Parsel Tapu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Parsel Tapu Sorgulama

İnternet sistemlerinde gelişmeler sayesinde birçok işlem internet üzerinden yapılabilir bir hal almıştır. Bu işlemler, dünyada da oldukça oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılmaktadır ve her geçen gün daha da fazla kullanıma açılmaktadır. Bu işlemler sayesinde insanlar birçok uzun ve can sıkan işlemi kolayca internete ulaşabildikleri yer yerden yapabilir duruma geldiler. Eskiden uzun süren yorucu ve bitmeyen devlet daireleri ile alakalı işlemler günümüzde kolayca yapılmaktadır. Bu işlemlerden biri de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kişilerin kullanımına sunduğu parsel tapu sorgulama işlemini gerçekleştirebildikleri internet uygulamalarıdır. Bu devlet dairesinin internet üzerinden kolayca erişilebilen uygulamaları sayesinde bireyler, parsel sorgulama, parsel öğrenme gibi işlemlerini basit şekilde yapabilir hale gelmişlerdir.

Parselleme sistemi, ülkemizde yapılan kanunlarla belirlenmiş bazı sistemler sayesinde belirlenen bir durumdur. Parseller, Türkiye’de yapılan bazı imar yasaları tarafından düzenlenen bazı düzenlemeler içerir. Bu imar yasalarının düzenlediği parseller, sınırlandırılmış bazı arazi ve arsalar olarak görülebilir. Parsellerin sahipleri, normal arsa ya da arazilerde olduğu gibi, gerçek kişiler ya da tüzel kişiler tarafından satın alınabilir özelliktedir. Direkt olarak arsa ya da arazi olarak ama sınırlandırılmış birimler olarak düşünülebilir. Parsellenmiş arazilerin satımı ile ilgilenen insanlar, müteahhitler, emlak işiyle uğraşanlar ya da arsa, arazi sahipleri hakkında detaylı bilgi edinmek istedikleri arsa ya da arazi parselleri ile ilgili bilgileri edinmelerini sağlayan bazı uygulamalar geliştirilmiştir. Bunların yanı sıra bazı devlet kurumu çalışanları da yine bu sistemleri çok kullanan insanlar arasındadırlar. Yukarıda sayılan bu kimseler, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yaratmış oldukları interaktif uygulamaları kullanarak istedikleri arazi, arsa hakkındaki bilgilere kolayca ulaşabilirler. Yani, internete ulaşabildikleri her noktadan ve bazı bilgilerin girilmesi ile internet üzerinden parsel öğrenme, parsel tapu sorgulama, parsel sorgulama gibi işlemlerinizi kolayca yerine getirebilirsiniz. Yazının devamında parsel tapu sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusuna değineceğiz.

Parsel Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsedildiği üzere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün oluşturmuş olduğu interaktif uygulamalara girerek istenilen arazi ya da arsa hakkındaki genel bilgi sorgulamasını yapabilirsiniz. Bu uygulamaları kullanarak bu arazi ve arsa parselleri konusunda da detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Bu işlemler için herhangi bir kayıt ya da giriş yapılması da gerekmediğinden kolay bir işlemdir.

Arazi, arsa parsel tapu sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusuna değinecek olursak, ilk önce yapmanız gereken işlem Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesine girerek parsel tapu sorgulama yapabileceğiniz uygulamaya ulaşmak olacaktır. Bunun için yazının sonunda verdiğimiz linki kullanabilir ve sisteme dahil olabilirsiniz. Yazının sonunda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra sizden sorgulamak istediğiniz parselin bilgilerini talep eden bir sayfa görüntülenir. Bu sayfaya girdikten sonra parsel tapu sorgulama işlemini yapacağınız sorgulama sisteminin ne türde olduğunu girmeniz gerekecektir. Bu iki türde olan bir sorgulamadır. Ya idari sorgulama ya da coğrafi sorgulama şeklinde yapılabilen bu sistem, tercihinizi yaptıktan sonra sizden genel bilgileri talep eder.

3

Bu bilgiler parselin bulunduğu il bilgisinin girilmesi ile başlar. Bu bilginin ardından da parselin bulunduğu ilin hangi ilçesinde yer aldığı bilgisini de girmeniz gerekir. Bunları girdikten sonra diğer bilgileri girmeye devam edebilirsiniz. Ardından da parselin bulunduğu mahalle ya da köyü doldurmanız gerekir. Parsel hangi birimde bulunuyorsa onun girilmesi gerekir. Bunun ardından da parselin ada bilgilerini girerek parsel tapu sorgulama işleminin sonuçlandırabilirsiniz.

2

Bu bilgilerin tam olarak girilmesinin ardından parsel tapu sorgulama işlemi yaptığınız parselle ilgili detaylı bilgiler görüntülenecektir.

Parsel Tapu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.