Parsel Arama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Arama

Parsel genel olarak yasalar doğrultusunda sınırlanmış olan arazinin bir parçası olarak tanımlanabilir. Bu alan bir veya birden çok kişiye ait olabilir. Aynı zamanda bu arazi devlete, kamuya, vakfa da ait olabilmektedir. Emlak ve inşaat işlemleri ile uğraşan kişiler ilk olarak, almak istedikleri parselin kime ait olduğunu öğrenmek isterler. Bu amaçla parsel arama işlemi büyük bir öneme sahip olmaktadır.

İnternet teknolojilerinin geliştirilmesi ile birlikte pek çok bilgi ve kolaylık elimizin altında bulunmaktadır. Gündelik hayatta kullanmış olduğumuz veya uyguladığımız işlemlerin büyük bir kısmı internet sayesinde sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu kolaylıklar sayesinde yapmanız gereken şeyleri, internet bağlantısının bulunduğu akıllı telefon, tablet veya bilgisayar gibi teknolojik aletler aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Gündelik hayattaki yoğun iş temposu nedeniyle, işlemlerini gerçekleştiremeyen kişiler bu kolaylıklardan faydalanarak hem işlerini aksatmamış hem de zamandan büyük ölçüde tasarruf etmiş olacaktır. Bu kolaylıklardan biri de parsel arama işlemidir. Artık sanal ortam üzerinden parsel arama işlemi sayesinde, almak istediğiniz parselin kime ait olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Bu işlemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden yapacağınız bir online sorgulama işlemi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Parsel Arama İşlemi

İmar sorgulama işlemini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirisiniz. Bu işlem için ilk olarak www.tkgm.gov.tr adresine gidiniz. Alt kısımda bir şerit halinde verilen alt menüde bir takım sorgulama işlemlerinin yapılabildiğini göreceksiniz. Bu işlemler arasında Takbis Kitap, Teknik Destek İletişim, Lihkab, TUSAGA, Ebys, Videolar, Hizmet Hattı (Alo 181), e-Randevu, Başvuru Sorgu, Parsel Sorgulama, Çalışan Memnuniyeti, Tapu Takas, Çalışan Memnuniyeti, Kalite Yönetim Sistemi, Uyarılar, e-Tahsilat ve Sıkça Sorulan Sorular gibi seçenekler mevcuttur. Bu seçeneklerin arasından Parsel Sorgulama butonuna tıklayarak, parsel sorgulama işleminin yapılacağı yeni bir sayfaya ulaşabilirsiniz.

parsel11

Açılacak sayfa üzerinde bir harita ve sol kısmında ise girilmesi gereken bilgiler yer alacaktır. Bu işlemlerden ilki İdari sorgulama işlemidir. Bu kısımda girilmesi gereken bilgiler arasında İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel gibi bilgiler yer almaktadır. Gerekli tüm kısımları doldurduktan sonra Sorgula butonuna basınız. Böylece sayfa üzerinde yer alan haritada seçmiş olduğunuz bilgilere uygun parsel görüntülemesini yapabilirsiniz.

parsel1

Diğer bir sorgulama işlemi ise Coğrafi sorgulamadır. Aşağıdaki görselde de göreceğiniz üzere ilk olarak Coğrafi yazan butona tıklamalı ve devamında ise Enlem ve Boylam bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Girmiş olduğunuz enlem ve boylam bilgilerinin ardından Sorgula butonuna basarak sayfanın ortasında bulunan haritada, sorgulama yapmış olduğunuz araziye denk gelen parseli, harita üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu konumu kayıt edebilir veya adres tarifi dahi alabilirsiniz.

parsel2

Ayrıca Adres ve Katman bilgileri ile de parsel sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

parsel3

Böylece internet üzerinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sistemini kullanarak, parsel sorgulama işleminizi başarıyla tamamlamış olacaksınız. Ayrıca yapabileceğiniz ekstra işlemler harita üzerindeki bir şerit halinde gösterilmiştir. Bu işlemler arasında yakınlaşma, uzaklaşma, yenileme, konum gösterme, haritadan sorgulama, mesafe ölçme, komşu parselleri gösterme, yol tarifi oluşturma, koordinat indirme, yazdırma ve yardım gibi seçeneklerin yer aldığı bir araç çubuğunu göreceksiniz. Yani bulmuş olduğunuz parseli indirebilir, bulunduğunuz yerden yol tarifi oluşturabilir veya konumu yazdırma imkanına sahip olabilirsiniz. Tüm bu işlemler internetin sağlamış olduğu sorgulama kolaylıkları ile mümkün hale gelmektedir.

Parsel Arama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.