Plaka Vergisi | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plaka Vergisi

Plaka Vergisi Nedir?

Plaka Vergisi kısaca kullanmakta olduğunuz araç plakası için devlete ödemekte olduğunuz paradır. Her yıl değişiklik gösteren plaka vergisi araç motor hacmi yaşı ve kilosuna göre ödenecek tutarı da değiştirir.  Aracınızın cinside önemli bir faktör oynamaktadır. Aynı marka araçlarda biri lüks diğeri düşük kalite olduğu taktirde plaka vergisi miktarı değişiklik gösterir. Araç yaşı eğer 15 yaşını geçtiyse plaka vergisi ücreti düşüş gösterir.

Plaka Vergisinin Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Her araçta 6 ayda bir ödenen plaka vergisi isteğe göre senelik olarak da ödenebilir ödenmediği taktirde aylık gecikme faizi işlenir ve aracın muayene vakti geldiyse muayeneden geçemez. Eğer ki plaka vergisi günü geçirilmediyse belirli bankalar ve internet üzerinden ödemesi yapılabilir. Bu şekilde kredi kartı ile de ödeme yapılabilir. Eğer ki plaka vergisi günü geçti ise bankalar ve internetten ödeme yapılamaz. Geciktiği için plaka vergisi işlemini sadece vergi dairesinde yapabiliriz. Bunun nedeni ise gecikme faizi işlendiği için sadece vergi dairesi hesaplayabiliyor. Açıkçası aldığınız aracı alırken araç için ödediğiniz bedel dışında her yıl farklılık gösteren plaka vergisi masrafını da karşılamak zorunda kalıyorsunuz. Bu masraflar sadece plaka vergisi ile bitmemekte araç bakım masrafı yıllık trafik sigortası kasko ödemesi gibi bir çok masrafı vardır. Yılda iki kez ödenmek zorunda olunan plaka vergisi ikamet edilen ildeki vergi dairesi aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalar tarafından ödemesini yaparsınız. Plaka vergisi bütün araç sahiplerinin ödemekte zorunlu olduğu vergi türüdür. Bunun yanında bazı istisnai durumdaki araçlar bu vergiye dahil değildirler. Peki plaka vergisi mükellefiyeti ne zaman işleme girer. Motorlu araçlarda aracın trafik siciline kayıt edilmesi ile başlar. Ancak araç trafik siciline kayıtlı ve tescilli ise devir ya da temlik sonucu el değiştiriyorsa ilk altı ay içerisinde yapıldıysa devamında gelen son altı ay başından, eğer ki son altı ay içerisinde yapıldıysa devamında gelen yani bir sonraki yılın başından itibaren başlar. Temmuz ya da ocak ayına göre ayarlama yapılabilir.

Plaka Vergisi Hangi Araçlar İçin Gerekmez?

Sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri ve özel kurum araçlarında köy tüzel kişiliklerinde özellikle Kızılay derneği adına kayıtlı araçlarda gerekmez. Anlaşmalı olmak şartı ile dış ülkelerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsolosluklarında görev yapan memurların araçları için Plaka Vergisi ödenmesine ihtiyaç görülmez. Trafikten men edilmiş araçlar yani hurda halinde olan araçlar geçmiş döneme ait borçları bulunmuyorsa eğer plaka vergisi ödemesi gerekmez. Bunun dışında sakatlık derecesi %90 ve üstü olan malül ve engelli kişilerin kendi adlarına kayıtlı taşıtlar ve diğer malül ve engelli kişilerin bu durumda kullanabilmesi için uygun hale getirilmiş özel araçlar da plaka vergisinden muaf görülür.

Plaka Vergisi Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Plaka vergisi tarihleri şu şekilde düzenlenmiştir. Her yılın ocak ayı ve temmuz ayı olarak iki taksit ile ödenebilir. İçinde olunan yılın ocak ayında ilk taksiti ve temmuz ayında ikinci taksit ödemesi yapılabilir. Bu tarihleri kaçırmamak sürücüler için yararlı olacaktır.

Plaka Vergisini Zamanında Ödememenin Cezası Var mıdır?

Plaka vergisi ödemesinin zamanını geçirdiğiniz durumda faiz işlemeye başlar. Normalde ödeyeceğiniz plaka vergisinin üzerine her ay için aylık olarak %2.5 gecikme zammı eklenir. Bunun için ödeme tarihlerini takip edip kaçırmamak en karlısı. Eğer ki hiç ödeme yapmamış iseniz maliye bakanlığı tarafından adresinize bir uyarı evrağı gönderilir. Bu evrağa rağmen ödeme yapmadıysanız eğer banka hesaplarınıza haciz koyularak plaka vergisi ödeme işlemi bu hesaplar üzerinden gerçekleştirilir. Bunun haricinde plaka vergisinin tahsil edilebilmesi için vergi dairesi tarafından arabaya haciz koyularak araç trafikten çekilir yani bağlanır. Bu işlem yapıldığı taktirde plaka vergisi borcunuzu ödeyene kadar aracınızdan uzak kalırsınız.

Plaka Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Plaka vergisi ödemeleri gelir idaresi başkanlığı tarafından kontrol edilen web sitesine ya da anlaşmalı bankalara yapılabilir. Peşin olarak ödeme yapabildiğiniz gibi kredi kartları ile taksit imkanından yararlanarak da ödeme yapabilirsiniz. Tabi ki bu işlemi bazı bankalar aracılığıyla yapabiliyorsunuz her bankanın taksit imkanı bulunmamakta. Belli başlı bankalar bu imkanı sunmakta.

Plaka Vergisi Nelere Göre Hesaplanır?

Yukarıda bahsettik ancak Plaka Vergisi Konusunu açıklayıcı bir şekilde bilgilendirmek için bir kez daha inceleyelim. Plaka vergisi aracın ne tür olduğuna göre kanunda yer alan bilgilere göre belirlenir. Yani araç otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan gibi değişiklik gösterdiği için ödenecek tutarda değişiklik gösterir. Bulunduğunuz ilin vergi dairesine giderek de araç bilgilerinizi paylaşarak ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz. Ayrıca vergi dairesi internet sitesi üzerinden sistemde bilgilerinizi girerek ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz. Araç yaşı ve silindir hacmi de ödenecek olan tutarda büyük bir rol oynamakta.

İllere Göre Plaka Vergisi Değişiklik Gösterir mi?

Büyükşehir plakası taşıyan araçlarda plaka vergisi diğer şehirlere göre daha yüksek miktar oluyor. İstanbul ve Ankara gibi trafiğin ve nüfusun yoğun olduğu şehirlerin plakasını araçlarında taşıyan sürücüler daha fazla ödeme yapmakta. Bu sürücüler İstanbul plakası taşıyan araçları için orta büyüklükte şehirlere göre neredeyse iki katı fazla para ödemekte.

Online Plaka Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği gibi teknolojinin ilerlemesi sayesinde artık birçok işlem internet üzerinden dakikalar içerisinde yapılmaktadır. Bunun için sahip olmanız gereken tek şey ise internet bağlantısına sahip bir bilgisayar, tablet yada cep telefonu. Plaka Vergisi Hesaplama da bu işlemlerden biridir. Birtakım bilgileriniz sayesinde bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle yazı bitiminde vermiş olduğumuz bağlantıyı açmanız gerekmektedir.

aracvergi

Açılan bu sayfadan Plakanızı Özel plaka kullanıp kullanmadığınızı, Kimlik numaranız veya vergi kimlik numaranızı ve tescil tarihini girmeniz ve ardından TAMAM butonuna basmanız Plaka Vergisi Hesaplamanız için yeterlidir.

Plaka Vergisi Hesaplamanızı Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.