Plaka Hasar Kaydı Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Hasar Kaydı Sorgulama

Günümüzde ulaşım ihtiyacı nüfusun artışına bağlı olarak artmakta ve her birey kendi bütçesine göre şahsi araç almaya yönelmektedir. Bu durum trafik sorununu beraberinde getirse de vatandaşların şahsi araç kullanımı da buna bağlı olarak artmaya devam etmektedir. İkinci el araç almak sıfır araç almaktan çok daha hesaplıdır. Bu sebeple bireyler daha çok ikinci el piyasasına yönelmektedir. İkinci el araç alırken olası risklerin önüne geçmek adına dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Öncelikli olarak satın almak istenilen araç baştan sona incelenmeli, çalıntı olma riski göz önünde bulundurularak motor ve şase numarası kontrol edilmeli, araç sicili araştırılmalıdır. Bununla birlikte en önemli konulardan biri satın alınacak araçtaki hasar tespitidir. Eğer araç alımına yanınızda yetkili biri yoksa nitekim araçta herhangi bir hasar yokmuş gibi görünse de belli başlı kazalardan meydana gelen hasarları ilk bakışta fark edememeniz mümkündür. Bu nedenle öncelikle satın alınacak aracın plakası yanında elinizde bulunan bilgi dahilinde alınacak aracın plaka hasar kaydı sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Plaka Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS Üzerinden Plaka Hasar Kaydı Sorgulama

13530341_1627854667530360_2064223708_n

Plaka hasar kaydı sorgulama işlemi ile hem alacağınız hem de satışa sunacağınız araç hakkında güvenli bilgi alabilme olanağı bulabilirsiniz. Bu işlemi kolay bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi farklı GSM operatörlerinden SMS yoluyla öğrenmeniz de mümkündür. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunduğu 5664 uygulaması ile araçla ilgili detayları, değişen parça olup olmadığı, trafik poliçelerinin olup olmadığı, kaza mağduriyeti gibi konuların yanında aracın geçmişteki hasarı ile ilgili tüm bilgilere kolayca ulaşma imkanı bulabilirsiniz. Siz de hangi GSM operatörünü kullandığınız farketmeksizin sorgulatmak istediğiniz aracın plakasını 5664’e mesaj atarak sorgulatmak istediğiniz aracın geçmişteki hasarı ile ilgili gerekli bilgileri temin edebilirsiniz. (Sistem Vodafone, Turkcell, Avea gibi GSM operatörleri ile anlaşmalıdır ve SMS fiyatı tüm operatörlerde 5 TL olarak belirlenmiştir.)

SBM Sistemi Üzerinden Plaka Hasar Kaydı Sorgulama

Plaka hasar kaydı sorgulama işlemini iki farklı sistem üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi elinizdeki bilgiler dahilinde üç farklı şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk sistem mevcut şifreniz varsa E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. E-devlet şifrenizi size en yakın olan bir PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz. Bu işlem 2 TL’lik bir işlem ücreti karşılığında yapılmaktadır. Bu yolla da e-devlet sistemine giriş yapabilir ve plaka hasar kaydı sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci sistem olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi sitesinden Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz Etme başlığı altındaki kutucuğa elinizdeki bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girerek gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem size üç farklı seçenek sunmuştur. Bu seçenekler ;

  1. Plaka ve sigortalı TC kimlik numarası ile sorgulama
  2. Plaka ve sigortalı Vergi kimlik numarası ile sorgulama
  3. Plaka ve sürücü TC kimlik numarası ile sorgulamadır.

İlk olarak bahsi geçen aracın plaka hasar kaydı sorgulamak için Plaka ve Sigortalı TC kimlik numarası ile sorgulama yapmak istiyorsanız gerekli bilgileri ekrandaki bölmelere eksiksiz girmeniz ardından küçük kutu içinde verilen karakterleri boşluğa girmeniz gerekmektedir. Sonrasında mavi ile belirtilen “Ara” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Eğer plaka hasar kaydı sorgulama işleminizi Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik numarası ile gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle başlığa bir kez tıklayıp altındaki bilgiler açıldıktan sonra elinizdeki bilgileri yine eksiksiz bir şekilde girdikten sonra resimdeki karakterleri yanlışsız bir şekilde kutucuğa girmeli, sonra aynı şekilde Ara butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak işlemi Plaka ve Sürücü TC kimlik numarası ile sorgulamak istiyorsanız aynı işlemi bu seçenekte de uygulayarak aracın hasarını sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

dfddf

Plaka Hasar Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.