Parsel Ölçümü | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Ölçümü

Parsel, ada ve pafta kelimeleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile alakalı terimler olup, bu terimler üzerinden işlem yapan kimseler için sürekli olarak kullanılan terimler olma özelliğine sahiptir. Bu terimleri sıra sıra tanımlayacak olursak;

Parsel imar kanunları doğrultusunda belirlenen bir toprak parçası olarak tanımlanabilir. Bu toprak parçası ile birlikte pafta ve ada kelimeleri de bir arada kullanılmaktadır. Belirli bir parselin sahibi herkes olabilir. Bunlar arasında bir şahıs olabileceği gibi kurum, vakıf veya devlette bu parselin sahibi olabilmektedir.

Ada kelimesi iki veya daha fazla parselin birleşmesi ile oluşan bir bütün olarak tanımlamak mümkündür. Adayı oluşturan parseller sokak, akarsu, cadde ile sınırlandırılmakta ve engellenmiş alanı kapsamaktadır. Ayrıca kadastro adası terimi de doğal veya yapay sınırlar yani akarsu, nehir, cadde, sokak, apartman, göl, dere ve yol gibi etmenler tarafından sınırlandırılmış bir alan olma özelliğini taşımaktadır. Ada ile beraber parsel ölçümü terimi de kullanılmaktadır.

Pafta ise büyük ölçekli bir haritayı oluşturan parçalara verilen isimdir. Bir pastanın dilimleri olarak belirtilebilir. Bir harita, model veya planı oluşturan her bir araziye veya alana pafta ismi verilebilir. Parsel sorgulama işlemi emlak piyasasına hakim olan kişilerin sık sık gerçekleştirdiği bir sorgulama işlemidir.

Parsel ölçüleri ise internet teknolojilerinin sağlamış olduğu imkanlarla çok daha mümkün bir şekilde sorgulama olacağı sağlamaktadır. Ayrıca artık internet hizmetine çok daha kolay erişebilirsiniz. Bunun için cep telefonu, tablet ve bilgisayar yolu ile internete bağlanabilir ve çok daha kolay bir şekilde parsel ölçümü işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda parsel ölçümü işlemini gerçekleştirebilmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne giderek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yoğun iş temposu gereği bu işlemi ayıracak vakit bulamayan kişiler internet üzerinden bu işlemi büyük bir kolaylıkla yapabilmektedirler.

Parsel Ölçümü Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden parsel ölçümü işleminizi gerçekleştirebilmek için ilk olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesine girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda hemen alt kısımdaki görselde de görebileceğiniz üzere Parsel Sorgulama butonuna tıklayınız.

parselolcumu

Karşınıza çıkacak sayfa parsel sorgulama sayfası olarak düzenlenmiştir. Parselin adresini ve numarasını yazarak arama yaptığınızda parsel ölçümü metrekare cinsinden karşınıza çıkacaktır. Parsel ölçümü için yapacağınız parsel sorgulama işlemini 4 farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar arasında İdari, Coğrafi, Adres ve Katman seçenekleri mevcuttur. İdari sorgulama işlemini yapabilmek için ihtiyacınız olan bilgiler arasında İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel bilgileri yer almaktadır. İdari başlığının altında bu bilgileri istenilen kısımlara sırasıyla girip, Sorgula butonuna basarak, parsel ölçümü işleminizi tamamlayabilirsiniz. Coğrafi sorgulama işlemini gerçekleştirirken ise parselin coğrafi konum bilgilerine yani enlem ve boylama ihtiyaç duyacaksınız. Her iki bilgiyi de doğru bir şekilde girip, Sorgula butonuna basarak parsel ölçümü işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Adres ile parsel ölçümü işleminizi yaparken ise, mahalle, il ve ilçe gibi konum belirten terimleri girmeniz gerekmektedir. Böylece otomatik bir şekilde karşınıza çıkan listelerde konumunuzu belirleyerek, parsel sorgulama işlemi ile birlikte parsel ölçümü işleminizi de gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.

Ayrıca sayfanın üzerinde yer alan araç çubuğu ile de yakınlaşıp, uzaklaştırabilir ve konumu kaydetme işlemlerini yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler sizlerinde göreceği üzere internet teknolojileri ile çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilme imkanı bulmaktadır. Ayrıca zamandan edeceğiniz tasarrufta oldukça önemli bir fayda sağlamaktadır. Sorgulama işlemine ait bir linke hemen alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

Parsel Ölçümü İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.