Parsel Ada Nedir | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Ada Nedir?

Öncelikle bu yazıda parsel ada nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne bağlı olarak yapılan sorgulamalarda parsel, pafta ve ada kelimelerine sık sık rastlanılmaktadır. Burada belirtilen ada kelimesi genel anlamı ile 4 tarafı sokak, meydan, cadde, demir yolu, akarsu gibi doğal ve yapay engellerle çevrilmiş parsellerin oluşturmuş olduğu bir topluluk olarak açıklanabilir. Adanın en büyük özelliği ise çevresinin kamuya ait olmasıdır. Ayrıca kadastro çalışma alanı veya Devlet Demir yolları ile çevrelenmiş parseller topluluğuna da kadastro adası denilmektedir.

Pafta ise bir haritayı, modeli veya planı oluşturan ayrı parçalardan her biri olarak ifade edilebilir. Yani büyük bir bütünü oluşturan ufak parçalar denilebilir. Bir diğer deyişle bir takım arazilerin belirlenmiş teknik usuller çerçevesinde ölçülmesinin ardından belli oranda küçültülmesi ile bir altlığa çizilmesidir. Eğer gerekirse yeniden çizimi yapılabilir ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü dışarısına çıkarılamaz.

Parsel ise en genel anlamı ile arazi parçası anlamına gelmektedir. Bu arazi parçası ise imar sınırlarına göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen alanlar içerisine dahil edilmiştir. Bir parselin sahibi bir kişi, kişiler, devlet, kurum veya vakıf olabilir. Yapılacak çeşitli sorgulama işlemleri sayesinde bu parsellerin sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Parsel, ada ve pafta ile alakalı bilgiler yönetmeliklerle belirtilmiştir. Ayrıca internet üzerinden de parsel ada sorgulama işlemi yapılmaktadır. Bu sorgulama işlemleri sayesinde büyük bir kolaylıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazının geriye kalan kısmında verilecek bilgiler sayesinde parsel ada sorgulama işlemi hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Parsel Ada Sorgulama İşlemi

Çağımız artık internet teknolojilerine bağımlı bir hale gelmiştir. İnternet teknolojileri hayatımızın her alanında yer almakta ve bu alanlarda büyük kolaylıklar getirmektedir. Bu kolaylıkların başında bizler için sağladığı zaman tasarrufu en büyük örnek olarak verilebilir. İnternet bankacılığı, alışveriş işlemleri, sosyal medya kontrolleri, haber siteleri ile gündemi takip etme ve benzer pek çok işlem ile hayatımıza kolaylıklar katmaktadır. Bu kolaylıklardan biri de resmi kurum sorgulamalarının internet üzerinden yapılıyor hale gelmesidir. Parsel ada sorgulama işlemi için yapılabilecek sorgulama işlemleri için lütfen yazının geriye kalan kısmını büyük bir dikkatle okuyunuz.

Parsel sorgulama işlemi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bizzat gitmeniz gerekebilir. Ancak internet teknolojileri sayesinde artık bu işlem sanal ortam üzerinden de hızlı, kolay ve pratik bir biçimde yapılabilir hale gelmiştir. Böylece zamandan tasarruf edebileceksiniz. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne giderek bu işlemi yapmak sizler için büyük bir zaman kaybına sebep olabileceği gibi çalışma saatler gereği bu işlemi yapacak zamanı dahi bulamayabilirsiniz. Bu yüzden Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden yapılan işlemler sizlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Sorgulama işlemini yapabilmek için yazının sonunda verilen linke tıklayınız.

parsel1

Yukarıdaki görselde de bu sayfanın örnek bir görüntüsüne sahip olabilirsiniz. Bu sayfanın bir örneği hemen üst kısımda yer alan görselde verilmiştir. Burada gerekli olan bilgileri İdari, Coğrafi, Adres ve Katman bilgilerine göre doldurmanız gerekmektedir. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bu bilgilerden herhangi bir sekmesini seçerek doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca sorgulama işlemini gerçekleştirmek için Sorgula butonuna bastığınızda, sayfanın ortasında yer alan haritada sorgulamış olduğunuz parsel adanın adresi olarak coğrafi konumu görülecektir.

Parsel Ada Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.