PLAKA CEZA SORGULAMA | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

PLAKA CEZA SORGULAMA

Artan şehir nüfuslarıyla birlikte aynı orantıda araç sayısı ve trafik yoğunluğunda da artış gözlemlenmiştir. Bununla birlikte kaza ve düzensizliği önlemek amacıyla şehir içlerinde ışıklandırmalar, trafik kontrol noktaları ve hız sınırları gibi birçok önlem alınmıştır. Her şehirde aktif şekilde uygulanmaktadır.

Teknolojinin hayatımızda birçok alanda yer etmesinin ardından bu yoğunlukta trafik polislerinin her bir köşeye yetişmekte yetersiz kalmasının önüne geçebilmek adına kamera sistemleri, mobese sistemi, radar sistemleri gibi birçok teknolojik yardımcı materyalle düzen sağlanmaya çalışmaktadır. Durum böyleyken kırımızı ışıkta geçtiğinizde, hız sınırını aştığınızda ya da hatalı sollama yaptığınızda etrafınızda polis olmasa bile evinize sürpriz şekilde trafik cezası gelebilir. Yeni gelen düzenleme gereğince trafik cezaların eve tebligat yoluyla gönderilmesi de zorunlu değildir. Bu yüzden aktif şekilde trafikte araç kullanıyorsanız trafik cezası yemiş olabilirsiniz. Bu cezaların sorgulanması amacıyla yine teknolojinin desteğini kullanarak Emniyet Genel Müdürlüğü; plaka ceza sorgulama, ehliyet ceza sorgulama gibi durumlarınızı kontrol edebilmeniz adına resmi internet sitesi üzerinden online trafik sorgulama sistemini hizmete sunmuştur.

Plaka Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Trafik Sorguları penceresinden yürütülebilmektedir. Bu sorgu sistemine nasıl ulaşıp, nasıl kullanacağınız hakkında bilgiler yazımızda mevcuttur. Öncelikle yapmanız gereken yazımızın sonunda sorgulama sayfasına ulaşmanıza yardımcı olacak bağlantı linkini tıklamanız. Yönlendirildiğiniz sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Ok işaretleri ile gösterilen kısımları doğru şekilde doldurarak Doğrula butonuna tıklayınız.

trafik

Doğrulama işleminden sonra 4 ayrı seçeneğin belireceği sayfanız alttaki gibi olmalıdır. Bu seçeneklerden işaretli olan kısmı kullanarak plaka ceza sorgulama yapabilirsiniz.

pla ceaz

Açılan yeni pencerenizde doldurmanız gereken 2 bölmede aracınızın plakası ve ikinci el araçlar için noter satış tarihi olarak bilinen sıfır araçlar için ise trafiğe çıkış tarihi olarak bilinen tescil belgesi numarası gerekmektedir. Kırmızı şerit içerisine alınan bölmeden tescil numarası nereden bakılır öğrenebilirsiniz. Aşağıda gösterildiği gibi doldurarak plaka ceza sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

plaka ceza

Plaka Ceza Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.