Pert Kayıtlı Araç | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Pert Kayıtlı Araç

Son yıllarda sanayide yaşanan gelişmeler üretimin artması insanların istekleri gibi durumlara bağlı olarak bir çok firma araç üretmekte ve piyasaya sunmaktadır. İnsanlar da zaman tasarrufu sağlamak daha rahat yolculuk etmek istediği yere istediği zaman daha rahat bir şekilde ulaşabilmek amacıyla toplu taşıma araçlarından uzaklaşıp bireysel araçlara yönelmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de araç sayısı hızla artmakta neredeyse her ailenin en az bir aracı bulunmaktadır.

Bireysel araçlar hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Araç sayısının hızla artması yolların yetersiz kalmasına neden olmakta buda trafik yoğunluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Trafiğin yoğun olması kaza riskini artırmakta kazalar sonucunda pek çok   can ve mal kaybı meydana gelmektedir. Ülkemizde her gün ortalama 500 kaza meydana gelmekte ve kazaların çoğunda insan faktörü etkili olurken bunun yanında sürücü, yolcu, araç ve yol faktörleri etkili olmaktadır. Meydana gelen ağır kazalar sonucunda büyük hasar alan ve kullanılamayacak hale gelen araçlar perte çıkmakta ve durum pert kaydı olarak araçların plakalarına ve şasi numaralarına işlenmekte ve araçlar pert kayıtlı araç kategorisine dahil edilmektedir.

Bir aracın kazadan son sonra pert olup olmadığının tespitini sigorta şirketleri expertiz raporlarıyla yapmaktadır. Eğer bir araç kaza sonrasında %70 oranında hasar almışsa o araç pert olmuş demektir. Bu durumda sigorta şirketleri aracın o günkü maddi değerini öderler. Değeri ödenen araç kullanılmamak üzere hurdaya ayrılır.

Bazı durumlarda hurdaya ayrılan araçlar yetkili olmayan tamirhanelerde tekrar toplanmakta güvenli bir araç olmadığı halde tekrar piyasaya sürülmektedir. Bu gibi sahtekarlıkların önüne geçmek için sms ve internet üzerinden araç hasar yada pert kaydı sorgulama sistemleri geliştirilmiştir. Araç sorgulama nasıl yapılır?

Araç Pert Kaydı Sorgulama İşlemini SMS ile Nasıl Yapabilirim?

SMS ile sorgulama işlemi için Turkcell, Vodafone, Avea gibi GSM operatörlerinden birini kullanıyor olmanız yeterli olacaktır. SMS ile araç pert kayıtlı araç sorgulama işlemi için öncelikle telefonumuzun kısa mesaj bölümünü açıyoruz. Sorgulama yapmak istediğimiz aracın plakasını rakamlar ve harfler arasında boşluk kalmayacak şekilde yan yana yazıyoruz ve daha sonra 5664’e kısa mesaj olarak gönderiyoruz. Kısa bir süre içinde, sorgulama yaptığımız aracın kayıt bilgileri telefonumuza kısa mesaj olarak gelecektir. Pert kaydı sorgulama işlemini plakadan yapabildiğimiz gibi aracın şasi numarasıyla da yapabilmekteyiz. Bunun için sorgulamak istediğimiz aracın şasi numarasını arada boşluk kalmayacak şekilde telefonumuzun kısa mesaj bölümüne yazarak 5664′ gönderiyoruz.Bu işlem sonucunda da sorguladığınız aracın bilgileri kısa bir süre içinde size gelecektir. SMS ile sorgulama örneklerini yazımızın devamında görebilirsiniz.

Plaka ile sorgulama örnek : 34ABM45  yazarak 5664’e gönderiyoruz.

Şasi numarası ile sorgulama örnek : ABC987DEF12345 yazarak 5664’e gönderiyoruz.

Araç-Hasar-Kaydı-Sorgulama

İnternet Üzerinden Pert Kaydı Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

İnternet üzerinden pert kayıtlı araç sorgulama işlemi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bağlantılarıyla gerçekleşmektedir.Bunun için öncelikle yazımızın sonunda verdiğimiz sorgulama linkine tıklıyoruz. Linke tıkladıktan sonra açılan yeni sekmedeki uygun bölümlere sırasıyla sorgulama yapmak istediğimiz aracın plakasını yazıyoruz hemen altındaki TC kimlik numarası kısmına TC kimlik numaramızı yazıyoruz. Daha sonra resimdeki karakterleri giriniz kısmına gelerek resimde ne görüyorsak aynısını boşluğa yazıyoruz ve son olarak sol aşağıda bulunan ara butonuna tıklayarak sorgulamamızı gerçekleştiriyoruz. Sorgulamamız tamamlandıktan sonra sorgulama yaptığımız aracın pert  kayıtlı araç olup olmadığını rahatça görebiliyoruz. Sorgulama sonunda araç pert kayıtlı araç olarak görünmese bile aracı almaya karar verdiğimizde yetkili servislerde expertiz yaptırarak çıkan rapor sonucuna göre aracı alıp almayacağımıza karar vermeliyiz.

U1

Araç Pert Kaydı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.