Parsel Alan Hesaplama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Alan Hesaplama

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de imar yasaları ile korunmakta olan arazi ve arsa düzenlemeleri bulunmaktadır. Bu imar yasaları sayesinde bir düzen halinde oluşturulan bu sistemler içinde yer alan parseller, bu yazımızda bahsedeceğimiz konumuz olacaktır. Ülke sınırlarında yer alan arazi, arsa gibi birimlerin parçaları şeklinde oluşturulan parseller, ülke yasalarında, imar yasalarında belirlenen kurallarca düzenlenir. Parsel, imar yasalarının belirlemiş olduğu sınırlara göre belirlenir. Bu sisteme göre de, parsel, sınırları belli olan birer arazi parçası olarak belirtilebilir. Parsellerin sahipleri bir ya da daha fazla kişi olabilir. Bunun yanında parsellere, tüzel kişiler ve gerçek kişiler de sahip olabilir. Devlet kurumları ya da kuruluşlar ya da vakıflar da bir parselin sahibi olabilir. Aynı arazi üzerinde farklı parsellerde farklı insanların söz hakkı olabilir.

Günümüzde parsel ve arazi ile uğraşan insanlar genellikle inşaat işleri ile uğraşan bireyler olmakla birlikte bu insanların yanı sıra, emlak işi ile uğraşan bireyler, arazi alım satımı yapan, yatırımcılık işleriyle meşgul olanlar, ve genel anlamda da özellikle de müteahhitlerin parseller hakkında detaylı bilgiler edinmeye çalıştığını belirtebiliriz. Bu yazımızda bu insanların, parseller hakkında nasıl bilgi edindikleri, hangi yolları kullanarak bu işlemleri yerine getirdikleri üzerine değineceğiz. Yukarıda saydığımız bireyler, hakkında detaylı bilgi edinmek istedikleri parseller hakkında bazı yolları kullanarak parsel alan hesaplama sorgulamalarını yerine getirebilirler. Parsel sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek, üzerinde detaylı bilgiler edinilmek istenen parselin sorgulaması yapılır ve erişilmesi gereken bilgilere ulaşılır.

Parsel alan hesaplama, parsel sorgulama işlemlerinin yerine getirebileceğiniz yollardan ilki, her ilde bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü aracılığı ile yerine getirilebilir. Bu devlet dairesine giderek hakkında bilgi edinmek istediğiniz parseller hakkında istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak bu yol ile daha uzun süren ve daha meşakkatli bir yolu seçmiş olursunuz. Her ne kadar  eskisi kadar olmasa da yine de hala sıralar ve bitmek bilmeyen devlet daireleri işlemleri dolayısı ile bu işleminiz uzun bir zaman alabilir. İkinci ve kolay yolu ise, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet üzerinden geliştirdiği uygulamaları kullanarak parsel alan hesaplama, parsel sorgulama işleminizi gerçekleştirmek olacaktır. Bu işlem için yazımızın devamında daha detaylı bilgi vereceğiz. Yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet üzerinden geliştirmiş olduğu sisteme ulaşabilir ve hakkında bilgi edinmek istediğiniz parsel hakkında parsel alan hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Parsel Alan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu kısmında, parsel alan hesaplama, parsel sorgulama işlemlerini yapabileceğiniz bu işlemler sayesinde de hakkında detaylı bilgiler öğrenmek istediğiniz parsel hakkındaki sorgulamaların ikinci seçeneği üzerinde duracağız. Daha uzun bir işlem olan devlet dairesine giderek parsel alan hesaplama işlemi yerine, bir diğer seçenek olan internet üzerinden parsel alan hesaplama işleminizi yerine getirebilirsiniz. Bunun için yazının devamında anlatacağımız işlemleri takip edebilirsiniz.

Yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak öncelikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet üzerinde geliştirdiği sisteme ulaşıyoruz. Ardından gelen sayfada bazı seçenekleri seçerek işlemlerimizi sürdürüyoruz. İlk olarak idari ya da coğrafi, hangi türde bir sorgulama yapacağınıza karar vermelisiniz.

11

Bu seçeneği seçtikten sonra parselin bulunduğu yer hakkındaki bilgileri girerek işlemlerinizi sürdürebilirsiniz. Parselin bulunduğu İl, ilçe bilgilerini bildirin. Bunun ardından da parselin bulunduğu mahalle/köy bilgileri belirtin.

3

Bu bilgiyi de girdikten sonra, parsel ada bilgisini doğru şekilde belirtin.

4

Son olarak da bilgi öğrenmek istediğiniz parselin bilgilerini girin ve ardından “Sorgula” seçeneğini seçerek işleminizi sonlandırın. Bu işlemle birlikte de hakkında detaylı bilgi edinmek istediğiniz parselin genel bilgilerine ulaşmış olacaksınız.

Parsel Alan Hesaplama için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.