Plaka Sorgulama Numarası | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Sorgulama Numarası

Plaka araçlarda bulunur ve araçların kimliği olma özelliğine sahiptir. Plakada bulunan harflerin ve rakamların içerisinde pek çok bilgi de bulunmaktadır. Bunlar arasında üzerinde bulunduğu aracın modeli, yılı, hasar bilgileri, gördüğü işlem bilgileri gibi pek çok bilgi yer almaktadır.

Özellikle 2. el araç alım satımı ile uğraşan kişiler için bu bilgiler oldukça önemlidir. Dolandırıcılık gibi birtakım durumlara karşı önlem alınmasını sağlar. Ayrıca aracın gördüğü hasarları ve geçirdiği işlemler ile birlikte bu işlemlerin ücretlerini de kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için bir plaka sorgulama numarası gerekmektedir.

5664 sayılı yasa gereği plaka sorgulama numarası ile aracın geçirmiş olduğu hasarları, aracın detaylarını ve bilgilerini, değişen parçalara ait bilgileri, kazaları, aracın sahip olduğu poliçeleri ve poliçenin vade bilgilerini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Plaka Sorgulama Numarası Kaçtır?

Plaka sorgulama numarası ile yukarıda belirtilen bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz. Bu işlem ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ilgilenmektedir. Ayrıca bu işlemler için Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom gibi tüm operatörlerden yollayacağınız SMS ile faydalanabilirsiniz. Bu SMS’lerin ücretleri ise tüm operatörler için 5 TL olarak belirlenmiştir. Sorgulama yapabileceğiniz durumlar hakkında ayrıntılı bir şekilde yapılacak açıklamaları lütfen dikkatlice okuyunuz.

Eğer plaka sorgulama numarası ile araca ait geçmiş zamanlı hasar bilgilerini öğrenmek istiyorsanız aracın plakasını yazıp, 5664’e yollamanız gerekmektedir. Ancak aracın plakasını bitişik ve büyük harfler ile yazmanız gerekmektedir. Örnek olarak 34ABC001 gibi belirtilen şekilde yazıp 5664’e yollayarak, aracın karışmış olduğu kazaları görebilirsiniz. Böylece araç satın almadan önce, aracın geçmiş zamanlı hasarlarını sorgulama imkanı bulacak ve önceden bilgilenmiş olacaksınız.

Aracın herhangi bir parçasının değişip değişmediğini de plaka sorgulama numarası ile öğrenebilirsiniz. Ancak bu sorgulama için hasar tarihine de ihtiyacınız olacaktır. Büyük harfler ile HASAR boşluk aracın plakasını boşluk hasar tarihini girip sorgulama işleminizi tamamlayabilmek için bu mesajı 5664 numarasına kısa mesaj olarak göndermeniz gerekmektedir. Örnek olarak “HASAR 34ABC001 01/01/2016” şeklinde yazıp 5664’e yollayarak plaka sorgulama numarası ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Aracın şasi numarasını öğrenerek, herhangi bir değişime uğrayıp uğramadığını belirlemek için ise yine aynı şekilde bir SMS göndermeniz gerekmektedir. Örnek olarak “HASAR S 34ABC001 01/01/2016” yazıp, 5664 numarasına göndererek aracın şasi numarasını da öğrenme imkanına sahipsiniz.

Eğer aracın plaka değişimleri, markasını, modelini, trafiğe çıkış tarihini, son sahibini, son sahiplik süresini, kaskosunun olup olmadığını, kaskosunun toplam süresini ve araç tür değişimi gibi bilgileri öğrenmek istiyorsanız, bu işlem araç detay sorgulama işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Bunun için ise “DETAY 34ABC001” yazıp 5664 numarasına göndermeniz durumunda, araca ait detay bilgilerini sadece 5 TL karşılığında kolayca temin edebilirsiniz.

Eğer daha eski bir döneme ait kaza tespit tutanağına sahip olup olmadığını, ihbar tarihini ve kaza tarihini sorgulayabilmek için yine bir SMS ile tüm bu bilgileri elde edebilirsiniz. Bu işlem için tek yapmanız gereken “KTT 34ABC001” yazıp, 5664’e bir SMS göndermekten geçmektedir. SMS yollama işlemleri diğer işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de 5 TL olarak ücretlendirilmektedir. Kaza tespit tutanağını TC kimlik numarası ile de sorgulama imkanına sahipsiniz. Bunun için ise “KTT 10020030040” sayıların yerine araç sahibinin TC kimlik numara bilgisini yazıp 5664’e yollayarak TC kimlik numarası ile de kaza tespit tutanağı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tramer ihbar no ile sorgulama için ise 4 haneli tramer numarasına ihtiyaç duyacaksınız. Bu bilgi ile birlikte “KTT 1000 (Tramet No)” yazıp 5664’e yollayınız. Poliçe bilgisi sorgulama için “TRAFIK 34ABC001” yazıp, 5664’e yollayabilirsiniz. Bu gibi diğer işlemleri de bu şekilde SMS ile yapabilirsiniz.

Plaka Sorgulama Numarası İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.