MUAYENESİZ ARAÇ CEZASI SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

MUAYENESİZ ARAÇ CEZASI SORGULAMA

Bu yazımızda sizlere muayenesiz araç cezası sorgulama ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Trafikte yer alan araçların belirli bir zaman aralığında araçlarının muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Muayenesiz araç cezası ise bu bahsetmiş olduğumuz araç muayenelerini yaptırmayan bireylerin, trafik görevlileri tarafından tespit edilmesi ve gereken idari para cezasını ödemekle yükümlü olmasına da diyebiliriz.

Bu durumlar altında, araç muayenesini yaptırmamış olan araç sürücüsü, kara yolları ve trafik kanununda yer alan trafik cezaları 34. maddesine göre 88 TL idari para cezası ödemek zorundadırlar. İdari para cezasına ek olarak da, muayenesiz araç cezası sorgulama sonucuna göre sürücülerden 10 ceza puanı da düşülmektedir. Ve araç muayene edilene kadar trafikten men edilir.

Ancak muayenesiz araç cezası sorgulama işlemleri kapsamında, ceza alan sürücü eğer ki nakit olarak borcunu ödemeyi kabul ederse, 66 Türk Lirası olarak borcunu ödeyebilmektedir.

Muayenesiz araç cezası sorgulama işlemleriniz sonucunda, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi gereğince muayene süresi geçirilmiş olan araçlardan gecikilen her ay için %5 fazla muayene ücreti alınmaktadır. Alınan bu ceza ücretlerin tamamı Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır.

Yazımızda bahsetmiş olduğumuz muayenesiz araç cezası sorgulama gibi, araç sürücülerin, araçlarının muayenesini belirlenen zamanlarda aksatmadan yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanacak olan cezalarda, idari para cezaları ve düşülecek olan puanlara ek olarak, araçlarında trafikten men edilmesi söz konusu olacaktır. Bu durumda sürücülerin araç muayenelerine gerekli önemi vermeleri gerekmektedir. Trafiğin düzenin sağlanması ve aynı zamanda sürücülerin ve bireylerin güvenliği açısından araç muayenelerini zamanında yaptırmaları gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.