IMEI Sorgulama BTK | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

IMEI Sorgulama BTK

IMEI anlam olarak uluslararası mobil cihaz kodu anlamına gelmektedir. Her bir GSM telefonun kendine ait bir IMEI numarası bulunmaktadır. Bir nevi cep telefonları için kimlik numarasıdır. 15 haneli bir kod numarasıdır. Telefonunuzu kaybetseniz veya içerisindeki her şey silinse dahi IMEI kodu aynı kalacaktır. Birtakım kimseler tarafından IMEI numaraları kırılarak, internet üzerinde yasal olmayan bir şekilde kayıt işlemi yapılmaktadır. Bu yüzden telefonunuzun IMEI numarasını hiçbir şekilde internet üzerinde paylaşmayınız. IMEI kodunuzu nasıl bulabileceğinizi bilmeyenler için, cep telefonlarında IMEI kodu görüntüleme işlemi genel olarak *#06# kodu ile görünmektedir.

Yurt dışından ülkemize getirilen telefonlar aktif olarak kullanılamamaktadır. Genellikle yurt dışına çıkan kişiler, düşük vergiler sebebiyle telefonlarını yurt dışından temin ederler. Ancak ülkemize geri döndükleri andan itibaren telefona sim kart yerleştirildiğinde, sadece 60 gün kullanma haklarına sahiptirler. Daha sonrasında telefon kullanıma kapanmaktadır. Bu durumun oluşmasını engellemek için ise yurt dışından gelen telefonların IMEI kaydının yapılması gerekmektedir. Sistem üzerine bu numara girilerek, yasal hale getirilir ve aktif olarak cep telefonu kullanılabilmektedir.

IMEI kayıt işlemi ise BTK tarafından yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılmaktadır. Ayrıca yukarıda verilen kod yerine, IMEI sorgulama işleminizi internet üzerinde BTK resmi sitesi ile veya E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yazının geriye kalan kısmında IMEI sorgulama BTK yöntemleri hakkında birtakım bilgiler verilecektir.

IMEI Sorgulama BTK Nasıl Yapılır?

IMEI sorgulama BTK işlemi kullanıcılar için oldukça avantajlıdır. Özellikle 2. el telefon al-sat işleri ile uğraşan kişilerin dolandırılma ihtimalleri yüksektir. Ancak IMEI sorgulama BTK işlemi ile bu durum neredeyse sıfıra inmektedir. Bunun nedeni ise IMEI sorgulama BTK işlemini yaptığınızda, satın alacağınız telefonun yasal olarak ithal edilip edilmediğini, kaçak olup olmadığını veya çalıntı olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Eğer telefon ithal edilmiş bir telefon ise IMEI numarasını sistem üzerine girdiğinizde, hangi ülkeden ne zaman ithal edildiğini dahi görebilirsiniz. Bunun yanında telefonun modelini ve nerede üretildiği bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Böylece dolandırıcılık ile ilgili tuzaklara düşme şansınız ortadan kalkmış olur.

IMEI sorgulama BTK işlemi için Mobil Cihaz Kayıt Sistemi olan www.mcks.gov.tr adresine girebilirsiniz. Bu site üzerinden sol kısımdaki Sorgulamalar menüsü altında IMEI Sorgulama butonu bulunmaktadır. Bu butona tıkladığınızda ise sorgulama işleminin artık E-Devlet kapısı üzerinden yapıldığını göreceksiniz.

E-Devlet kapısı, pek çok resmi kurum işlemini internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilmemizi sağlayan bir sistemdir. Bu sistem ile resmi kurum işlemlerinizi, alakalı resmi kuruma gitmenize ve belki de saatlerce sıra beklemenize gerek kalmadan gerçekleştirebileceğiniz büyük bir portaldır. Ayrıca tamamen internete dönük bir işlem olduğu için herhangi bir vakit kaybına neden olmayacaktır. Tüm bireyler için büyük bir kolaylıktır. Ancak çoğu E-Devlet işlemini gerçekleştirebilmek için bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız. IMEI sorgulama BTK işlemi için herhangi bir E-Devlet şifresi gerekmemektedir.

IMEI sorgulama BTK işlemi için ilk olarak E-Devlet resmi sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir.

aaa

Daha sonrasında sitenin sol kısmında göreceğiniz e-Hizmetler butonuna basınız. Buradan B harfine gelerek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında IMEI Sorgulama butonuna tıklayınız.

imei

Karşınıza çıkan sayfadan devam ettikten sonra sizlerden birtakım bilgilerin istendiği bir sayfa açılacak. Bu bilgiler IMEI numarası ve Güvenlik Resmi bilgileridir. Telefonunuzun IMEI numarasını *#06#’yi tuşlayarak görebilirsiniz. İstenen boşluğa IMEI numaranızı girdikten sonra güvenlik kodunu da girerek Sorgula butonuna basınız. Böylece IMEI kodu bilgisi ile telefona ait pek çok bilgiyi kolaylıkla görmüş olacaksınız.

IMEI Sorgulama BTK İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.