Sorgulamalar artık tek çatı altında!

İSTİRAHAT RAPORU SORGULAMA

İstirahat raporu, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişilerin sağlık problemleri sonucu dinlenme süresini gösteren bir belgedir. İstirahat raporu sorgulama işleminden önce istirahat parası alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı kurumlardan sigortanızın bulunması gerektiğini bilmeniz gerekir. Raporunuzun bulunması durumunda istirahat parası başvurusunun kabul edilebilmesi için istirahat parası almadan önceki 90 gün priminizin düzenli bir şekilde yatması gereklidir. İstirahat rapor sorgulama işlemi gerçekleştirmek için gerekli istirahat parası başvurusu istenen belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru değerlendirmesinden sonra istirahat parasını temin edeceğiniz ya da edemeyeceğiniz konusunda bilgilendirir. İstirahat raporunu sorgulama işlemi SGK’nın pek çok işlemi online yapılabilir hale getirmesiyle internet üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

İstirahat raporu sorgulama işlemini eskiden şifresiz olarak ESGM sistemi üzerinden de yerine getirilebiliyorduk. Ancak E-SGM sisteminin kapatılması ve ne zaman açılacağı hakkında ayrıntılı bir bilgi verilmediği için artık E-SGM üzerinden hiçbir şekilde sorgulamalar yerine getirilemiyor. Bundan dolayı artık ESGM sistemi üzerinden şifresiz olarak sorgulama yapılamayacağı için tüm sorgulamalarınızı bir devlet kapısı olan E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. İstirahat raporu sorgulama işlemi biraz öncede bahsettiğimiz gibi SGK’nın resmi sitesi olan E-Devlet sitesi üzerinden E-Devlet şifresi ile yapılabilir. Ancak dediğimiz gibi E-Devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa E-SGM sisteminden olduğu gibi şifresiz olarak işlem yerine getiremezsiniz E-SGM sistemi de kapatıldığı için artık tek sorgulama yapabileceğiniz sistem E-Devlet sistemidir. E-Devlet şifresini ise size en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. İstirahat raporu sorgulama işlemi hakkında yapmanız gerekenleri detaylı bilgisini yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

E-Devlet Üzerinden İstirahat Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstirahat raporu sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden genel olarak gerçekleştirilen tüm işlemlerde olduğu gibi sizden E-Devlet şifresi istenir. E-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesinden nüfus cüzdanınızla başvurarak 2 TL karşılığında size özel bir zarf içerisinde temin edebilirsiniz. Şifreyi temin ettikten sonra aşağıda vereceğimiz bağlantı adresine tıklayınız. İstirahat raporunu sorgulama işlemi için açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

4a 4b işgörmezlik ödemesi

Daha sonra ise istirahat raporunu sorgulama için açılan sayfada TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizin girişini yapınız.

işgöremezlik ödeme2

Daha sonra istirahat raporunu sorgulama için “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

işgöremezlik ödeme3

Bu adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz taktirde gelecek olan sayfadan istirahat raporunu sorgulama işlemi rahatlıkla halledilebilir.

E-Devlet Üzerinden İstirahat Raporu Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.