Plaka HGS Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka HGS Sorgulama

Otoyol veya köprülerden geçiş yapabilmek için bir geçiş ücreti ödememiz gereklidir. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı da bu ücretleri alabilmek için köprü ve otoyol girişlerine gişeler yerleştirmiştir. Bu gişeler sayesinde geçiş ücretini tahsil etmektedir. Daha öncelerde OGS ve KGS sayesinde devlet geçiş ücretini tahsil etmekteydi. Ama son yıllarda artan trafik yoğunluğundan dolayı ve artan araç sayısından dolayı bu sistemler yavaş kalmaya başlamıştır ve köprü, otoyol girişlerinde yoğunluk olmaya başlamıştır. Devlet bu durumun önüne geçebilmek için OGS ve KGS’yi kaldırarak tek bir sistemi hizmete sunmuştur. HGS ile birlikte köprü ve otoyol geçiş ücretini tahsil edebilirsiniz. HGS’nin avantajlarından birisi beklemenize gerek kalmadan köprü ve otoyol girişlerinden geçiş yapabilirsiniz.

HGS Nedir?

HGS yani hızlı geçiş sistemi köprü ve otoyol girişlerine yerleştirilmiş bir sistemdir. Bu sistemin hizmete girme amaçlarından en önemlisi sürücülerin beklemeden seri bir şekilde geçiş yapabilmesidir. Sistem sizin HGS çipinizi okuyarak geçiş ücretini tahsil etmektedir ve bu şekilde köprü ve otoyol geçişini sağlayabilirsiniz. HGS’yi kullanabilmek için aracınızın ruhsatı ile birlikte PTT kurumuna veya HGS ile anlaşmalı bankalara gitmeniz gereklidir. 5 TL bir ücret karşılığında HGS çipinizi elde edebilirsiniz. HGS çipinizi aldıktan sonra aracınızın ön camına takmalısınız. Bu şekilde HGS’lerden geçiş yapabilirsiniz. HGS sizin aracınızdaki çipi okuyarak geçiş ücretini tahsil etmektedir. Her geçiş yaptığınızda HGS bakiyenizden geçiş ücretini almaktadır. HGS kart dolum işlemini de PTT kurumlarından, anlaşmalı bankalardan veya kart dolum merkezlerinden gerçekleştirebilirsiniz. HGS hesabınızda bakiyeniz yokken geçiş yaptığınızda veya farkında olmadan HGS geçiş ihlali yaptığınızda plakanıza ceza yazılabilir. Bu yazılan cezalar size bildirilmez. Bu yüzden plaka HGS sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir. Bu sayede yaptığınız geçiş ihlalini sorgulayabilirsiniz. Aracınızın plakasının üzerinden ne kadar ceza var öğrenebilirsiniz. Bu cezaları belirli süreler içinde ödediğiniz takdirde belli indirimlere gidilmektedir. Geciktirdiğiniz takdirde ise bu cezalar katlanabilir. Bu yüzden arada plaka HGS sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. PTT kurumlarına giderek gerçekleştirebileceğiniz gibi internet üzerinden de plaka HGS sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden plaka HGS sorgulama işlemini PTT kurumunun HGS müşteri hizmetlerinin internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden plaka HGS geçiş ihlali sorgulama işlemi için ilk önce HGS müşteri hizmetlerinin internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Yazımızın sonunda verdiğimiz link sayesinde bu internet sitesine giriş yapabilirsiniz. HGS müşteri hizmetlerinin internet sitesinden HGS ile ilgili birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama ve geçiş ihlali sorgulama işlemini de bu sistemden gerçekleştirebilirsiniz. Plaka HGS sorgulama işlemi için anasayfada yer alan HGS geçiş ihlali sorgulama bölümüne girmeniz gereklidir.

hgs-1024x567

HGS geçiş ihlali sorgulama sayfasını açtıktan sonra ilk olarak sorgulama yapmak istediğiniz aracın plaka numarasını girmeniz gereklidir. Araç plaka numaranızı girdikten sonra alt tarafta bulunan çubuğu sağa doğru kaydırmanız gereklidir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza güvenlik kodu gelecektir. Bu güvenlik kodunu gerekli yere girdikten sonra sorgula linkini tıklayarak plaka HGS sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer geçiş ihlalini yeni yaptıysanız daha sisteme düşmemiş olabilir. Bu yüzden daha sonra tekrar plaka HGS sorgulama işlemini gerçekleştirerek öğrenebilirsiniz. Eğer bir cezanız varsa bunu PTT kurumlarına giderek veya HGS ile anlaşmalı bankalara giderek bu cezanızı ödeyebilirsiniz.

Plaka HGS Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.