Parsel Fiyatları | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Fiyatları

Parsel fiyatları ile tanışmadan önce parselin ne olduğunu bilmek ve parsel hakkında bilgi edinmek önemlidir. Alacağınız parselin derinlik, genişlik ölçülerine dikkat etmeniz, bu konu hakkında aldatılmak ve başka bu gibi durum mağduru olmamak açısından gereklidir.

Parsel Nedir?

Parsel, yola olan cephe demektir. Belirli ve sınırlandırılmış olan bu yolun karşısına çekilen cephe ise cephesi parsel adlandırılmaktadır. Parsel sözünün kelime anlamı yer olduğuna göre parsel derinliği dedikte yol derinliği kastedilmektedir. Arazinin arka ve ön cephesi arasında olan mesafeye inşaat alanında parsel derinliği denilmektedir. Parsel numarası sayı ile yapılmakta olup 1 rakamının ardından diğer bütün sayıları da beraberinde getirmesiyle hesaplanır. Parsel fiyatları konusu beraberinde parselasyon planı sorusunu da getirmektedir. Parselasyon planı imar yasası gereğince kurulmaktadır. İmar yasasında tapuya esasen ölçülen plana belirtilen paftalar parselasyon planı denir. İmar adasının parsel şekline dönüşmesi tespit edilmiş ise düzenleme sahası yaranmaktadır.

Ada Nedir?

Bir sahanın her tarafı su ile çevrili ise bu saha ada olarak bilinir. Biçimlendirme anlamı imar anlamına gelmektedir. Biçim ve şekil verilmiş bir araziye yapılan plan imar planıdır. Parsel fiyatları da buna göre belirlenmektedir. Ancak imar planı parsel ölçü derinliğinde doğru ölçüm yapmak gerekir. Aksi durumda hata sınırının oluşması nedeniyle Mekansal Gayrimenkul Sistemi vasıtasıyla tapu bilgilerini düzenleyerek gereken yere yönlendirerek bu sistemi devreye sokmuş oluruz.

Pafta Nedir?

Parsel fiyatlarının belirlenmesi için paftanın ne olduğuna dikkat etmemiz gerekecek. Pafta dendikte büyük ölçülü bir harita yaratarak sınırlanmış olan sahanı bölmek ve bu sınırlanmış yollara birer numara vermek kavramı yaranmaktadır. Aynı zamanda diğer adıyla pafta kadastronun belirlenmiş olması durumunda bir arazi için istenen verginin miras için ve kalkınma nedeniyle kullanılmasıdır.

Parsel fiyatları her ne kadar parselin değerini belirlese de kimlerin parsel sahibi olabileceği sorusu da yanıtlamamız gereken sorular sırasındadır. Parsel gerçek ve tüzel kişilere ait olabilir. Şöyle ki, parsel bir veya daha çok kişinin adına olabilir. Aynı zamanda kamu ve özel sektörler parsel sahibi olabilirler. Parseller belediyeler tarafından da alınabilir.

Parsel Fiyat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel fiyat sorgulama ile ilgilenen vatandaşlar parsel fiyat sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirler. Bunun için parsel fiyatları konusunu ele alan ve hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantı sekmesine basarak sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Açılan platformda sorgulama işlemini il daha sonra ilçe seçerek devam ettirebilir, böylece gereken uygulamanı takip ederek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Parsel Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Parsel Fiyatları Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet parsel fiyatları sorgulama e-Devlet şifresi ile internet üzerinden yapılabilir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar ise e-Devlet üzerinden parsel fiyatları sorgulama için PTT şubesine müracaatta bulunup kendilerinden işlem ücreti olarak istenen 2 TL tutarı ödemekle şifreye sahip olabilirler. E-Devlet parsel fiyatları sorgulama sayfasına hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için görsel paylaşımda bulunduk. Linke tıklayarak aşağıda görmüş olduğunuz kimlik doğrulama sayfasına ulaşabilirsiniz. ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesine tıklayarak diğer sayfaya yönlendirilmiş olacaksınız.

Daha sonra aşağıdaki sayfa ile karşılaşmış olacaksınız. Bu sayfada boş yere T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi yazarak sorgulama işleminizi tamamlama aşamasına gelmiş olacaksınız. Eğer bir kaç kez e-Devlet şifresi edinmiş iseniz son olarak aldığınız şifreyi giriniz. Daha sonra yazmış olduğunuz bilgilerin düzgün ve eksiksiz olduğunu kontrol ederek ”Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

 

E-Devlet Üzerinde Parsel Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.