iPhone IMEI Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

iPhone IMEI Sorgulama

iPhone IMEI sorgulama işlemi, telefonun yasal olarak kayıt altında olup olmadığını kontrol etmek için yapılmaktadır. IMEI’nın açılımı Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği anlamına gelmektedir. IMEI numarası sayesinde, kullandığınız mobil cihazın, kayıt altında olup olmama durumunu inceleyebilirsiniz. IMEI numaraların bu kadar önemli olmasının nedeni, bu numaraların mobil cihazlar için bir nevi kimlik numarası gibi bir işlev görmesinden kaynaklanmaktadır. Etrafımızda bu kadar çok cep telefonu kullanıcısı varken IMEI numarasının bu kadar önemli olması da doğaldır. Zira bir mobil cihazın sadece satıldığı ülkede değil, diğer ülkelerde de kullanılabilmesi için bu numaraya ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi takdirde herhangi bir dış ülkeden aldığınız cep telefonunu Türkiye’de kullanamayabilirsiniz.

Bir cep telefonu markası olarak iPhone oldukça ünlü ve popüler bir markadır. Dünyanın her yerince milyonlarca iPhone kullanıcısı bulunmaktadır. iPhone IMEI sorgulama işleminin bu kadar önemli bir işlem olmasının sebebi, bu markaya ait cep telefonlarının ülkemizde de oldukça popüler bir hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Günden güne popülaritesi ve kullanımı artan iPhone marka cep telefonlarının yasal olarak Türkiye’de kullanılabilmesi için, ülke içinde kayıtlı olması yani ülke içinden satın alınmış olması gerekmektedir. Örneğin yurt dışından getirilen bir iPhone marka cep telefonu IMEI numarası kayıtlı değil ise Türkiye’de bir kullanıcı tarafından kullanılamaz. Fakat bu durumun da çeşitli istisnaları vardır. Eğer yurt dışından bir iPhone cep telefonu aldıysanız, Türkiye’ye girdiğinizde, aldığınız cep telefonunuzu çeşitli kurumlar aracılığı ile pasaportunuza kaydettirmeniz gerekmektedir. IMEI numarası kullanılarak yapılan kayıttan sonra, cep telefonu rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca yurt dışından telefon getirme ya da başkasından isteme gibi durumlar oldukça sıklaşmaya başladığından dolayı, bu pasaporta kayıt işlemi önemli bir hal almıştır. Peki satın aldığınız telefon, eğer size yurt dışından getirilmiş ise, kayıtlı olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Bunun yolu iPhone IMEI sorgulama işleminden geçmektedir.

iPhone IMEI sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmeniz gerekmektedir. iPhone marka telefonlar için IMEI numarası öğrenmenin birkaç farklı yolu bulunmaktadır. İlk yöntem oldukça basittir. Cep telefonunuzun ayarlar kısmına girdikten sonra hakkında sekmesine tıklayarak telefonunuza ait IMEI numarasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak, telefonunuz arka kapak kısmında genelde IMEI numarası bulunmaktadır. Başka bir seçenek ise, iPhone marka cep telefonunuzun sim kart yatağına bakarak orada yazan IMEIv numarasını öğrenmektir. IMEI numarası öğrenildikten sonra iPhone IMEI sorgulama işlemini yapabilirsiniz. iPhone IMEI sorgulama E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

E-Devlet sistemi hakkında net bir şey bilmeyen okurlarımız için tekrar yazalım. E-Devlet sistemi, kişinin çeşitli önemli ve yasal bilgilere ulaşabileceği bir tür sanal devlet portalıdır. E-Devlet sistemi ile çeşitli sorgulamalar yapabilir, vatandaşlık bilgilerinize ulaşabilir ve bazı önemli belgeleri edinebilirsiniz. Ayrıca E-Devlet sistemini kullanmak da bir o kadar kolaydır. Yapmanız gereken tek şey sadece TC kimlik numaranızı ve E-Devlet giriş şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmaktır. Eğer E-Devlet giriş şifreniz yok ise ya da ilk defa giriş yapacaksanız, en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi alabilirsiniz.

iPhone IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Az önce bahsettiğimiz gibi iPhone IMEI sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle öncelikle sisteme giriş yapmalıyız. Bunun için ise yazımızın sonunda bulunan bağlantıya tıklayarak E-Devlet sistemi internet sitesine girebilirsiniz. İnternet sitesine girdikten sonra, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu sayfaya girdikten sonra, size yazımızın başında anlattığımız yöntemlerden birini kullanarak öğrendiğiniz IMEI numarası ve resimdeki gibi güvenlik kodunu girdikten sonra, sorgula butonuna bastığınızda, iPhone IMEI sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

iPhone IMEI Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.