Kredi Kartı İle Araç Vergisi Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Kredi Kartı İle Araç Vergisi Ödeme

Türkiye’de her 5 kişiye bir araç, her 10 kişiye de bir otomobil düşmektedir. Kullandığımız otomobillerin bize sağladığı faydalarla birlikte, beraberlerinde getirdikleri birçok sorumluluk da kaçınılmazdır. Satın aldığınız aracın ödediğiniz tutarından farklı masrafları da vardır. Bunlar; bakım, kasko ödemesi, trafik sigortası, benzin harcamaları dışında, her yıl araç sahibinin yılda iki defaya mahsus ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisidir. Bunlar sahip olduğumuz aracı kullanmamız için yerine getirmemiz gereken vatandaşlık sorumluluğudur.

Üzerinize kayıtlı araçlar ile trafiğe çıkmadan önce aracınıza ait vergi borcu sorgulaması yapmalısınız ve eğer herhangi bir borcunuz bulunuyorsa bunu bulunduğunuz ilin vergi dairesine ya da anlaşmalı bankaların kredi kartları ile online şekilde ödemelisiniz. Aksi takdirde vergi borcu ödenmemiş araç kullanımında araç sahibine trafik cezası uygulanır. Aracınız için ödediğiniz bu verginin adı motorlu taşıtlar vergisidir. Araç sahipleri yılın Ocak ve Temmuz aylarında bu vergi türünü iki defa öderler.

MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

MTV hesaplamak için aranızın türünü, model yılını, motor hacim bilgilerini sisteme girdiğinizde toplam vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki resimde oklarla gösterilen yerde sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuz takdirde borcunuzu hesaplayabilirsiniz.

MTV Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Kredi Kartı İle Araç Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Vergi borcu sorgulama ve kredi kartı ile araç vergisi ödeme işlemlerini internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinden kolayca yapabilirsiniz. Sitede yer alan motorlu taşıtlar vergisi bölümünü kullanarak aracın vergi durumunu kontrol edebilirsiniz. Giriş ekranında aracın ruhsat bilgilerinin girilmesiyle birlikte, aracın vergi ödemeleri kontrol edilerek ödenmemiş olan vergileri de görüntülenebilir. Ardından sistem tarafından kredi kartı ile araç vergisi ödeme adımları açılacak ve kişilerin ödeme yapmak istemesi halinde vergi ödemeleri online olarak alınacaktır. Araç borç sorgulama için bu açıdan kredi kartı ile araç vergisi ödeme konusunda da kolaylık sağlanarak kurumlara gitmeden ödeme yapılma imkanı sunulmaktadır. MTV standart bir vergi olmadığı için her aracın türüne göre ödeyeceği vergi tutarı da farklıdır.

kredi kartı ile araç vergisi ödeme yapmak için sorgulama yapacağınız aracın plaka numarasını girmelisiniz. Sorguladığınız plakanın özel araç olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Girişi T.C. kimlik numaranız veya vergi kimlik numaranızdan herhangi biriyle yapabilirsiniz. Sisteme tescil tarihinizi sırasıyla gün, ay ve yıl olarak girdikten sonra vergi borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

trafik3

Aracınıza kayıtlı vergi borcu çıkarsa borcunuzu anlaşmalı bankaların kredi kartları aracılığı ile bankanızın size sunduğu kredi kartı ile araç vergisi ödeme kolaylıkları ile hızlıca ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşması bulunan bankaların kredi kartı ile araç vergisi ödeme işlemlerini 02.00-22.00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergi borcunuzu öderken açılan ekrandaki tüm bilgileri doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda vergi borcunuzu sorgulayamaz, kredi kartı ile araç vergisi ödeme işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Gelir İdare Başkanlığı ile anlaşmalı olan bankalar; Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, TEB, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Şekerbank, HSBC Bank, Anadolubank olarak sıralayabiliriz.

Aracınızla ilgili vergi sorgulama ve kredi kartı ile araç vergisi ödeme işlemlerinin hepsini Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden, size verdiğimiz linke tıklayarak gerekli bilgileri girdikten sonra anlaşmalı olan bankaların kredi kartıyla rahatça ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Araç Vergisi Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.