Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödeme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödeme

Türkiye’de yaşamakta olan her kişi, vatandaşlık görevini yerine getirebilmek için vergilerini düzenli bir şekilde ödemesi gerekmektedir. Bu kapsamda kişiler bazı durumlarda, gelirlerine ve sahip oldukları mallar kapsamında belirlenmiş zamanlarda ödemeleri gerçekleştirmek zorundadırlar. Ödemelerini yapmayan kişiler bazı cezai yaptırımlar ile karşılaşacaktır. Kişiler bu ödemelerini gerekli kurumlara giderek gerçekleştirebilecek oldukları gibi aynı zamanda internet üzerinden bizlere sunulmuş olan online uygulamalar sayesinde de vakit kaybetmeden yapabilmektedirler. İnternet üzerinden yapabilecek olduğunuz bu işlemler sayesinde sizlerde kurumlara giderek vakit kaybı yaşamayarak, gün içerisinde anlaşmalı bankalar hesabından 02:00 22:00 saatleri arasında, dilediğiniz zaman ödemelerinizi kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı ile vergi borcu ödemek için 2 farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan birisi kullanmakta olduğunuz bankanızın internet şubesi ile yapacak olduğunuz işlemlerden bir diğeri ise, Gelir Vergi Dairesi resmi internet sitesi üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Kredi kartı ile vergi borcu ödeme işleminiz için yazımızın devamında her 2 yolla da nasıl işlem yapabileceğinizi sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Bu kapsamda yalnızca adımlar takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödeme İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Kredi kartı ile vergi borcu ödeme işleminizi kullanmakta olduğunuz banka aracılığı ile yapmak istiyorsanız, aşağıda bulunan anlaşmalı bankalar üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu kapsamda kredi kartı ile vergi borcu ödeme işlemi yapabileceğiniz bankalar şöyle sıralanmaktadır;

1

AKBANK T.A.Ş.(*)

2

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş. (*)

3

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

4

ALTERNATİFBANK A.Ş.

5

ANADOLUBANK A.Ş.

6

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.

7

CITIBANK A.Ş.

8

DENİZBANK A.Ş. (*)

9

BURGAN BANK A.Ş.

10

FİBABANKA A.Ş.

11

FİNANSBANK A.Ş. (*)

12

HSBC BANK A.Ş. (*)

13

ICBC TURKEY BANK A.Ş.

14

ING BANK A.Ş.

15

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

16

ODEA BANK A.Ş.

17

ŞEKERBANK T.A.Ş.

18

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. (*)

19

TURKISHBANK A.Ş.

20

TURKLAND BANK A.Ş.

21

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. (*)

22

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş. (*)

23

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (*)

24

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. (*)

25

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. (*)

26

POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT) (**)

27

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. (*)
28 YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. (*)
29 ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

 

Başkanlığımız İnternet Vergi Dairesi üzerinden belirtilmiş olan bankaların kredi kartlarıyla ancak bazı vergi borçlarının ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar ise; Gayri Menkul Sermaye İradından Kaynaklı Gelir Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik İdari Para Cezası, Karayolları Taşıma Kanunu İdari Para Cezası, Geçiş Ücreti ve İdari Para Cezası, Tapu Harcı, Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım İzin Harcı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne Ait Öğrenim Kredisi ve Katkı Kredi Borçlarını kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Bu bankalar aracılığı ile ödeme yapmanızın yanı sıra, GİB resmi internet sitesi üzerinden de ödeme işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Kredi kartı ile vergi borcu ödeme işlemi için açılan ekran üzerinden öncelikle hangi bilgileriniz ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerektiği bilgisini girmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı ile vergi borcu ödeme işlemi için;

  • İnternet Vergi Dairesi kullanıcı kodum ile giriş yapıp 6111/6495 Sayılı Kanun kapsamında başvuru yapmak ve/veya yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum.
  • T.C. Kimlik Numaram ve diğer kimlik bilgilerim ile giriş yapıp 6111/6495 Sayılı Kanun kapsamında başvuru yapmak ve/veya yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum.
  • Motorlu taşıtımın plaka ve tescil tarihi bilgileri ile giriş yapıp taşıtıma ait 6111/6495 Sayılı Kanun kapsamında başvuru yapmak ve/veya yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum.
  • Tecil Dosya Numarası / Tahakkuk Fiş Numarası ve diğer kimlik bilgilerim ile giriş yapıp 6111/6495 sayılı kanun kapsamında başvuru yapmak ve/veya yapılandırılmış borçlarımı kredi kartı ile ödemek istiyorum.

seçeneklerinden birini seçerek işleminize devam etmeniz gerekmektedir.

Adsız

Bu seçeneklerden birisini tıklamanız ile birlikte sizlerden istenilen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Ardından sisteme giriş yapabilir ve kredi kartı ile vergi borcu ödeme işleminizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Vergi Borcu Ödeme İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

  • alican 26 Kasım 2016 17:21

    2 farklı kredı kartıyla vergi borcunu ödeyebilir miyim ?

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.