İSKİ Abone No Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İSKİ Abone No Öğrenme

İski abone no öğrenme işlemi, İski kullanıcısı kişilerin fatura sorgulama ve ödeme işlemleri için gereklidir. İski’nin açılımı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi anlamına gelmektedir. İstanbul Su ve Kanalizasyon idaresi, İstanbul’da ikamet eden kişilerin su ihtiyacını ve bu konu ile ilgili diğer durumlarını incelemek, gidermek ve hizmet vermek amacı ile kurulmuş bir kurumdur. Bu kurum aracılığı ile kişiler, bulundukları semtten kanalizasyon hizmeti ve evlere kadar gelen su hizmetinden yararlanmaktadırlar. Fakat bu hizmetlerden yararlanabilmeleri için ilk yapmaları gereken kuruma gidip abonelik başvurusu yapmak ve gerekli şartları yerine getirip abone olmaktır.

Ülkemizde su ve kanalizasyon gibi hizmetler, kişilere İski gibi kurumlar aracılığı ile ulaştırılmaktadır. Arada bu tür kurumların bulunması ve işlemler ile bu kurumların ilgileniyor olması, daha sistemli bir hizmet için bir ihtiyaç halini almıştır. İski de kişilere bu hizmeti doğru bir şekilde verebilmek için, kişilerden abonelik istemektedir. Abonelik şu şekilde olmaktadır, İstanbul’da oturan su hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler, İski’ye başvurup abone olurlar. İski’den her ay, kullandıkları su miktarı karşılığı olarak, abonelere bir fiyatlandırma bulunan fatura gönderilmektedir. Bu fatura, abonenin o ay boyunca ne kadar su kullandığı gibi ayrıntıları içermektedir ve abone olan kişinin o aylık ne kadar su faturası ödemesi gerektiğini yazmaktadır. Aylık olarak gelen bu fatura, zamanında ödendiği takdirde, abone olan kişi hizmeti kullanmaya devam edebilmektedir. Fatura ödemelerin bir takım farklı yolları bulunmaktadır. Fakat ne tür bir yolla ödenecekse ödensin, İski fatura ödemeleri için abone numarası gerekir. Bu nedenle İski abone no öğrenme işlemi, İski abonesi kişiler için oldukça önemlidir.

İski abone no ile; fatura sorgulamaları, abonelik işlemleri ve fatura ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca fatura sorgulama ve ödeme işlemleri artık yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanılması ile birlikte internet ortamından halledilebilir. Önceden İski fatura sorgulama ve ödeme işlemeleri sadece kurumun şubelerinden yapılabilmekteydi ve bu durum oldukça zaman kaybı yaratırdı. Fakat artık internet ödeme ve sorgulama servislerinin kullanıma açılması ile birlikte, aboneler sadece abone numaralarını kullanarak internetten fatura sorgulama ve ödeme işlemlerini yapabilirler. Peki abone numarasını bilmeyen kişiler İski abone no öğrenme işlemini nasıl yapacaklar? Yazımızın devamında İski abone no öğrenme işlemini anlattık.

İski Abone No Öğrenme Nasıl Yapılır?

İski abone no öğrenme işlemi aslında oldukça kolay bir işlemdir. Yazımızın başında, İski’nin abonelerine her ay kullandıkları su miktarı ve ödemeleri gereken miktarları göstermek için bir fatura gönderdiklerinden bahsetmiştik. Normalde abonelik işlemleri, ödeme işlemleri gibi işlemler, şubelerden yapılırken, bu fatura ile birlikte gidilir ve işlemler halledilirdi. Bunun nedeni abone numarasının aslında fatura üzerinde yazıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat abone numarası, fatura üzerinde direk olarak “abone no” ibaresi ile yer almamaktadır. Bu nedenle kişilerin abone numaralarını bilmemeleri normaldir. Fatura üzerinde “mukavele no” isminde bir ibare bulunmaktadır ve bu numara aslında abone numarasıdır. İski abone no öğrenmek için tek ihtiyacınız olan, eski ya da yeni fark etmez bir adet İski’den gönderilen su faturasıdır.

Yukarıdaki görselde görmekte olduğunuz bir adet İski fatura örneğidir. Görselde gördüğünüz gibi kırmızı kutucuk içerisinde alınmış yerde, mukavele no şeklinde bir ibare bulunmaktadır. Bu ibare aslında sizin İski abone numaranız. Bu abone numarasını kullanarak internet üzerinden fatura sorgulama ya da fatura ödeme gibi işlemleri yerine getirebilirsiniz. Elinizde bulunan, herhangi bir döneme ait İski’den gelme faturaya bakarak İski abone no öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.