İSKİ Borç Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İSKİ Borç Ödeme

İski borç ödeme işlemi, İstanbul’da oturan kişilerin su faturalarını ödeyebilmeleri için gereklidir. İski kısaltması ile bilinen kurum, İstanbul’da hizmet veren İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi isimli kurumdur. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi kurumu, İstanbul’da oturan kişilerin su ve su ile akalı ihtiyaçları ile ilgilenen ve bu kişilerin evlerine su kullanım hizmeti bağlayan kurumdur. Bu kurum sayesinde bireyler bulundukları bölgelerde, su ve kanalizasyon hizmeti almaktadırlar. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin sağladığı hizmetlerden yararlanabilmek için ise, İstanbul’da ikamet eden kişilerin bu kurumda abonelik almaları gerekmektedir. Bu sayede su kullanım durumları kayıt altında tutulur ve gerektiği takdirde bireylerden ödeme talep edilir.

Türkiye’de bu tür su ve kanalizasyon ile ilgili hizmetler, İstanbul’da İski kurumunun yaptığı gibi, diğer şehirlerde de İski benzeri kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede sular idaresi ile ilgili işlemler daha bölgesel olarak yapıldığı için insanlara daha iyi hizmet verme olanağı ortaya çıkmıştır. Kişilerin ise yapması gereken bu kurumlara giderek, abonelik sözleşmesi başlatmaları gerekmektedir. Bu sayede hizmetten yasal bir şekilde güvence altında yararlanabilirler. İstanbul’da oturan bireylerin abonelik işlemleri için yapmaları gereken, öncelikle İski kurumuna gidip abonelik sözleşmesi başlatmalarıdır. Daha sonra bu abonelik sözleşmesi kapsamında, başvuran kişi oturduğu yere su hizmeti bağlatır. Karşılığında ise her ay, İski tarafından bu kişinin ne kadar miktarda su tükettiği hesaplanarak, kullanıldığı dönem için kişiye bir fatura gönderilir. Bu faturada, belirtilen dönem içerisinde abonenin ne kadar miktarda su kullandığı yazmaktadır ve bu kullanıma karşılık gelecek ücretlendirme belirtilmektedir. Abone olan kişi, faturada yazan bu borcu her ay ödemek zorundadır. Bu nedenle İski borç ödeme işleminin her ay düzenli olarak yerine getirilmesi, aboneliğin sıkıntısız ve yasal olarak devam etmesi açısından zorunludur.

İski borç ödeme işlemi, önceden İski kurumunun İstanbul içerisindeki semtlerde bulunan çeşitli şubelerde gerçekleştirilirdi. Bu seçenek hala bir alternatif olarak var olsa da, İski kurumunun sağladığı yeni hizmetler ile birlikte, internetten de ödeme gerçekleştiriliyor artık. İnternetten İski borç ödeme seçeneği, normal elden ödeme yöntemine göre daha pratik, daha az yorucu olmak ile birlikte, zaman kaybını da önlemektedir. İnternetten ödeme yapılabilmesi için ise, kişinin ihtiyacı olan tek şey, abone numarasıdır. İski’nin web sitesi aracılığı ile İski borç ödeme işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. İski su faturalarını internet üzerinden ödemek isteyen kişiler, İski web sitesinden önce üyelik alıp, daha sonra bu üyelik ile giriş yaparak su faturalarını ödeyebilirler. Bu işlemi ilk defa yapacak olanlar ve nasıl yapılacağını bilmeyen kişiler için, yazımızın devamında bulunan adımları takip ettikleri takdirde, işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

İski Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

İski borç ödeme işlemi yapabilmek için, öncelikle İski web sitesine giderek bir adet abone üyeliği açmanız gerekmektedir. Bu işlem için öncelikle yapmanız gereken İski web sitesine giderek, yeni üyelik bağlantısına tıklamaktır. Yazımızın sonunda vereceğimiz linkten direk olarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Verdiğimiz bağlantıya tıkladıktan sonra, karşınıza aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi bir sayfa çıkacaktır.

Bu açılan sayfada yeni üyelik alma işlemi gerçekleştireceksiniz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, yeni üyelik için aboneden bazı bilgiler istenmektedir. Burada istenen bilgileri gerektiği gibi doldurduktan sonra, üyeliğinizi tamamlamış olacaksınız. Bu kısımda ayrıca üyeliğiniz için belirttiğiniz şifrenizi bir kenara yazmayı unutmayın!

İski borç ödeme işlemini tamamlamak için daha sonra yapmanız gereken şey ise, üye giriş sayfasına gitmektir. Yine yazımızın sonunda vereceğimiz linkten bu sayfaya gidebilirsiniz. Sayfaya girdiğinizde karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

Bu giriş ekranında, gerekli alanları TC kimlik numaranız ve yeni üyelik alırken belirlediğiniz şifreniz ile doldurun. Daha sonra resimde görülen alana güvenlik kelimesini de girdikten sonra giriş butonuna tıklayınız. Bu butona tıkladıktan sonra giriş yapmış olacaksınız ve giriş yaptığınız ekranda, İski borç ödeme işlemini rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

İSKİ Yeni Üyelik Oluşturma İçin TIKLAYINIZ!

İSKİ Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.