Parsel Ölçüleri Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Ölçüleri Sorgulama

Ülkemizde birçok farklı alanda olduğu gibi devlet sınırlarında bulunan araziler üzerinde de bir düzenleme bulunmaktadır. Bu düzenleme genel anlamda imar yasaları ile düzenlenir. İmar yasalarının belirlediği ya da sınırlamış olduğu düzenlemelere göre parsel, sınırı bulunan bir arazi, arsa parçası olarak belirtilebilir. Bu sınırlanan araziler yani parsellerin sahipleri birden fazla kişi olabileceği gibi, sahipleri bir gerçek kişi ya da bir tüzel kişi de olabilir. Kuruluş, veyahut da bir vakfında sahibi olabileceği parsel bölümleri, çeşitli şekillerde görüntülenebilmektedir.

Günümüzde ülkemizde, emlak ya da inşaat işleri ile uğraşan bireyler, herhangi bir arazi, arsa alım satımı yapan insanların, yatırım alanları arayan bireylerin ya da özellikle de müteahhitlerin bu parsel sorgulama işlemleri sıkça ortaya çıkan bir durumdur. Bu bireyler yani parsel sorgulaması yapacak olan bireyler, bazı yolları takip ederek parseller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirler. Yani parsel ölçüleri sorgulama işlemini gerçekleştirerek parsel hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler. Bunun için gerekli birkaç yol bulunur. Bu yollardan biri, genel anlamda da eskiden beridir kullanılan ve daha zahmetli bir yol olan parsel düzenlemeleri ile ilgilenen devlet dairesine giderek hakkında bilgi edinmek istenilen parselin detaylı bilgilerine ulaşmak olacaktır. Bu devlet dairesi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüdür. Bu birime giderek gerekli bilgiler edinilebilir. Bu yollardan bir ikincisi ise, daha basittir ve bireyler günümüzde bu yola daha fazla rağbet göstermektedirler. İkinci yol, internete bağlanılabilen herhangi bir yerden gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu yolla, parsel hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden kolayca istedikleri bilgilere ulaşırlar. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yaratmış olduğu internet uygulaması sayesinde bireyler istedikleri bilgilere ulaşabilirler. Bu interaktif uygulamalar sayesinde hakkında bilgi edinmek istediğiniz parselin bulunduğu bölge üzerinde, harita üzerinde yerini inceleyebilirsiniz.

Yazımızın devamında parsel ölçüleri sorgulama işleminin nasıl yapılabileceği konusuna değineceğiz. Ve en sonda verdiğimiz linke tıklayarak da bu internet üzerinden parsel ölçüleri sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Devlet dairelerinin neredeyse hepsi günümüzde internet üzerinden işlemlerini yapabilme imkanı sunmaktadır. Bu dairelerden biri de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Ekranıdır. Bu sistem sayesinde bir şifre ya da uygulama gerekmeksizin, parsel ölçüleri sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Parsel Ölçüleri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel ölçüleri sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklamanız ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yaratmış olduğu internet uygulaması olan Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra açılan sayfada gerekli olan, yapmak istediğiniz sorgulama şeklini belirleyin. Bu seçenekler, idari sorgu ya da coğrafi sorgu şeklindedir. Bu işlemi yaptıktan sonra da, hakkında sorgulama yaptığınız parselin bulunduğu ili belirten seçeneği seçin.

11

Parselin bulunduğu ili belirledikten sonra da, ildeki hangi ilçeye bağlı olduğu bilgisini girmeniz gerekecektir. Bu yüzden ilçe bilgisini de girin.

2

Ardından da parselin bulunduğu mahalle/köy bilgilerinden hangisine sahipse bunu bildirin.

3

Sonrasında parselin ada bilgisini belirtin.

4

En son işlem olarak da, hakkında parsel ölçüleri sorgulama işlemini yürüttüğünüz ve detaylı bilgiye ulaşmak istediğiniz parsel bilgilerini belirtin.

2

Yukarıda sayılan bütün bilgilerin tam olarak belirtilmesi sonucunda hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istediğiniz parsel bilgilerini kolayca ulaşabilirsiniz. Bilgilerin girilmesinin ardından da “Sorgula” seçeneğini seçerek, parsel ölçüleri sorgulama işleminizi sonuçlandırın.

Bu şekilde parsel ölçüleri sorgulama işleminizi başarı ile sonuçlandırmış olursunuz. Hakkında detaylı bilgiler edinmek istediğiniz bütün parseller için aynı işlemleri tekrarlayabilir ve istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Parsel Ölçüleri Sorgulama için TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.