Parsel Birleştirme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Birleştirme

Parsel imar kanunlarına göre belirlenmiş bir toprak parçasıdır. Bu toprak parçası ile birlikte pafta ve ada kelimeleri de bir arada kullanılmaktadır. Bir parselin bir tek sahibi olabileceği gibi, vakıf, kurum veya devlete ait bir parselde olabilmektedir. Ayrıca parsel birleştirme işlemi de bulunmaktadır. Parsel birleştirme işlemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır.

Ada kelimesi bir kaç parselden oluşan bir bütün olarak nitelendirilebilir. Adayı oluşturan parseller, cadde, sokak, akarsu ile sınırlandırılmış ve engellenmiş bir alanı kapsamaktadır. Ayrıca kadastro adası terimi de doğal veya yapay sınırlar yani akarsu, nehir, cadde, sokak, apartman, göl, dere ve yol gibi etmenler tarafından sınırlandırılmış bir alan olma özelliğini taşımaktadır. Ada ile birlikte parsel birleştirme işlemi de birlikte anılmaktadır.

Pafta ise büyük ölçekli bir haritayı oluşturan parçalara verilen isimdir. Bir harita, model veya planı oluşturan her bir araziye veya alana pafta ismi verilebilir. Parsel sorgulama işlemi emlak piyasasına hakim olan kişilerin sık sık gerçekleştirdiği bir sorgulama işlemidir.

Parsel sorgulama işlemi ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden gerçekleştirilen bir takım işlemler ile mümkün hale gelmektedir. TKGM üzerinden yapılan sorgulama işlemlerini ister internet üzerinden, isterseniz de TKGM binasına giderek bireysel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Sistem herhangi bir kişisel bilgi içermediği için sanal ortam üzerinden yapılacak bir sorgulama işlemi çok daha az vaktinizi alacaktır. Bu sorgulama işlemini yapabilmek için yazının sonunda verilecek linke tıklayınız. Bu linke tıkladığınızda karşınıza bir sayfa çıkacaktır. Parsel birleştirme işlemini de internet üzerinden araştırma yaparak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

parselbirlestirme

Bu sayfa üzerinde yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere, sayfanın ortasında bir harita ve sol kısımda ise sorgulama türleri yer almaktadır. Bu sorgulama türleri İdari, Coğrafi, Adres ve Katmandır. Her bir sorgulama işlemi için farklı bilgiler gerekmektedir. İdari sorgulama işlemini yapabilmek için İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel bilgilerini girmeniz ve hemen ardından Sorgula butonuna basmalısınız. Coğrafi sorgulama işlemi için ise Enlem ve Boylam bilgilerini girip Sorgula butonuna basınız. Adres bilgileri ile sorgulama yaparken parsel arama işlemi için gerekli adres bilgisini girip Sorgula butonuna tıklayınız. Son olarak da Katman bilgileri ile çeşitli haritalar üzerinden adresi kendiniz el ile seçebilirsiniz ve Sorgula butonuna basınız. Parsel sorgulama işleminin yanı sıra parsel birleştirme işlemi hakkında da araştırma yapabilirsiniz.

Göreceğiniz üzere internet teknolojilerinin sağlamış olduğu hizmetler ile bu tip sorgulama işlemlerini oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilme imkanına sahipsiniz. Parsel birleştirme işlemi de bunlar arasında yer almaktadır. İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile hayatımızda bu tipte olduğu gibi pek çok kolaylıkta yer almaya başlamıştır. Bu kolaylıklar arasında internet bankacılığı ile bankacılık işlemlerini sanal ortam üzerinden gerçekleştirme, fatura ödeme işlemleri, market alışverişi ve diğer giyim alışverişleri, sosyal medya hesaplarını kullanma, araştırmak için sayısız kaynaktan faydalanabilme imkanı, sorgulama işlemleri gibi daha binlerce sayılabilecek işlem artık sadece internet aracılığı ile oldukça kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet için çeşitli internet dağıtım hizmeti veren firmalar ile iletişime geçebilir ve oldukça hızlı bir şekilde amaçladığınız hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi teknolojik cihazlarınızı kullanarak internetin sağlamış olduğu kolaylıklara basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

2010/4 sayılı genelgede birleştirme (tevhit); “Birbirine bitişik birden çok parselin bir parsel haline dönüştürülmesini” ifade edecek şekilde tanımlanır.

Birleştirme (Tevhit); Tapu kütüğünde ayrı ayrı sayfalarda kayıtlı, birbirine bitişik, iki veya daha fazla parselin, alakalı kişisinin talebi üzerine İmar Yasasının 15 ve 16’ncı maddelerine göre tek bir parsel numarası altında birleştirme işlemi yapılarak parselin tek bir tapuya bağlanma işlemidir.

Yapılan birleştirme işleminin imar mevzuatına uygunluğu onaylattırılır. (Onay mercii; işleme konu parseller belediye ve mücavir alan sınırları içinde ise belediye encümeni; mücavir alan dışında ise il özel idaresidir.)

2010/4 sayılı genelge birleştirmeyi; talebe bağlı olarak yapılacak işlemlerden olarak belirlenmiştir. Lisanslı büroların kurulduğu yerlerde birleştirme için ilk başvuru bu büroya yapılır. Eğer lisanslı büro kurulmamışsa başvuru kadastro müdürlüğüne yapılır.

Parsel birleştirme işlemi hakkında verilen detaylı bilgiler aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Parsel Birleştirme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.