Otomobil Vergisi Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Otomobil Vergisi Hesaplama

Ülkemizde diğer birçok alanda olduğu gibi taşıtlar için de ayrıca uygulanan bir vergilendirme sistemi bulunmaktadır. Sizlerin de otomobilinizin bakım, kasko ve yıllık trafik sigortası gibi ödemelerin yanı sıra aracınızın motorlu taşıtlar vergisini de ödemeniz gerekmektedir. Bu vergilendirme sistemi Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak geçer ve kısaca MTV olarak adlandırılır. Peki nedir bu MTV? MTV, trafik şubelerine ve bürolarına kayıtlı olan kara taşıtları haricinde hava ve deniz taşıtları da dahil olmak üzere birçok farklı taşıttan yılda iki kez alınan ödenmesi zorunlu vergiler olarak belirtilebilir. Yıl içerisinde ikiye bölünerek ödenmesi beklenen MTV vergisi genellikle Ocak ve Temmuz aylarında, belirlenen tarihler arasında araç sahiplerince ödenmektedir. MTV ödeme mükellefiyeti trafik siciline tescil ile başlamaktadır. MTV Mükellefiyeti, yeni kayıt ile tescil edilecek otomobil takvim yılının ilk altı ayında gerçekleşmişse takvim yılının başından son altı aylık dönemde gerçekleşmişse son altı aylık dönemin başından başlanır.

Otomobil Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Peki siz üzerinize kayıtlı olan otomobiliniz için ödeyeceğiniz vergi miktarını nasıl hesaplayabilirsiniz? Otomobil vergisi hesaplamada göz önüne alınan en önemli bilgi “araç türü”dür. Çünkü her farklı araç türünden farklı miktarda vergi alınmaktadır (otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs, kamyon, otobüs vb.). Ayrıca araç türünün yanı sıra önemli diğer hususlar otomobilinizin yaşı ve silindir hacmidir. Otomobilinizin yaşını hesaplamak için şu işlemleri takip edebilirsiniz. Aracınızın modelini, MTV ödemesinin dahil olduğu yıldan çıkararak bu sayıya 1 eklemeniz yeterlidir. Örneğin Otomobilinizin modeli 2009 MTV ödemesinin dahil olduğu yıl 2016 ise “2016 – 2009 + 1= 8” olarak kolayca hesaplayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı Resmi Sitesinden online şekilde de Otomobil vergisi hesaplamanız mümkündür. GİB Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama başlığında belirtilen bu bağlantı, kolaylıkla Otomobil vergisi hesaplamanıza olanak sağlamaktadır. Otomobil vergisi hesaplama için yapmanız gereken sadece siteye erişiminizi gerçekleştirip istenilen bilgileri ekranda belirtilen bölümlere doğru şekilde girerek işleminizi gerçekleştirmektir. Böylece bu site yardımıyla otomobil vergisi hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Yazının sonundaki linke tıklayarak GİB Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

MTVHESAPLAMA

Linke tıkladığınızda ekranınıza Gelir Dairesi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi sitesi direk açılacaktır. Tek yapmanız gereken Otomobil vergisi hesaplamada herhangi bir hata oluşmaması için bilgilerinizi düzgün ve eksiksiz girmeniz. Öncelikle vergi borcunu ödemek istediğiniz otomobilin tipini seçerek başlayabilirsiniz. Bir sonraki adım olarak yazının başında belirtildiği gibi otomobilinizin hesapladığınız yaşını gerekli bölmeye giriniz. Son olarak motor silindir hacmini de seçtikten sonra mavi şekilde belirtilen HESAPLA kısmına tıklayınız. Otomobil vergisi hesaplama sonucunda Yıllık Tutar, İlk altı aylık ve İkinci Altı aylık tutar olmak üzere otomobilinizin ödemeniz gereken vergi miktarı ekranınıza yansıyacaktır. Herhangi bir sorun dahilinde sitede belirtilen Vergi İletişim Merkezi 444 0 189 numaralı Danışma Hattına bağlanarak da bilgi alabilirsiniz.

Otomobilinizin vergisini aşağıda belirtilen bankalardan nakit şekilde yatırabileceğiniz gibi Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’nin sunduğu imkan dahilinde kredi kartı ile de kolaylıkla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

wwwwwwwwwwwww

Anlaşmalı Bankalar / Kartlar Dışında Ödeme Kabul Edilmemektedir.

Son olarak hangi durumlarda ya da hangi araçlar Motorlu Taşıt Vergisi ödemekten muaf tutulur?

  • İlk olarak Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan sakatlık durumu ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile bu kişiler için uygun hale getirilen taşıtlarda muafiyet konusu geçerlidir.
  • Hurda halinde olan araçlar fakat bu durum aracın geçmişte ödenmemiş borcu bulunmaması halinde geçerlidir.

İl özel idarelerine ait araçlar ve Sosyal Güvenlik Kurumlarına (SGK) ait araçlar, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlarda bu MTV muafiyet durumundan yararlanan kurumlardır.

  • Son olarak Yabancı Devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsoloslukları ile büyükelçi ve elçiler bunlardan sonra gelen görevli meslek memurlarına ait taşıtlarda muafiyet tutulan durumlardandır.

Otomobil Vergisi Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.