Plaka ile Araç Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka İle Araç Sorgulama


Son yıllarda vergilerden dolayı sıfır araçların fiyatlarında bir artış söz konusu olmuştur. Bu yüzden araç alacak olan kişiler sıfır araçlar yerine ikinci el araçlara yönelmiş durumdalar. Araba alım satımı yapan kişiler de ikinci el araçlara yönelmiş durumdalar. Ama ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Alacak olduğunuz araç size sorunsuz gözükse de bazı sorunları olabilir. Araç hakkında tüm bilgilere araç sorgulama işlemi sayesinde ulaşabilirsiniz. Araç sorgulama işlemini de plaka ile araç sorgulama yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Önceden kurumlara giderek gerçekleştirebileceğiniz işlemleri artık internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler içerisinde plaka ile araç sorgulama işlemi de bulunmaktadır. Plaka ile araç sorgulama işlemi sayesinde araç hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Plaka ile Araç Sorgulama Nedir?

İkinci el bir araç satın alacağınız zaman iyi araştırmanız gereklidir. Aracın özelliklerini, aracın durumunu, aracın çalıntı olup olmadığını satın almadan önce öğrenmeniz gereklidir. Peki tüm bu bilgileri nasıl öğrenebilirsiniz? Tüm bu bilgilerin hepsini plaka ile araç sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca aracın hasar durumunu, sigorta bilgilerini, poliçe bilgilerini, hangi parçalarının değiştiğini de öğrenebilirsiniz. İnternet teknolojisi gelişmeden önce tüm bu bilgileri kısa mesaj yolu ile öğrenebilirdiniz. 5664’e kısa mesaj atılarak 5 TL karşılığında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kısa mesaj yolu ile plaka sorgulama yapabilmek için araç plaka numaranızı 5664’e kısa mesaj atmanız gereklidir. Plaka ile araç sorgulama işlemini internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden plaka ile araç sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Plaka İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Artık neredeyse her kurumun bir internet uygulaması bulunmaktadır. Bu internet uygulamaları sayesinde internet üzerinden birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet uygulamalarını geliştiren kurumlar içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü de bulunmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü internet uygulaması sayesinde birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Araç sorgulama, plaka sorgulama, ceza sorgulama, otopark sorgulama gibi birçok işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet uygulaması E-Devlet sistemi altında yer aldığı için E-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Yazımızın sonunda verdiğimiz link sayesinde E-Devlet sisteminden Emniyet Genel Müdürlüğü internet uygulamasına ulaşabilirsiniz. Bu linki tıkladığınız takdirde Türkiye Cumhuriyeti vatandaş kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu giriş sayfasında E-Devlet sistemine giriş yolları bulunmaktadır. Bu giriş yollarından herhangi birisi ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı ile giriş yollarından istediğinizi seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. İnsanlar genellikle daha pratik olduğu için E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçmektedir. Bu giriş yolunu seçtiğinizde T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gereklidir. E- Devlet şifrenizi bilmiyorsanız eğer PTT kurumlarından alabilirsiniz. PTT kurumlarında 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş linkini tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

fff-1-768x485

Verdiğimiz linkten sisteme giriş yaptığınız takdirde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün araç sorgulama bölümüne yönlendirilmiş olursunuz. Açılan sayfaya plaka numarası bölümüne araç plaka numaranızı yazarak işleme devam edebilirsiniz. Araç plaka numaranızı girdikten sonra araç modelinizi, araç markanızı, model yılını, tescil birimi, renk bilgisi, çalıntı olup olmadığı, ruhsat tarihi, cinsi ve hak mahrumiyeti bilgilerini öğrenebilirsiniz. Bu sayfada yer alan sonuçlar tamamen bilgi amaçlıdır. Bilgi amaçlı olduğu için resmi belge yerine geçmemektedir.

E-Devlet Plaka İle Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.