Plaka Borç Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Borç Sorgulama

İnternetin günümüzde yaygın kullanılmaya başlanması hayatımızda birçok kolaylığı da beraberinde getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde yaptığı çalışmalarla bu kolaylıklara bir yenisini daha ekledi. Artık insanlar evinde, iş yerinde ve internet erişiminin olduğu daha birçok yerde plaka borç sorgulama imkanına sahip olabilecek.

Motorlu taşıtların kullanımının her geçen gün biraz daha yaygınlaşması ile birlikte trafikteki aksaklıklar kaçınılmaz hale geldi. Gündelik hayatın yoğunluğu zaman zaman bu sorunları gözden kaçırmamıza neden olabiliyor. Bazen unutulan ufak bir trafik borcu zaman geçtikçe başımıza daha büyük sorunlar açabiliyor. Bununla birlikte, özellikle dolandırıcıların bir hayli ilgisini çeken ikinci el araç sektöründe yapılan istismar yeni bir düzenlemeye gidilmesini zorunlu kıldı. Bu zorunluluk hükümetin birtakım çalışmalar yapmasına neden oldu. Yapılan bu çalışmalarla kişiler plaka üzerinden bir aracın muayene durumu, trafik cezası borcu, kaçak veya çalıntı olup olmama durumu, vergi borcu, kaza durumu gibi birçok bilgiye anında ulaşabilecek. Bu gibi bilgiler özellikle ikinci el araç alım satımında hayati önem taşıyor. Söz konusu bilgilere Vergi Dairesi, Emniyet Genel Müdürlüğü vb. kurumlara bizzat gidip ulaşabileceğiniz gibi sadece cep telefonunuzu kullanarak, plaka borç sorgulama siteleri üzerinden yapacağınız basit işlemlerle de saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başlanan bu sistem cezanın kişiye tebliğinde yaşanacak aksiliklerle karşılaşılmasının da önüne geçiyor. Cezanın gecikmesi durumunda yasal faiz ve gecikme cezasıyla birlikte daha yüksek borç ödemek zorunda kalabilirsiniz. Buna ek olarak ikinci el araç almadan önce plaka borç sorgulama sitelerinden kolaylıkla aracın herhangi bir cezasının olup olmadığını, birikmiş trafik borcunu, ödenmemiş vergilerini, çalıntı olup olmadığını ve daha birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün öncülük ettiği bu çalışmada kişilerin; trafik borçları, araç hırsızlığı, kaçakçılık, dolandırıcılık gibi konulardaki mağduriyetlerini minimuma indirmek amaçlanmaktadır. Peki plaka borç sorgulama işlemi nasıl yapılır, hangi bilgiler gerekli, sorgulama yapılan siteler ne kadar güvenilir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Plaka Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka borç sorgulama işlemini, söz konusu kurumların resmi internet siteleri üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sağlamış olduğu plaka borç sorgulama sisteminden, sadece birkaç bilginizi girerek faydalanmanız mümkün. Plaka borcu sorgulama sisteminden nasıl faydalanabileceğiniz aşağıda ayrıntılı olarak anlatılıyor. Bu işlemleri yaptığımız takdirde trafik şube veya maliye gibi kurumlara gitmeden herhangi bir borcunuzun olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Yapılacak işlemler sırasıyla şunlardır;

⇒ Turkiye.gov.tr adresine oradan da “E- Hizmetler” bölümüne giriş yapın.

⇒ Karşınıza çıkan sayfada “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”  sekmesine tıklayın.

⇒ Buraya da sizden istenilen bilgileri girdikten sonra plaka borç sorgulama sistemi ile bilgilerine ulaşmak istediğiniz aracın son 1 yıl içerisinde herhangi bir trafik borcu olup olmadığını öğrenmiş olursunuz. Eğer aracın trafik borcu yoksa ekranda, “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” yazısını görecekseniz. Sorgulama yapacağınız uygulama, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün denetiminde olduğundan bilgilerinizi gönül rahatlığıyla girebilirsiniz.

trafik-arac-borc-sorgulama

Plaka borç sorgulama sayfasına girişinizi gerçekleştirdiğiniz takdirde aşağıdaki bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz;

  • Araç sahibinin T.C Kimlik Numarası
  • Aracın plakası
  • Cezanın yazıldığı il
  • Cezanın yazıldığı ilçe
  • Cezanın yazıldığı tam tarih
  • Cezanın yazıldığı saat
  • Toplam yazılan ceza miktarı

Tüm bunların yanı sıra ceza bilgilerini görüntülediğiniz sayfada “detay” diye bir sekme bulunmakta, bu sekmeye tıklayarak, plakanıza yazılan ceza ile ilgili ayrıntılara erişim sağlayabilirsiniz. Detay sayfasında üst kısımdaki maddeler halinde sunulmuş bilgilere ek olarak ceza tutanağı seri no ve ceza maddeleri gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz. Plaka borç sorgulama işlemlerinizi aşağıda linklerini vereceğimiz, resmi olarak belirtilen siteler dışında farklı internet sitelerini kullanarak gerçekleştiremeyeceğinizi de asla unutmayın.

Plaka Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.