Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araçlarda bulunan plakalar, her araç için özel olarak belirlenen sayı ve harf kombinasyonlarından oluşmaktadır. Ayrıca her plaka da farklı bir araca özel olarak basılmaktadır. Çünkü bu plakalar araçlar için kimlik görevi görmektedir. Bu kimlik üzerinde ise araca ait tüm bilgiler kayıtlı olarak bulunmaktadır. Bu bilgiler arasında aracın geçirmiş olduğu kazalar, değişen parçalar, değişen parçaların ücretleri ve işçilikleri, aracın model bilgisi, aracın marka bilgisi, poliçeleri, kaza tutanakları ve aracın son sahibi gibi pek çok bilgi yer almaktadır.

Bu bilgiler özellikle trafik içerisinde büyük işe yaramaktadır. Örnek olarak araç bir kazaya karışmış ancak kaçmış ise, kameralardan tespit edilen aracın plakası tanımlanarak, kime ait olduğu ve kimin kaza yaptığı anlaşılabilir. Böylece emniyetli bir şekilde suçlular bulunabilir.

Ayrıca her bir araç vergiye tabi tutulmaktadır. Bu vergileri ise bağlı bulunduğunuz vergi dairesine ödemeniz gerekmektedir. Ancak öncelikle verginizin gelip gelmediğini sorgulamak isteyebilirsiniz. Ya da ödeme işlemi yapacaksanız, araç vergi borcunuzun ne kadar olduğunu görebileceğiniz bir sistemin olması gerekmektedir. Plakadan araç vergi borcu sorgulama işlemi ile tüm bu işlemleri yapabilmeniz mümkündür.

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan araç vergi borcu sorgulama yapabilmek için çağımızın en büyük gelişmişliği olan internet hizmetinden yararlanacağız. Vergi borcunuzu bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek de sorgulayabilirsiniz. Ancak yoğun bir iş temposuna sahip olan kişiler bu işlem için gerekli vakti ayıramayabilir. Bu yüzden internet üzerinden gerçekleştirilecek bir sorgulama çok daha pratik bir işlem halini alabilir.

İnternet üzerinden plakadan araç vergi borcu sorgulama yapabilmek için internet vergi dairesinin resmi sitesine girmeniz gerekmektedir. Bu site ise intvd.gib.gov.tr olarak girilmelidir. Site yüklendikten sonra alt kısımlara inerseniz, bir menü halinde yapılabilecek işlemler numaralandırmıştır. Bu işlemler arasında e-Beyanname, internet vergi dairesi işlemleri, motorlu taşıtlara dair işlemler, hazır beyan sistemi işlemleri, borç bilgilendirme sistemi, 6552 bilgilendirme ve ödeme işlemi, 6111 ödeme işlemi, cep telefonu harcı ödeme, çeşitli sorgulamalar ve ihbar bildirimi işlemleri mevcuttur. Plakadan araç vergi borcu sorgulama işlemi ise motorlu taşıtlara ait bir işlem olduğu için bu işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak Motorlu Taşıtlar başlığına tıklamanız gerekmektedir.

mo

Daha sonrasında açılan sayfada ise 4 farklı başlık yer almaktadır. Bu başlıklar arasında Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme işlemi, Kredi Kartı ile Ödeme Bilgisi Sorgulama, Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve Kasko Değerleri başlıkları mevcuttur. Bu başlıkların içerisinden Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme başlığına tıklayınız.

motor

Hemen ardından plakadan araç vergi borcu sorgulama için karşınıza bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa üzerinde, sizlerden birtakım bilgilerin doldurulmasının istendiğini göreceksiniz. Bu bilgiler arasında ise Plaka, Özel Plaka, TC kimlik numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi bilgileri yer almaktadır.

trafik3

Ayrıca bu bilgilere ait birtakım açıklamalar yıldız sayıları ile eşdeğer olacak şekilde hemen alt kısımda kırmızı puntolar ile gösterilmiştir. İstenen bilgileri açıklamalara göre doldurup, TAMAM butonuna bastığınızda plakadan araç vergi borcu sorgulama işleminiz de tamamlanmış olacaktır. Bu işlem ile birlikte plakadan araç vergi borcu sorgulama işleminizi başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca vergi borcu ödeme işleminizi de bu site üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu işlem için kredi kartı bilgileriniz gerekmektedir. Çünkü internet üzerinden ödeme yapabileceğiniz tek ödeme yolu kredi kartı ile yapılmaktadır. Tüm bu imkanları internet vergi dairesinin sağlamış olduğu kolaylıklar sayesinde ve vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan hızlı, kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirme imkanına sahipsiniz.

Plakadan Araç Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.