Kredi Kartı ile Ceza Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Kredi Kartı ile Ceza Ödeme

Günümüzde dünya genelinde artan trafik yoğunluğu, artan araç sayısı ile doğru orantılı olduğu söylenebilir. Dünya genelinde araç kullanımının artması ile insanlar trafikte daha fazla zaman harcamak zorunda kaldılar. Çok fazla aracın trafik akışı içinde yer alması sonucu trafik sıkışıklığı da arttı. Bu durum dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça yoğun şekilde hissedilmektedir. Trafik içinde fazla aracın bulunması trafik sıkışıklığını ve bu durumda trafiğin daha düzenli şekilde akmasını sağlayacak önlemlerin alınması zorunluluğunu ortaya çıkardı. Bu nokta da ülkemizde trafik düzenlemelerini sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğüne büyük işler düştü. Trafik akışı içinde günlük işlerini yapan vatandaşların hayatlarının korunması noktasında bu trafik düzenlemelerinin önemli olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların, trafikte olsun ya da olmasın hayatlarını koruyan bu trafik düzenlemelerinin düzenli şekilde işlemesi oldukça önemlidir. Trafiği düzenleyen bu beşeri kuralların her araç sürücüsü ve her yaya tarafından uygulanması trafiğin düzenlenmesi ve bir sorun oluşmaması noktasında önem taşımaktadır.

Günümüzdeki teknolojik yenilikler sayesinde de Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikteki bu denetimleri daha sıkı hale getirmiştir. Yeni teknolojik ürünlerle eski usule göre gözden kaçan kusurlar artık gözden kaçmaz bir hal almıştır. Bu sebeple de araç sürücülerinin ve trafik içindeki diğer birimlerin trafik cezalarına maruz kalması durumunda artış meydana gelmiştir. Yazımızda bu trafik cezalarının internet üzerinden kredi kartı ile ceza ödeme işlemine değineceğiz.

Kredi Kartı ile Ceza Ödeme Nasıl Yapılır?

Günümüzde artan teknolojik yenilikler sayesinde insanların trafik içinde olumsuz davranışlarının cezalandırılması ve böylece caydırıcı unsur olarak trafiğin daha düzenli bir yer haline gelmesi sağlanmıştır. Bu noktada da trafik cezalarında bir artış meydana geldiği söylenebilir. Şehirlerin genelinde arttırılan gözetim ve şehirlerin birçok yerinde gözetim yapan mobese sistemi sayesinde trafikte sorun yaratan sürücülere ceza sistemi artık daha kolay işlemektedir.

Artan bu ceza sistemi sonucunda insanların bu elde ettikleri cezaları ödeme seçeneklerinde de yeniliğe gidilmiştir. İnternet kullanımına bağlı olarak artan bu yenilikler sayesinde bireyler elde ettikleri birçok işlemi internet teknolojisini kullanarak yapabilmektedirler. Bu işlemlerden biri de kredi kartı ile ceza ödeme işlemidir. Kredi kartı ile ceza ödeme işlemini internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ülkemizde Maliye Bakanlığı bünyesinde olan Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan İnternet Vergi Dairesi sayesinde bu bazı devlet kurumlarına ait işlemler internet üzerinden bu uygulamalar sayesinde yapılabilir hale geldi.

Trafik içinde yapılan kusurlu davranışlar sonucu elde edilen trafik cezalarının internet üzerinden kredi kartı ile ceza ödeme işlemini yapabilmek için öncelikle yapmanız gereken yazının sonunda verdiğimiz linke tıklamak olacaktır. Burada linke tıkladıktan sonra görüntülenen sayfadaki ilk seçenek olan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini seçerek kredi kartı ile ceza ödeme işleminize devam edin.

hhhhhhhhhhhhh

Ardından sizden bazı bilgiler talep edilecektir. Yukarıdaki sistemde de göründüğü gibi plaka, TC kimlik no veya Vergi Kimlik No ve Tescil Tarihi gibi bilgileri doldurduktan sonra TAMAM seçeneğini seçerek işleminize devam edebilirsiniz. Ardından sisteme girebilir ve kredi kartı ile ceza ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

vergi-sorgu-ekrani

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi Mükellef Bilgileri, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ceza Bilgileri, Tahsilatlar ve Beyanlı Trafik Cezası Ödeme gibi başlıklar görüntülenecektir. Burada yapmak istediğiniz işlemi seçerek işleminize devam edebilirsiniz. Eğer kredi kartı ile ceza ödeme işlemi yapmak istiyorsanız, CEZA BİLGİLERİ ya da Beyanlı Trafik Cezası Ödeme seçeneğine girebilir ve GİB’in anlaşmalı olduğu banka kredi kartlarını kullanarak internet üzerinden trafik ceza borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu şekilde kredi kartı ile ceza ödeme işlemini tamamlamış olursunuz.

Kredi Kartı ile Ceza Ödeme için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.