İSKİ Borç Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İSKİ Borç Öğrenme

İSKİ borç öğrenme işlemi, İstanbul’da ikamet edip su ve kanalizasyon hizmetlerini İSKİ kurumundan alan vatandaşların fatura borçlarını öğrenmek için yaptıkları işlemdir. İSKİ, açılımı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi olan ve İstanbullu kişilerin su ve su ile ilgili durumları ile ilgilenen kurumdur. İstanbul’da oturan kişiler bu kurum aracılığı ile evlerinde su hizmeti almaktadırlar. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin sağladığı bu hizmetlerden faydalanabilmek içinse kişilerin tek yapmaları gereken şey, bu kuruma gidip abonelik açtırmaktır.

Türkiye’de her şehirde ya da bölgede, su ve kanalizasyon hizmetleri, bölgesel bir kurum tarafından verilmektedir. Bu kurumların isimleri hizmet verdikleri bölgeye göre değişebilir. Örneğin İSKİ, İstanbul’da hizmet vermektedir. Bu tür ihtiyaçların bölgesel olarak karşılanmaya çalışılması, insanların sorunlarına ve taleplerine çok daha rahat cevap verme olanağı yaratmıştır. Bireyler bu hizmetlerden yararlanabilmek için, bulundukları bölgede hizmet veren kuruma gidip abonelik başlatmaları gerekir. İstanbul’da ikamet eden kişiler ise, İSKİ kurumuna giderek abonelik sözleşmesi başlatmalıdırlar. Bu sayede su ve kanalizasyon hizmetlerinden yasal olarak yararlanabilirler. Bu hizmetler karşılığında ise İSKİ’ye her ay belirli bir miktar para ödenmesi gerekir. İSKİ borç öğrenme işlemi ise bunun için gereklidir. İSKİ her ay kullanıcılarına, kullandıkları su miktarına bağlı olarak değişen faturalar gönderir ve abonelerin de bu faturalarda yazan miktarları her ay eksiksiz ödemesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de aboneler İSKİ borç öğrenme işlemini yerine getirip faturaları olmasa dahi ödeme seçeneğini kullanabilirler.

Önceden fatura ödeme seçenekleri kısıtlıydı ve kullanıcılar fatura borçlarını sadece İSKİ kurumu şubelerine giderek ödeyebilirlerdi. Fakat artık yeni kullanılan teknolojiler ile birlikte, fatura ödeme ve borç sorgulama gibi işlemler internet üzerinden yapılmaya başladı. İSKİ de internet sitesinden fatura ödeme ve borç sorgulama hizmeti veren kurumlardan biridir. Bu sayede hem kullanıcılar kolaylıkla borç sorgulama ve fatura ödemesi yapabilecek hem de gereksiz zaman kaybı ve yoğunluklarda kurtulmuş olunacak. İSKİ borç öğrenme işlemini gerçekleştirmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. İlk seçenek İSKİ kurumunun web sitesi üzerinden yapılandır. Bu işlemi yapabilmek için İSKİ web sitesinden abone üyeliği almak gerekmektedir. İSKİ web sitesi için üyelik alındıktan sonra, yine aynı siteden üye girişi yaparak, borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bir diğer seçenek ise E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır. E-Devlet sistemi kişilerin çeşitli sorgulamalara, vatandaşlık bilgilerine ve bazı önemli belgelere ulaşabilecekleri bir çeşit sanal devlet portalıdır. E-Devlet üzerinden İSKİ borç sorgulama yapmak için ise tek yapmanız gereken, E-Devlet sistemine TC kimlik numaranız ve E-Devlet giriş şifrenizi kullanarak giriş yapmaktır. Eğer şifreniz yoksa, PTT şubelerinden 2 TL karşılığında edinebilirsiniz. Eğer daha önce bu iki alternatifi kullanarak İSKİ borç öğrenme işlemi yapmamışsanız ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, yazımızın devamındaki adımları uygulayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İski Borç Öğrenme Nasıl Yapılır?

Az önce saydığımız alternatiflerden ilk önce İSKİ web sitesi üzerinden yapılanla başlayacağız. İSKİ borç öğrenme işlemini İSKİ web sitesinden yapmak için, öncelikle web sitesinin üyelik bilgileri kısmında, yeni bir üyelik açmamız gerekmektedir. Daha sonra üye giriş sayfasına gitmeliyiz. Yazımızın sonundaki bağlantıdan üye giriş sayfasına gidebilirsiniz. Üye giriş sayfasına girdiğinizde, karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

Bu sayfada gerekli alanları doldurmanız gerekmektedir. TC kimlik numarası ve üye olurken belirlediğiniz şifreyi kullanarak giriş yaptıktan sonra İSKİ borç öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İSKİ Borç Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

İSKİ borç öğrenme işlemini E-Devlet sisteminden yapmak için ise, öncelikle E-Devlet giriş sayfasına gidin. Yine yazımızın sonundaki bağlantıyı kullanarak sayfaya direk gidebilirsiniz. Giriş sayfası açıldığında aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi bir giriş ekranı çıkacaktır.

3

Buradan resimdeki altı çizili butona tıklayın. Yeni açılan sayfada, gerekli yerlere TC kimlik numaranızı ve E-Devlet giriş şifrenizi yazdıktan sonra sisteme giriş butonuna tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapın. Buradan İSKİ borç öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İSKİ Borç Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.