Plakadan Borç Sorgula | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan Borç Sorgula


Araçların ve yayaların ortak olarak kullandığı alanlardan biri de trafiktir. Bu yüzden insanların can ve mal varlığını korumak için birtakım kuralların konulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu kurallar çerçevesinde insanın hayatına verilen öncelik ön plana çıkmıştır. Bu gibi bir durumda öncelik can güvenliği olmalıdır.

Bu çerçevede trafik kurallarına uymama sonucu oluşan kazaların sınıflandırılmasına gidilmiştir. Bunlar arasında en hafif olanlar hatalı park cezalarıdır. Genellikle can ve mal kaybına sebep olmazlar. Bu yüzden bu tip kurallara uymayan kişiler para cezası ile cezalandırılır. Araç plakaları üzerine kesilen bu cezaları ödeme yükümlülüğü, araç sahibine aittir. Bu yüzden plakadan borç sorgula işlemine ihtiyaç duyulmuştur.

Plakadan Borç Sorgula Nasıl Yapılır?

Plakadan borç sorgula işlemi genelde vergi daireleri üzerinden yapılmaktadır. Ancak bu işlem vakit alan bir işlemdir. Bu yüzden hem insana ihtiyaç duyulmakta hem de zaman ayırmanız gerekmektedir. Yoğun iş temposu yüzünden bu işlem için yeterli vakti ayıramayabilirsiniz. Bu sebeple çağımızın en büyük teknolojisi olan internete olan ihtiyaç artmış ve gelişmeler bu yönde ilerlemiştir.

İnternet üzerinden yapacağınız birtakım işlemler ile plakadan araç borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ayrıca oldukça hızlı ve kolay işlemler oldukları için sizler için büyük bir zaman kaybına da sebep olmazlar. Plakadan borç sorgulama işlemini 2 farklı yolla gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar E-Devlet kapısı üzerinden ve internet vergi dairesinin sitesi üzerinden gerçekleştirilen işlemlerdir.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Plakadan Borç Sorgula

E-Devlet kapısı, resmi kurumlar üzerinden gerçekleştirebileceğiniz pek çok işlemi bir araya toplamış olan bir resmi sitedir. Bu site aracılığı ile çoğu devlet kurumuna gitmenize gerek kalmadan, evrak ve bilgilendirme işlemlerinizi gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca bu sistem için bir E-Devlet şifresi gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi ise sizlere en yakın PTT şubesinden sadece 2 TL karşılığında kimlik bilgileriniz ile temin edebilirsiniz. E-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemler arasında plakadan borç sorgula işlemi de yer almaktadır. Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinde sol kısımdan e-Hizmetler butonuna tıklayınız. Sonrasında karşınıza pek çok sorgulama işleminin bulunduğu bir site çıkacak. Buradan E harfini bulup, Emniyet Genel Müdürlüğü başlığının altında Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgula butonuna geliniz ve tıklayınız. Açılacak sayfadan Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna bastıktan sonra, sizden birtakım bilgilerin istendiği bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

edevlet2

Bu sayfada belirtilen yerlere sırasıyla TC kimlik numaranızı ve PTT şubesinden temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz ve Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Böylece plakadan borç sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Plakadan Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Plakadan Borç Sorgula

Bu işlemi yapabilmek için internet vergi dairesinin resmi internet sitesi olan intvd.gib.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinde alt kısımlara indiğinizde Motorlu Taşıtlar butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda ise karşınıza bir sayfa çıkacak. İlk seçenek olan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğine tıklayınız. Karşınıza bir sayfa çıkacak ve bu sayfada birtakım bilgiler istenecektir.

trafik3

Bu bilgiler arasında Plaka, Özel Plaka, TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi gibi bir takım bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilere dair açıklamalar alt kısımda verilmiştir. Bu bilgileri doğru bir şekilde belirtilen boşluklara doldurunuz ve TAMAM butonuna tıklayınız. Böylece internet vergi dairesi resmi internet sitesi üzerinden plakadan borç sorgulama işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

İnternet Vergi Dairesi Plakadan Borç Sorgula İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.