Parsel Fiyat Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Fiyat Sorgulama

Günümüzde internet üzerinden gerçekleştirilebilen sistemlerin arttırılması sonucu insanlar rahat bir nefes almışlardır. Önceki yıllarda saatler süren işlemler artık kolayca yerine getirilebilir hale gelmiştir. Dünya da olduğu gibi ülkemizde de bu interaktif sistemlerin kullanılmaya başlanması, hem insanların işlemlerini kolayca yerine getirebilmesine hem de işlemlerde bir aksamanın oluşmasının engellenmesi noktasında etkili olmuştur. Birçok kamu kurumunun ve diğer kuruluşların ve özel şirketlerinde abonelerini ya da vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için geliştirdikleri internet tabanlı sistemler insanların hayatlarının kolaylaşmasına neden olmuştur.

Bugünkü yazımızda internet üzerinden parsel fiyat sorgulama, parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusu üzerine değineceğiz.

Parsel Fiyat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde geliştirilen interaktif teknolojiler sayesinde birçok işlemi internet üzerinden yapabilen vatandaşlar bu durumdan oldukça memnun durumdalar. Hal böyle olunca da internet üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerin sayısında da bir artış meydana geldi. Birçok kamu kurumu ve diğer özel şirketler vatandaşlara daha iyi hizmet noktasında bu tür internet uygulamalarını ortaya çıkardı. Bu devlet kurumlarından biri olarak da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünü gösterebiliriz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yaratmış olduğu internet uygulaması ile internet üzerinden vatandaşlara devlet dairesinde vermiş olduğu bazı hizmetleri sağlayabilir hale geldi. Yazımızda bu hizmetlerden biri olan parsel sorgulama, parsel fiyat sorgulama hizmetinden bahsedeceğiz.

Ülkemizde parsel, develetin çıkarmış olduğu imar yasalarında belli olan bazı düzenlemeler ışığında yaratılmıştır. Bu noktada parseli, bu düzenlemelerin sınırlamış olduğu arsa ve arazi parçaları olarak tanımlayabiliriz. Parseller, arsa ya da arazi parçaları olarak gerçek ya da tüzel kişilere ait olabilir. Yazımızda anlatacağımız internet uygulaması sayesinde ülkemizde bulunan ve hakkında bilgi edinmek istediğiniz parsellerin sorgulamasını internet üzerinden yapabilir ve parsel hakkında bilgi edinebilirsiniz. Özellikle müteahhitler, arsa-arazi alım satımı yapan insanlar, yatırımcılar ve emlak vb gibi işlerle uğraşan bireylerin kullandığı ve internet üzerinde uygulama olarak bulunan bu hizmetin nasıl yapıldığı konusuna değineceğiz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne giderek de yapabileceğiniz parsel fiyat sorgulama işlemini daha kısa yoldan ve basit şekilde yapabilmek için yazımızda bahsedeceğimiz yolları kullanabilir ve bilgi almak istediğiniz parsel sorgulamasını yapabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yaratmış olduğu uygulamaya yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra ikinci adım olarak sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler hakkında bilgi öğrenmek istediğiniz parselin konumu hakkında bilgilerdir. Öncelikle hakkında parsel fiyat sorgulama yapılacak olan parselin idari sorgulama şekli seçilmelidir.

ddddd

Ardından da parsel fiyat sorgulama yapılan parselin ülkemiz sınırları içinde hangi il ve ilçede bulunduğu bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Bu bilgilerin girilmesinin ardından altta bulunan bir diğer bilgi girişi yapılmalıdır. Bu noktada parselin bulunduğu Mahalle/Köy bilgisini tam olarak girmeniz gerekir. Bundan sonra ise, gerekli bir diğer bilgi, parselin Ada bilgisinin girilmesi ve sonrasında sağ alt kısımda yer alan yeşil kutucukta yazılı olan SORGULA seçeneği seçilmelidir.

Bu bilgilerin dışında elinizde var olan başka diğer bilgilerle de parsel fiyat sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgiler, coğrafi sorgulama seçeneği ile yapılabilir. Bu seçenekte de, idari sorgulama da olduğu gibi parselin bulunduğu yerin bazı bilgilerini girmeniz istenir. Bu bilgiler, parselin enlem ve boylam bilgileridir. Bu bilgileri tam olarak girdikten sonra SORGULA seçeneğini seçerek parsel fiyat sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

Ekran Alıntısı 2

Bir diğer sorgulama seçeneği olarak Adres sorgulama tercihini seçerek parsel sorgulama, parsel fiyat sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçenekte parselin bulunduğu tam adresi girebilir ve sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz.

Ekran Alıntısı 3

Parsel Fiyat Sorgulama için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.