Parsel Bulma | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Bulma

Parsel kelime anlamı ile bölünmüş toprak parçası anlamına gelmektedir. Pafta ise belirli ölçeklerdeki harita, plan veya modeli oluşturan parçalardan ibarettir. Sınırlarımız içerisinde bulunan topraklar üzerinde yer alan parsellerin yerlerini tespit etmek mümkündür. Bu işlem Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu arsaların sahibi kişi, kişiler, devlet veya vakıf olabilir.

Arsa alım ve satım işlemleri ile uğraşan kişiler aradıkları araziyi yani parseli bulmalarını kolaylaştırmak için bir takım sistemlerin kurulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Arsa satın alacak kişiler yapacakları bir sorgulama işlemi ile sahip oldukları bir takım bilgiler karşılığında, parsel bulma işlemi yapabilirler.

Parsel Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çağımız internet teknolojilerinin gelişmesi ile gündelik hayatlarımız da büyük bir kolaylık içerisine girmiştir. Sıradan olarak nitelendirebileceğimiz pek çok işlem artık sanal ortam üzerinden yapılabiliyor. İnternet teknolojilerinin sağlamış olduğu en büyük kolaylıklardan biri de zamandan tasarruf etmemize olanak vermesidir. Ayrıca bu zaman tasarrufu sayesinde daha verimli işler için gerekli vakti ayırmanız daha mümkün bir hale gelmektedir.

İnternet üzerinden yapılan işlemler gün geçtikçe artmakta ve çeşitlilik göstermektedir. Bu işlemler arasında internet bankacılığı, sosyal medya hesapları, haber siteleri ile gündemi takip etme, internet üzerinden fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirme, her türlü alışverişinizi sanal ortam üzerinden tamamlama gibi oldukça çeşitli işlemler internet teknolojileri sayesinde sadece birkaç tık uzağınızda. Son yıllarda bu işlemlerin arasında resmi kurum işlemleri de katılmıştır. Bu sayede işlem yapacağınız resmi kuruma gitmenize gerek kalmadan sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirme imkanına sahipsiniz. İnternet sayesinde yapabileceğiniz sorgulama işlemlerinden biri de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen parsel bulma işlemidir. Normal şartlarda bu işlemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne bizzat giderek gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak oluşacak zaman kaybını önlemek adına bu işlemi sanal ortam üzerinden yapmak büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

İsme göre tapu sorgulama işlemi için ilk olarak yapmanız gereken sayfanın alt kısmında verilecek linke tıklamak ve vereceğimiz talimatları izlemektir. Bu şekilde basit bir yöntemle parsel bulma işleminizi başarıyla gerçekleştirebileceksiniz. Linke tıkladığınızda karşınıza bir sayfa çıkacak. Bu sayfanın ortasında bir harita ve sol kısmında ise bir takım arama seçeneklerinin olduğunu göreceksiniz.

parsel11

 

Arama seçenekleri İdari, Coğrafi, Adres ve Katman olmak üzere 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki İdari sorgulama işlemidir. Bu işlem için İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Tüm bilgileri gerekli boşluklara doldurduktan sonra Sorgula butonuna basarak, aramış olduğunuz parselin görüntüsü sayfanın ortasında yer alan harita üzerinde görülecektir.

parsel1

 

Bir diğer sorgulama işlemi ise Coğrafi başlığı altında verilmiştir. Bu kısma gelindiğinde ise aramış olduğunuz parsel için enlem ve boylam bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Eğer coğrafi olarak konum bilgisine sahipseniz, bu kısımdan yapacağınız arama işlemi sizleri başarılı bir sorgulamaya yönlendirecektir. Gerekli enlem ve boylam bilgilerini girdikten sonra Sorgula butonuna basarak, yapmak istediğiniz parsel arama işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

parsel2

Adres başlığı altında verilen sorgulama işlemi ise sizlerin vereceği adresin, harita bilgileri arasında kayıtlı olması ve girmiş olduğunuz bilgiler aracılığı ile sonuca ulaşmanız anlamına gelmektedir. Adres bilgisini gerekli boşluğa girip, Sorgula butonuna basarak, sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

parsel3

Son olarak da Katman butonuna gelerek, belirtilen haritalar üzerinden parseli kendiniz seçebilirsiniz. Böylece 4 farklı tip arama çeşidi için de parsel bulma işlemini gerçekleştirme olanağına sahipsiniz.

parsel4

Parsel Bulma İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.