Parsel Öğrenme | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Öğrenme

Ülkemizde parsellemeyi, imar yasalarına göre sınırlanmış araziler gibi düşünebiliriz. Belirlenmiş parsel alanı için birden çok sahip olabilir. Günümüzde parsellenmiş alanların sahipleri birer şahıs olabilir. Aynı zamanda kuruluşlar ve vakıflar gibi tüzel kişilikler de parsellerin sahipleri olabilirler. Parsellenmiş araziler ve bölgelerle ilgilenen insanlar, emlak ve inşaat sisteminde faaliyet gösteren insanlar, bu arazi, arsa sahipleri, arsa satışı yapan insanlar, emlakçılar, aracı şirketler, yatırımla uğraşan insanlar, ve müteahhitler ve bunlar gibi bu işle uğraşan insanlar hesaplamalarını yaparken parsel öğrenme işlemini yaparak hangi parselin ne olduğunu, hangi parselin kime ait olduğunu sorgulayabilirler. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden yaratılan interaktif uygulamalar yoluyla bu parsel sorgulama işleminizi kolayca yerine getirebilirsiniz.

Günümüzde birçok işini internet üzerinden kolayca yapabilen insanlar, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yaratmış olduğu sistem sayesinde parsel sorgulama işlemini de internet üzerinden kolayca yapabilir hale gelmiştir. Bu şekilde parsel öğrenme, parsel sorgulama işlemini internet üzerindeki uygulamaları kullanarak yapabilirsiniz. Bu işlemlerinizi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Ekranı sayesinde yerine getirebilirsiniz. Oluşturulan sistem herhangi bir üyelik talep etmeden gereksinimlerinizi, sorgulamak, öğrenmek istediklerinizi kolayca yapabilirsiniz. Eğer sorgulamak istediğiniz, hakkında daha fazla bilgi almak istediğiniz bir parsel var ise, bunun için de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne giderek de işlemlerinizi daha detaylı şekilde yerine getirebilirsiniz.

Parsel Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlatılan bilgiler dahilinde yazımızın devamında parsel sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirilebileceği üzerine yoğunlaşacağız. Ve yazının en sonunda verdiğimiz linke tıklayarak da parsel öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Parsel sorgulama işlemi için ilk olarak yapmanız gereken yazının sonunda verilen linke tıklayarak uygulamaya giriş yapmak olacaktır. Bu bağlantı adresine tıkladıktan sonra gelen sayfada yer alan gerekli bilgileri girerek parsel öğrenme işleminize devam edebilirsiniz.

3

Açılan yeni sayfada görüntülenen seçeneklerden birini seçmeniz gerekecektir. Bu seçenekler olan idari sorgu ve coğrafi sorgudan birini tercih ederek sorgulamanıza devam edin. Bunun ardından hakkında bilgi edinmek istediğiniz parselin ülkemizin hangi ilinde olduğunu belirten gerekli bilgileri de doldurun. Bunun ardından da ilde bulunduğunuz ilçe bilgilerini girin.

Bunun ardından da sorgulama işlemini devam ettirmek için devamında gerekli olan bilgileri doldurun. Bu bilgiler olan Mahalle/Köy bilgilerini doldurun. Yukarıdaki bilgileri doldurduktan sonra da, hakkında bilgi edinmek istediğiniz parselin ada bilgileri hakkındaki gerekli olan bilgileri doldurun. Ve en son olarak da bilgi edinmek istediğiniz parsel sorgulama işlemini tamamlamak için parsel bilgilerini girin. Bu bilgilerin tam olarak girilmesi durumunda parsel öğrenme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz parselin sorgulamasını tamamlayabilirsiniz.

2

Bu internet uygulamaları sayesinde parsel öğrenme işleminizi yerine getirebilirsiniz. Ancak yukarıda bahsedilen gerekli bilgilerin sırası ile ve tam olarak yerine getirilmesi parsel sorgulama işlemini yaptığınız parsel için önemli olacaktır. Bütün bilgilerin doğru olduğunu düşünüyorsanız, artık sorgula diyerek parsel öğrenme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Parsel öğrenme işlemini bu şekilde tamamlayabilir ve öğrenmek istediğiniz detaylara ulaşabilirsiniz. Parsel sorgulama hakkında daha fazla, daha detaylı bir bilgi almak istiyorsanız Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gidebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Parsel Öğrenme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.