MTV Borcu Taksitlendirme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

MTV Borcu Taksitlendirme

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Nedir?

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik şubelerine kayıtlı bulunan tüm motorlu araçlar için ödenen vergidir. Otomobil, motorsiklet, kamyon, kamyonet ve tüm diğer motorlu kara taşıtlarının yanı sıra; helikopter, uçak ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiye tabiidir.

Araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra yılda iki kez yani 6 ayda bir ödenir ve söz konusu araçların trafik sicil kaydı silinene dek ödenmeye devam edilir. Yıl içerisindeki ilk vergi Ocak ayında, ikinci vergi ise Temmuz ayında ödenir. Söz konusu aracın trafik sicil kaydı yılın ilk altı ayı içerisinde silinirse ikinci altı aydan itibaren, ikinci altı ayda silinirse gelecek yıldan itibaren araç sahipleri bu vergiyi ödemezler.

MTV Hesaplama

MTV Hesaplama, aracın türüne göre değişmektedir. Örneğin; otomobil ve motorsikletlerin vergisi hesaplanırken, aracın yaşı ve silindir hacmine dikkat edilirken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesine, kamyonlarda ise aracın yaşı ve azami toplam ağırlığına göre hesaplama yapılır.

MTV Hesaplama işlemini yapabilmek için, öncelikle aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayınız. Ardından, karşınıza gelen ekranda, sizden istenen araç bilgilerini (araç tipi seçiniz, aracın yaşı, silindir hacmi bölümleri) eksiksiz bir şekilde doldurun. Son olarak Hesapla butonuna tıklayarak sonucu yine aynı ekranda görebilirsiniz.

mtv hesaplama

MTV Hesaplama İşlemi için TIKLAYINIZ!

MTV Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergi borcu, aracın bağlı bulunduğu il veya ilçelerdeki vergi dairelerine ödenir. Vergi dairelerinin dışında anlaşmalı bankalar aracılığıyla da borç ödemesi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bankalar aracılığıyla ödeme yapmak özellikle şehir dışında bulunanlar için bir kolaylıktır. Fakat internet bankacılığıyla ödeme yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir husus vardır. bankalar internet aracılığıyla ödemeyi kabul etseler de e-dekontlar makbuz yerine geçmez. Bu nedenle araç sahiplerinin banka şubelerinden tahsilat makbuzu almaları gerekmektedir.

Araç sahiplerinin yılın ilk taksit ödemesini yapmamaları durumunda ikinci taksitte daha önceki borçları tahsil edilir. Araç sahipleri vergi ödemesini hiç gerçekleştirmez ise ilk önce bir mektup ile uyarılır. Bunun üzerine yine vergi borcunun ödenmemesi halinde araç sahibinin banka hesaplarına haciz koyulur ve tüm borçları tahsil edilir.

MTV Ödeme işlemi için, öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız. Ardından karşınıza gelen ekranda, sizden istenen araç bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurun. Son olarak Tamam butonuna tıklayarak, ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ekran-resmi-2016-10-12-19-55-54

MTV Ödeme İşlemi için TIKLAYINIZ!

MTV Borcu Taksitlendirme

Yukarıda MTV’nin ne olduğundan, nasıl ve neye göre hesaplandığından, nasıl ödendiğinden ve ödenmemesi durumunda ne olacağından kısaca bahsetmeye çalıştık. Şimdi ise sıra MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni nasıl taksit ile ödeyebileceğinize geldi.

Yukarıda MTV borcunun Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksit halinde tahsil edildiğinden bahsetmiştik. Şimdi ise bankalar aracılığıyla ekstra taksitlendirme nasıl yapılır bu konuya gelelim. Bazı bankalar devletin sunmuş olduğu iki taksit imkanının üzerine internetten kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen araç sahiplerine ekstra MTV borcu taksitlendirme imkanı sağlamaktalar.

Bankaların Taksit Seçenekleri

Garanti Bankası Bonus Card Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi: 3 Taksit

Garanti Bankası MTV Taksitlendirme için TIKLAYINIZ!

Halkbank Paraf Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi: 500 TL’ye kadar 3 taksit, 500 TL üzeri 5 taksit

Halkbank MTV Taksitlendirme için TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi World Card Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi: 3 Taksit

Yapı Kredi Bankası MTV Taksitlendirme için TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası Maximum Kart Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi: 3 Taksit

Ziraat Bankası MTV Taksitlendirme için TIKLAYINIZ!

İş Bankası Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi: 3 Taksit

İş Bankası MTV Taksitlendirme için TIKLAYINIZ!

Akbank Axess Card Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi: 4 Taksit

Akbank MTV Taksitlendirme için TIKLAYINIZ!

TEB Motorlu Taşıtlar Vergisi Kampanyası: 3 Taksit

TEB MTV Taksitlendirme için TIKLAYINIZ!

Yukarıda belirtildiği gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemelerinizi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yada GİB’in internet sitesine yapabileceğiniz gibi kredi kartlarınızı kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartlarıyla yapacağınız ödemelerde bir indirim yapılması söz konusu değildir, fakat bankaların yapmış olduğu kampanyalar sayesinde MTV borcunuzu taksitlendirebilir ayrıca bankaların anlaşmalı olduğu kurumlardan avantajlı olarak yararlanabilirsiniz.

NOT: Bu yıl MTV ödemelerinin tarihinin geçmiş olması nedeniyle sizinle paylaşmış olduğumuz kampanyalar, bankaların Temmuz 2016 için düzenlemiş olduğu kampanyalardır. Bir sonraki MTV ödeme zamanında bankaların kampanyalarında değişiklik olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.