MTV İndirim Dilekçesi | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

MTV İndirim Dilekçesi

MTV ile belki de bir çok yerde karşılaşmış ama tam olarak ne demek olduğunu anlamamış ama bir o kadar merak ettiğimiz bir şey olabilir. Eğer öyleyse şimdi burada bu merakınızı birlikte giderelim.  MTV’nin açılımı ve anlamı, motorlu taşıtlar vergisi demektir. Eğer bir aracınız varsa siz de Motorlu Taşıtlar Vergisini yani MTV’yi ödemekle yükümlüsünüz. Yılda iki kez ödenmesi gerek bu vergi sadece kara taşıtları için değil hava ve deniz taşıtlarını da kapsamaktadır. Ama her şeyden evvel aracınızın trafik şubelerinden birine kayıtlı görünmesi gerekiyor ve bunun doğal sonucu olarak da vergiye tabi tutuluyorsunuz ta ki trafik şubelerindeki kaydınız silinene kadar.

Ne Tür Araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisinden Muaftır?

Genellikle belediyelerin, il ve ilçelere bağlı özel idarelerin, sosyal güvenlik kurumlarının, Türk Kızılay araçları gibi daha çok devletin idaresi altında işletilmekte olan araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisinden muaftır.

Ayrıca Türkiye’deki elçiliklerin, konsoloslukların çalışanlarına ait araçlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi alınmamaktadır. Engelli araçlarından da MTV vergisi alınmamaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi iki taksit halinde ödemeniz gerekir. İlk taksiti Ocak ayında ödenirken, ikinci taksiti, Temmuz ayında ödenir. Yani ilk taksit 1 Ocak / 2 Şubat tarihleri arasında ödenir. İkinci taksit ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında ödenir. İlk altı ay içinde kaydı silinenler, ikinci 6 ayın vergisini ödemezler ayrıca ikinci ayda kaydı silinen araçların ise bir sonraki yıldan itibaren bu vergiyi ödemesine gerek yoktur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemek artık çok daha kolay. Çünkü bu vergiyi ödemek için birden fazla seçeneğe sahipsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeniz için birden çok seçenek var. Ödemelerinizi ister bulunduğunuz Vergi Dairelerinden isterseniz Vergi Dairelerinin anlaşmalı olduğunu bankalar aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca borcunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresindeki Vergi Dairesi sekmesinden kredi kartınızı kullanarak ödemeniz de mümkün. Eğer internet bankacılığı hesabınızı kullanarak ödeme yapmanız gerekiyorsa dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Ödeme sonucu aldığınız e-dekontlarınız vergi makbuzu olarak sayılmadığı için banka şubenizden tahsilat makbuzlarınızı almayı unutmayınız.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Neye Göre / Nasıl Hesaplanır?

Araç vergi borcu sorgulama yapılırken, aracınızın motosiklet mi otomobil mi ya da kamyon, tır, tekne mi olduğuna dikkat edilir ve ona göre hesaplanır. Örneğin; otomobil ve motosikletlerde aracın yaşına ve silindirik hacmine dikkat ediliyorken; otobüs türü araçlarda aracın yaşı ve yolcu kapasitesi dikkate alınır. Kamyonlarda ise durum yine aracın yaşı ve toplam ağırlığı şeklinde hesaplama yapılır.
Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Ne Tür Araçlar İçin Geçerlidir?

Motorlu taşıtlar vergisi indiriminden siz de yararlanmak istiyorsanız öncelikle aracınızın ne tür bir araç olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bu indirimden sadece  otomobil ve arazi taşıtları yararlanabilir. Motorlu Taşıtlar indiriminden yararlanmak için kasko bedelinizin %5’inin MTV vergi tutarınızı geçmesi gereklidir.
Motorlu Taşıtlar Vergisini İndirimli Ödemek İçin Ne Yapmalıyız?

Motorlu Taşıtlar Vergisini artık indirimli ödeyebilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle Motorlu Taşıtlar Vergisini indiriminden siz de yararlanmak için aracınızın kasko bedelini ve MTV vergi tutarını öğrenmeniz gerekir. Sonra da bu bilgiler ile Motorlu Taşıtlar Vergisi indiriminden ne kadar yararlanabileceğinizi hesaplamanız gerekir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimini Nasıl Hesaplayabilirim?

Aracınızın kasko bedelini ve MTV vergi tutarını öğrendikten sonra şunlara dikkat etmeniz gerekiyor: Motorlu taşıtlar vergisini indirimli ödemek için aracınızın kasko bedelinin %5’i,  MTV borcunuzu geçmesi gereklidir. Bu hesaplama sizin gözünüzü korkutmasın. Hesaplaması zamanınızı fazla almayacak derecede kolaydır. Örneğin; aracınızın kasko tutarı 150 TL, MTV verginiz de 5 lira ise kasko bedelinizin %5 ini hesapladığımız zaman MTV verginiz kasko tutarını aşıyor ve sizin de bu indirimden faydalanabilmeniz mümkündür.

Kasko Değeri Nedir?

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yıl Ocak ayında aracınız için bir kasko bedeli belirlenir. Ama genelde halkça yanlış bilinen bir şey vardır. Kasko bedelinin kasko şirketi tarafından belirleneceği yanlışıdır. Bu sebeple kasko değerini öğrenirken hatalı öğrenme şansınız yüksek olabilir bu yüzden bu yazımızı dikkate almanızda yarar vardır.

Kasko Değerini Nasıl Öğrenebilirim?

Kaskonuzu net ve doğru bir şekilde öğrenmek için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin internet adresinden ulaşmanız mümkündür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndiriminden Yararlanmak İçin Hangi Belgeler Gerekir? Bu indirimden yararlanmak için, yetkili sigorta acenteleri tarafından verilen “bildirim formu” ile vergi dairesine gidip başvurmanız gereklidir. Sonrasında ise MTV indirim dilekçenizi mutlaka yazmanız gerekir. Başvurunuzu yapmadığınız takdirde bu indirimden yararlanamazsınız. Ayrıca aracınızın kasko sigortasını da yaptırmış olmanız gerekir.

MTV İndirimi İçin Nasıl Başvuru Yapacağım?

Motorlu Taşıtlar Vergisi indirimi için gerekli oranları öğrenip ve aracınızın indirimden yararlanabileceğini tespit ettikten sonra sigorta şirketinize ve vergi dairenize başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu indirimden yararlanmanız için tek yapmanız gereken sigorta acentesine ve vergi dairesine başvurmak olacaktır. Öncelikle aracınızın sigorta şirketine gidip ‘’Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değeri Bildirim Formunu hazırlatmanız gerekiyor. Sonrasında ise MTV İndirim Dilekçesini yazmanız gerekiyor. Bildirim formu ve MTV indirim dilekçesini vergi dairesine teslim etmeniz gerekiyor.

MTV İndirimi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

MTV indirim dilekçesi yazımı en kolay dilekçelerden biridir. Biz bu yazımızda size bunu basit bir şekilde aktaracağız.

MTV indirimi dilekçenizi yazarken “Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Müdürlüğüne” şeklinde yazmanız gereklidir. MTV indirim dilekçenize, TC kimlik numaranız ve aracınızın  plakasını yazmanız gerekir.

MTV İndirim Dilekçesi Yazarken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekmektedir?

 • MTV İndirim Dilekçesi yazarken beyaz çizgisiz A4 kağıdı ve siyah veya mavi tükenmez kalem kullanmalısınız yada MTV İndirim Dilekçenizi daktilo veya bilgisayar kullanarak da yazabilirsiniz.
 • MTV İndirim Dilekçesine başlarken hitap cümlesi kullanılmalıdır.
 • Hitap cümlesinin sağ alt köşesinde tarih yazılmalıdır.
 • MTV İndirim Dilekçesi kısa ve öz bir anlatımla yazılmalıdır.
 • MTV İndirim Dilekçesinde ciddi resmi bir dil kullanılmalıdır.
 • Adres, ad soyad ve telefon numaranızı dilekçeye yazmalısınız.
 • Son olarak ise MTV İndirim Dilekçesini imzalayarak ek belge varsa dilekçe sonunda Ekler başlığı altında bu belgelerin ne olduğunu yazmalısınız.

Böylelikle MTV İndirim Dilekçesini yazabilirsiniz. Yazımızın devamında MTV İndirim Dilekçesi örneği vereceğiz. Talep ederseniz MTV İndirim Dilekçenizi vermiş olduğumuz dilekçe örneğinden yararlanarak oluşturabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Dilekçe Örneği:

                                                                                                                                     Tarih:

NAKİL VASITALARI VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne

Semt/Şehir

Dairenizin …………… TC kimlik nosunda kayıtlı mükellefinizim. Adıma kayıtlı olan…………. plakalı aracıma ait 2016/1 dönemlerine ait MTV ödemesi yapabilmek için kasko bedeli üzerinden ilgili kanun gereği indirimden yararlanmak istiyorum.

Adres:

Ad:

Soyad:

Tel:

Bütün belgelerinizin yanında MTV indirim dilekçenizi de ekledikten sonra Vergi dairesine teslim ederek indirim den sizler de faydalanabilirsiniz.

E Devlet MTV Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 1. Yazı bitiminde vermiş olduğumuz bağlantıyı açınız.
 2. Açılan sayfada e devlet kapısına giriş yapmak için hangi yöntemi kullanacağınızı seçin ( en çok tercih edilen yöntem e devlet şifresidir bizde e-evlet MTV sorgulamasının nasıl yapılacağını e devlet şifresi ile anlattık)e-devlet-giris
 3. 11 haneden oluşan vatandaşlık numaranızı ve PTT yoluyla temin ettiğiniz e devlet şifresini giriniz.
 4. Sisteme Giriş yap seçeneğine tıklayınız. Bu işlemleri sırası ile gerçekleştirdiğinizde e devlet motorlu taşıtlar vergisi sorgulamanızı da yapmış olacaksınız.

E Devlet Motorlu Taşıtlar Verginizi Sorgulamak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.