Plaka İle Borç Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka İle Borç Sorgulama

Son yıllarda trafik yoğunluğu anlamında bir artış söz konusu olmuştur. Araç sayısında bir artış olduğu için trafikte de bir artış olmuştur. Araçların artmasından dolayı da trafik kazaları da artmıştır. Sürücülerin dikkatsiz olmasından dolayı ve trafik kurallarına uymamalarından dolayı trafik kazaları artmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü trafik kazalarındaki bu artışın önüne geçmek için trafik cezalarında bir yeniliğe gitmiştir ve caydırıcı seviyede trafik cezalarını attırmıştır. Ama yine de trafik cezası uygulamalarında bir azalma meydana gelmemiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü görevlendirdiği trafik polisleri tarafından trafiği kontrol etmektedir ayrıca trafik kurallarına uymayan sürücülere trafik cezası uygulamaktadır. Size yazılan trafik cezalarını plaka ile borç sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Trafikte seyir halindeyken çeşitli trafik cezaları uygulanmaktadır. Kırmızı ışıkta geçtiğiniz takdirde veya hatalı sollama yaptığınızda ya da hız limitini aştığınızda trafik polisleri tarafından durdurularak size trafik cezası uygulanmaktadır.

Trafik cezası uygulama işlemi mobese kameraları aracılığı ile de yapılmaktadır. Şehirlerin çeşitli yerlerinde bulunan mobese kameraları aracılığı ile trafik polisleri trafiğin akışını kontrol etmektedir. Bu sayede trafik kurallarına uymayan sürücülere trafik cezası uygulayabilmektedir. Mobese kameraları aracılığı ile yazılan trafik cezaları sürücülerin adresine posta yolu ile gönderilir. Bu yüzden bazı zamanlarda ulaşılamayan trafik cezaları olmaktadır. Trafik cezalarını zamanında ödediğiniz zaman belli indirimler uygulanmaktadır. Zamanında ödemediğiniz takdirde trafik cezanız faiz alabilir ve artabilir. Bu yüzden trafik borcunuzun olup olmadığını öğrenmeniz gereklidir. Trafik cezanızın olup olmadığını Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik şube bölümüne giderek görevlilere ödeyebilirsiniz. İnternet üzerinden de plaka ile borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden plaka ile borç sorgulama işlemini iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden plaka ile borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de plaka ile borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz ve ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Plaka ile Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden plaka ile borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Anasayfada yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama bölümüne girdiğinizde sorgulama sayfasına karşınıza gelir. Ya da yazımızın sonunda verdiğimiz link sayesinde sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfaya kimlik bilgilerinizi girmeniz gereklidir. Adınızı ve soyadınızı girdikten sonra T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi de girmeniz gereklidir.

egm-411

Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza gelen sorgulama seçeneklerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçmeniz gereklidir. Açılan sayfaya ilk olarak araç plaka numaranızı girmeniz gereklidir. Son olarak da tescil belge seri ve numarasını girdikten sonra plaka ile borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EGM Plaka İle Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GİB Plaka İle Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden plaka ile borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemini de bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın sonunda verdiğimiz link sayesinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın motorlu taşıt işlemleri sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada açılan seçeneklerden motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu sayfada ilk önce sorgulama yapmak istediğiniz araç plaka numaranızı girmelisiniz. Eğer özel bir plakanız var ise bunu da seçeneklerde belirtmelisiniz.

hhhhhhhhhhhhh

T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı girdikten sonra son olarak tescil tarihini gün ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gerekecektir. Tamam linkini tıkladıktan sonra plaka ile borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Plaka İle Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.