Motor Hasarlı Araçlar | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Motor Hasarlı Araçlar

Motorlu araçlara olan rağbet diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde artmaktadır.Teknolojinin gelişmesi arz talep dengesinin değişmesi insanların yaşam standartlarının yükselmesi milli gelirdeki artışlara bağlı olarak insanlar bireysel yani özel araçlara yönelmektedir.insanların özel araçlara yönelmelerindeki neden hem zaman tasarrufu sağlamak hemde gidecekleri yerlere daha rahat bir şekilde ulaşma isteğinden kaynaklanmaktadır.Günümüzde pek çok otomobil firması da insanların bu taleplerini karşılayabilmek amacıyla çok sayıda otomobil üretip piyasaya sunmaktadır.Rekabet içerisinde bulunan otomobil firmalarının yapmış olduğu kampanya ve tanıtımlarla insanların toplu taşıma araçları yerine bireysel araçlara yönelmesinde önemli etken halin gelmektedir.

İnsanlara sunulan bu kolay imkanlar sayesinde pek çok insan otomobil almakta ve ülkemizde her geçen gün otomobil sayısında artış meydana gelmektedir. ülkemizde neredeyse her ailenin en az bir aracı bulunmaktadır.İnsanların kişisel otomobil edinmesi hayatlarını kolaylaştırmakta ancak bununla beraber birtakım sorunları da beraberinde getirmektedir. Otomobil sayısının hızla artması denetimleri zorlaştırmakta, otomobil kullanma yeterliliğine ve tecrübesine sahip olmayan kişiler trafiğe çıkmakta ve bunun sonucunda pek çok ölümlü ve yaralanmalarla sonuçlanan kazlar meydana gelmektedir. Bu kazalar da can kayıpları yaşanırken aynı zamanda otomobillerde de ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Bu hasarlar araçların kaslarında meydana gelebilirken aynı zaman da kazanın meydana geliş şekline bağlı olarak araçların motorlarında da meydana gelebilmektedir. Motorlarda meydana gelen hasarlar sonucunda bu araçlar motor hasarlı araçlar kategorisine dahil edilmektedir.

Kaza sonucunda meydana gelen bu hasarların tespitini sigorta şirketlerinde çalışan bilir kişiler yapmaktadır.Araçlarda meydana gelen hasarların miktarına bağlı olarak araçlar hasar kayıtlı ya da pert kayıtlı olarak kayıt edilmektedir.

Motor hasarlı araçlar kategorisine dahil edilmiş araçların motor hasarları, trafikte seyrederken meydana gelen bir kaza sonucunda oluşabilir iken aynı zamanda bir doğal afet sel gibi durumların yaşanması sırasında araç hareket halinde olmayıp durağan haldeyken de meydana gelebilmektedir.

Motor Hasarlı Araç Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Araç hasar kaydı nasıl öğrenilir ? İnternet teknolojileri ve mobil teknolojilerdeki gelişmelere bağlı olarak özellikle ikinci el araç alacak kişiler almak istedikleri araçların geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.Bu sistemler sayesinde araç alım satımından anlamayan kişiler bile araçları hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilmekte ve araçları alıp almamaya karar verebilmektedirler.Motor hasarlı araçları sorgula işlemi iki şekilde yapılabilmektedir.Bunlardan birincisi SMS ile sorgulama iken ikincisi ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bağlantılarıyla internet üzerinden yapılabilmektedir.

Motor Hasarlı Araç Sorgulama İşlemini SMS ile Nasıl Yapabilirim?

SMS ile sorgulama işlemi için Vodafone, Turkcell ve Avea gibi GSM operatörlerinden birini kullanıyor olmanız yeterlidir. SMS ile motor hasarlı araç sorgulama işlemini  gerçekleştirebilmek için öncelikle telefonumuzun kısa mesaj bölümüne giriyoruz. Daha sonra sorgulama yapmak istediğimiz aracın plakasını ya da şasi numarasını harfler ve rakamlar arasında boşluk kalmayacak şekilde yan yana yazıyoruz ve 5664’e kısa mesaj olarak gönderiyoruz. Mesajımızı gönderdikten kısa bir süre sonra sorgulama yaptığımız araç hakkında detaylı bilgi kısa mesaj olarak cep telefonumuza gelecektir.Gelen araç bilgilerinin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız ”detay” yazarak tekrar gönderebilirsiniz. Bunun yanında araçtaki değişen parçaları öğrenmek istiyorsanız ”parça” yazıp tekrar gönderebilirsiniz. Örnek sorgulama şekilleri ve SMS resimleri aşağıdadır.

Plaka ile sorgulama örneği: 09ACF255 yazarak 5664’e gönderiyoruz.

Şasi numarası ile sorgulama örneği: AKL987CVB12345 yazarak 5664’e gönderiyoruz.

Araç-Hasar-Kaydı-Sorgulama

5664-Araç-Detay-Bilgisi-Sorgulama

İnternet Üzerinden Motor Hasarlı Araç Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

İnternet üzerinden motor hasarlı araçları sorgulama işlemi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bağlantılarıyla sağlanabilmektedir. Sorgula işlemini gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda vermiş olduğumuz linke tıklamanız yeterli olacaktır.Linke tıkladıktan sonra açılan yeni sekmede alttaki resimde belirttiğimiz kısımları uygun şekilde doldurduktan sonra ara butonuna tıklayarak sorgulamamızı gerçekleştiriyoruz.

kaza-tespit-tutanağı-sorgul

Sorgulamalarımız sonucunda araç geçmişi hakkında bilgi sahibi olsanız da olmasanız da  ikinci el aracınızı almadan önce yetkili servislerdeki bilgisayarlı sistemlerde motor kontrolü yaptırmak yararınıza olacaktır.

Motor Hasarlı Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.