak ilk olarak üyelik bilgilerini elde etmeleri ve hemen ardından üyelik bilgileri ile giriş yapmaları gerekmektedir. Zaten üyeliği bulunan kişiler ise direk olarak giriş işlemini gerçekleştirebilir ve HGS numarası ile bakiye sorgulama işlemini sisteme üyelik bilgileri ile giriş yaptıktan sonra tamamlayabilirler.

HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir diğer HGS numarası ile bakiye sorgulama işlemi ise E-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Ancak bu işlem için ilk olarak bir E-Devlet şifresi temin edilmelidir. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden kimlik bilgileriniz ile sadece 2 TL karşılığında kolayca elde edebilirsiniz. Daha sonrasında ise www.turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz.

edevlet1

Çıkan anasayfa üzerinde sol kısımdan e-Hizmetler butonuna ve hemen ardından ekrana gelen sorgulama işlemlerinden P harfine gelerek PTT başlığı altında “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama” butonunu bulmalısınız. Butona tıkladıktan sonra ilk olarak “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmalısınız.

edevlet2

Son olarak da gerekli boşluklara sırası ile TC kimlik numarası ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece E-Devlet kapısı üzerinden kolay ve basit bir şekilde HGS numarası ile bakiye sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

HGS Numarası İle Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.