Parsel Nedir? | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Nedir?

Parsel nedir sorusuna cevap aradığımız zaman devlet tarafından tasarlanarak belirlenmiş olan yerlerin ve arazilerin arsa üzerinde kanunlaştırılması akla gelmektedir. Bu durum imar yasası tarafından belirlenmektedir. Parsel nedir sorusuna ek olarak parselin kime ait olduğu konusu da dikkat çekicidir. Parsel bir veya birden çok kişiye aynı zamanda kamu sektörüne, devlete ait olan kurum ve kuruluşlara, özel olarak vakıflara ait olabilir. Belirli bir arazinin hisselere ayrılmış olması o arazinin parsellere ayrılmış olması anlamına gelir.

Parsel Cephesi Nedir?

Parsel nedir, parsel derinliği ve parsel genişliği ne kadar olmalıdır sorusunun cevabı aşağıda verilmiştir. Bunun yanı sıra parsel derinliği ön cephe hattına arka cephe hattının indirilmesiyle beraber köşe noktasından indirilen dik hatların uzunluk ortalamasıdır. Parsel nedir ile beraber parsel genişliklerinin hesaplanmasında kanuna esasen belirlenmiş şartlar vardır. İlk önce parsel genişliklerinin ne kadar olduğunu daha sonra parsel derinliklerinin ne kadar olduğunu parsel nedir sorusuna esasen hesaplayalım.

Parsel Genişlikleri Ne Kadardır?

İkamet ve ticaret için belirlenmiş olan bölgelerde;

1) Dördüncü kat da dahil olmakla 4 kata kadar olan inşaat için müsait olduğu belirlenmiş alanda, bitişik halde 6 metreden yüksek olması şartıyla, blok başında ayrık nizamla hesaplanmış olan yan bahçe mesafesi de 6 metreden az olmamak şartıyla hesaplanmaktadır.

2) Dokuzuncu kat da dahil olmakla 9 kata kadar olan inşaat için müsait olduğu belirlenmiş alanda, bitişik halde 9 metreden yüksek olması şartıyla, blok başında ve ayrık nizamla hesaplanmış olan yan bahçe mesafesi de 9 metreden az olmamak şartıyla hesaplanmaktadır.

3) Onuncu kat da dahil olmakla on kattan daha çok kata kadar olan inşaat için müsait olduğu belirlenmiş alanda, bitişik halde 12 metreden yüksek olması şartıyla, blok başında 12 metreden ve ayrık nizamla hesaplanmış olan yan bahçe mesafesi de 12 metreden az olmamak şartıyla hesaplanmaktadır.

4) Bir katlı olarak yapılmış ticaret ya da küçük dükkanlar için ayarlanmış alanlarda, sanayi bölgelerinde bitişik şekilde 5 metreden, blok başı için ve ayrık nizamda yan bahçe mesafesi 5 metreden az olmamak şartıyla hesaplanmaktadır.

5) Sanayi bölgeleri için parsel genişliğinin en az 30 metre olması gerekmektedir. Konut dışı çalışma yerlerinde ise bu arazinin kentte bulunması durumunda hesaplanan parsel genişliğinin en az 40 metre olması şarttır. Köşe başı parsellerde ise yan bahçe yerini belirlenmiş olan yol için tayin edilen ön bahçe mesafesi alır.

Parsel Derinlikleri Ne Kadardır?

Parsel derinlikleri her alanda farklı olarak belirlenmektedir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

1) İkamet için belirlenmiş alanlarda ve aynı zamanda ticaret için belirlenmiş yerlerde parsel derinliği ön bahçesiz nizama esasen 13 metreden, ve aynı zamanda ön bahçeli nizama esasen de 13 metreden az olmamalıdır.

2) Küçük sanayi alanı ve ticaret için ayrılmış yerlerde yapılacak olan dükkanın hem ön bahçeli hem de ön bahçesiz olarak belirlenmiş parsel derinliği 5 metreden az olmamalıdır.

3) Sanayi için ayrılmış alanlardaki parsel derinliği ise en az 30 metre olmalıdır. Konut dahiline girmeyen şehir alanlarında ise parsel derinliği en az 40 metre olabilir. Konuta dahil olmayan kentsel bölgelerde 2 bin m2 parsel derinliği olarak hesaplanmalıdır.

Parsel Numarası Ve Parsel Büyüklüğü Nedir?

Parsel nedir sorusu ile beraber parsel numarasının ne olmasına dair bilgi sahibi olmak da önemlidir. Bir bölgede yer alan parsellerin sıralanmış olması bu sıranın parsel numarası adı almasına sebep olur. Parseller sayı olarak bir rakamıyla hesaplanır ve sıra ile hesaplanır. Planlı alanlar tip imar yönetmeliğinin 17. maddesine esasen imarda plana göre belirlenmiş olan farklı arazilerde değişik hükümlerin bulunmaması önemlidir. Bölgelerde yeni ifrazların yapılması beraberinde yeni parseller elde etmeye yol açar. Parsel nedir sorusu beraberinde parsel numarasının nasıl hesaplanmasını da getirir ve belirlenen parsellerde yol durumu, asgari ölçüler ve ihtiyaçlar da esas alınarak parsel büyüklükleri belirlenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.