E-Devlet Sabıka Kaydı Çıkarma | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

E-Devlet Sabıka Kaydı Çıkarma


E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilebilen sorgulama işlemlerinden biri de E-Devlet sabıka kaydı çıkarma işlemidir. E-devlet sabıka kaydı çıkarma işlemini yapabilmek için bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca E-Devlet şifresi tüm E-Devlet işlemlerinde ortak olarak kullanılan bir şifredir. Bu şifrenin oluşturulmasındaki amaç sorgulama yapacağınız kişisel bilgilerinize yabancı bir kimsenin ulaşmasını engellemektir.

E-Devlet şifresinin temin işlemi PTT şubelerinden yapılmaktadır. Size en yakın PTT şubesine giderek, orada çalışan PTT görevlisinden E-Devlet şifrenizi talep ediniz. Bu şifre kişisel bir şifre olduğu için temin edilme aşamasında kimlik bilgilerinize başvurulabilir. Ayrıca bu şifrenin temini için 2 TL gibi sembolik bir ücret talep edilmektedir. Artık E-Devlet şifrenizi de temin ettiğinize göre E-Devlet sabıka kaydı çıkarma da dahil olmak üzere tüm E-Devlet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Sabıka Kaydı Çıkarma

E-Devlet kapısı internet teknolojilerinin geliştirilmesi ile ortaya çıkan ve günden güne gelişen büyük bir sistemdir. İnternet çağında yaşamamızın gerektirdiği üzere gündelik hayatımızdaki işlerimizin büyük bir kısmını internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Örnek olarak yemek sipariş etme, sosyal medya hesapları ile gündemden haberdar olma, haber sitelerini takip etme, faturalarınızı internet üzerinden ödeme, bankacılık işlemleri için internet bankacılığını kullanma, çeşitli video oyunlarını oynayabilme gibi sayısız gelişme internet teknolojilerinin etkinliğini arttırmasının ardından büyük bir çeşitlilikle varlıklarını sürdürmektedir.

İnternetin getirdiği en büyük fayda ise zamandan tasarruf etme olanağıdır. Örnek olarak kıyafet ve giyim alışverişlerinizi gerçekleştirmek için mağaza mağaza gezmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine çeşitli alışveriş sitelerini ziyaret ederek beğendiğiniz kriterlerde arama yapabilir ve beğendiğiniz ürünü kredi kartınızla veya kapıda ödeme seçeneği ile satın alabilirsiniz. Kargo hizmeti ile çok kısa bir sürede ürününüzü temin edebilirsiniz. Beğenmediğiniz takdirde geri yollama imkanınız da bulunmaktadır. Göreceğiniz üzere internet üzerinden yapacağınız bir alışveriş işlemi size büyük bir zaman tasarrufu sağladı.

İnternet üzerinden yapılan işlemlerinden biri de sorgulama işlemleridir. Resmi kurum ve kuruluşlara ait pek çok işlemi internet üzerinden gerçekleştirerek, alakalı resmi kuruma gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz. Bu işlemler E-Devlet kapısı üzerinde toplanmış ve tek bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet sorgulama işlemlerini yapabilmek için E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. E-Devlet sabıka kaydı çıkarma işlemi de bu işlemlerden biri olup, E-Devlet kapısı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. E-Devlet resmi internet sitesine girdiğinizde karşınızda pek çok işlem seçeneğinin yer aldığı bir sayfa açılacaktır. Bu sayfanın sol kısmında bulunan e-Hizmetler butonuna tıklayınız.

e-hizmetler

Açılan sayfa üzerinde çeşitli resmi kurumların isimleri harf sırasına göre yazılmış olup, alt başlıklar halinde de bu resmi kurumlara bağlı olarak gerçekleştirebileceğiniz işlemler yer almaktadır. Her bir işlem için E-Devlet şifresi kullanmanız gerekmeyebilir. E-devlet sabıka kaydı çıkarma işlemi ise Adalet Bakanlığı üzerinden gerçekleştirilen bir işlemdir. E-Devlet üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bu kısımda ilk sırada yer alan Adalet Bakanlığı başlığının altındaki Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri başlığının altında yer alan Adli Sicil Kaydı Sorgulama butonuna tıklamanız gerekmektedir.

adli sicil

Karşınıza çıkan sayfadan Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna basarak devam ediniz.

adli sicil2

Yeni açılan sayfada kimlik bilgilerinizi doğrulayabilmek adına bir takım bilgilerin istendiğini göreceksiniz. Bu bilgiler TC kimlik numarası ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifresidir. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara istenildiği gibi doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna basınız. Böylece E-Devlet kapısı üzerinden adli sicil kaydı çıkarma işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Adli Sicil Kaydı Çıkarma İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.