İnternet Vergi Dairesi Borcu Yoktur | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İnternet Vergi Dairesi Borcu Yoktur

Ülkemizde serbest mesleklerde ya da kamu kuruluşunda memur olarak çalışan bireylerin hepsi vergi vermektedir. Çalışmayan ya da öğrenci olan bireylerde kullandıkları cep telefonu faturaları, farklı faturalar aracılığı ile vergi vermektedir. Vergi ise, sosyal devletin idarelerin ve aynı zamanda kamu kuruluşlarının hizmetinin gerektirdiği birtakım giderleri karşılamak amacıyla, gerçek ya da tüzel kişilerden belirli bir oranın eklenmesiyle alınan paradır. Ülkemizde sosyal devlete ait olan kamu kuruluşlarının gelirini sağlamak amacıyla ülke içerisinde yaşayan vatandaşlardan vergi alması gerekmektedir. Devletin vatandaşlarından aldığı vergilerin, kamu gelirleri içerisinde payı yaklaşık olarak yüzde doksandır. Bu nedenle kamu geliri genel olarak vergi geliri anlamına da gelmektedir. Tüm bu bilgilere dayanarak verginin tanımını bireylerin, kamuya ait tüm giderleri karşılamak için, kendi maddi güçlerine göre, kanunlara uygun bir şekilde ödemesi gereken bir görevdir. Aynı zamanda vergi, devletin, kamusal giderlerini karşılamak amacıyla bireylerin maddi gücüne göre onlardan aldığı belirli oranlardaki finansal değerdir.

İnternet Vergi Dairesi Borcu Yoktur İfadesi

Günümüzde her alanda internetin insanların hizmetine sunulması sonucunda her şeyi internet üzerinden yapabilirsiniz. Özellikle herhangi bir vergi borcunuzun olup, olmadığını internet vergi dairesi borcu yoktur gibi bir ifadeye ulaşarak, işleminizde sonuca ulaşabilirsiniz. Vergi sadece devlet tarafından alınma ihtimali olan bir finansal değerdir. Verginin birtakım özellikleri bulunur. Bu özellikler, ülkemizi yöneten birimler haricinde, aynı zamanda verginin yerel yönetim ya da vergilendirme görevine sahip olan kamu kurumlarını ifade etmektedir. Vergi kamu harcamaları için bir bütçeye sahip olma amacıyla ayrılır. Vergi, birey ve kurumlardan kendi finansal güçleri oranında alınır. Vergi, bireylerin ve aynı zamanda kurumların devlete ödediği karşılıksız bir finansal değerdir. Kendi finansal güçleri ile belirlenen vergiyi, her fert ve kurum düzenli ödemesi gerekir. Ülkemiz için vergi ekonomik bir değer olmaktadır. Vergi borcunuzun olup olmadığı sonucuna ulaşabilmeniz için borç sorgulama işlemlerini yapmanız gerekir. Bu gibi işlemlerin sonunda herhangi bir borcunuz olmadığını belirten “Vergi borcu yoktur.” ifade ve belgesine bu sorgulama sayesinde ulaşabilirsiniz.

Verginin aynı zamanda birtakım unsurları bulunur. Verginin alacaklısı, devletle birlikte devredilmiş olan vergi denetleme görevine sahip olan, il özel idareleri, belediye ve aynı zamanda köy idareleri kamu tüzel kişileri genel olarak vergi alacaklısı statüsünde yer alır. Vergi borçlusu, vergi ödeme ile sorumlu kılınan muhataba vergi alacaklısı adı verilir. Aynı zamanda vergi alacaklısı sadece ülke sınırları içerisinde yaşayan ülke halkı değil, yabancı uyruklu bireyler, gerçek kişiler ve kamu tüzel kişilerde olmaktadır. Verginin, sosyal devletin vergilendirme görevine dayanarak kanunlarla zorunlu olarak ödenmesi sağlanır. Bu tür bir zorunluluk verginin korunduğunu, tek taraflı olduğunu ve aynı zamanda verginin kanunlara göre alındığını gösterir. İnsanlar ya da kurumlar farklı nedenlerle bağlı olarak bazen vergi ödeme görevlerini ihmal edebilirler. Kişi ya da kurumların vergi borçlarının olup olmadığını öğrenebilmeleri için yapması gereken bazı sorgulama işlemleri vardır. Gelin bu işlemlere bir bakalım.

Vergi Dairesi Borç Sorgulama

Vergi borcunuzun olup olmadığını internet üzerinden çok kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden vergiyle ilgili tüm işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Vergi borcunuzu sorgulama işlemlerini cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan anında yapabilirsiniz. Vergi borcunuzu sorgulamak ve aynı zamanda ödeme yapabilmeniz için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’nin internet sayfasını açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Online olarak vergi mükelleflerine sunulan bu hizmet sayesinde internet üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel Taşıtlar Vergisi ve aynı zamanda gelir vergisi gibi birçok vergi türlerini sorgulama şansına sahip olabilirsiniz. Eğer sorgulama ekranında “Vergi borcu yoktur.” ifadesi yer almıyorsa, bu vergi borcunuzun bulunduğu anlamına gelir. Vergi borcunuz ayrıntılı bir şekilde ekranınızda yer alacaktır. İnternet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz vergi borcunuzu öğrenmek için açılan ekranda yer alan T. C. Kimlik Numarası, nüfus cüzdanı seri no, annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun T. C. Kimlik Numarası ya da annenizin kızlık soyadının ilk, ikinci harfi ve güvenlik kodunu ilgili alana yazdıktan sonra Tamam butonuna basmanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından “Vergi borcu yoktur.” ifadesi ile karşılaşırsanız herhangi bir vergi borcunuzun bulunmadığı anlamına gelir.

İnternet Vergi Dairesi Borç Bilgilendirme Servisine ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.