Plakadan Ceza Sorgula | Sorgulamalar artık tek çatı altında!

Plakadan Ceza Sorgula


Trafik, insanların ve araçların yer aldığı bir sistemdir. Bu sistem içerisinde insanların can ve mal güvenliğini saplamak için birtakım kurallar konulmuştur. Bu kurallara uymayan kişiler hem insanların hayatına zarar verme sorumluluğu altına girerler hem de kazanın ciddiyetine göre maddi ve hapis cezası ile yükümlü hale gelirler. Ölüm ile sonuçlanan kazalarda, kişiler hapis cezasına çarptırılırlar. Bunun sonucu olarak hem maddi hem de manevi kayıplar yaşanır. Tüm bu kayıpların önüne geçebilmek için lütfen trafik kurallarına uyunuz.

Birtakım hafif kural ihlallerinde trafik cezası kesilir. Bu ceza kesme işlemi ise yalnızca görevli trafik polisi tarafından yapılabilir. Ufak çaplı kural ihlallerinde trafik polisi tarafından tespiti sonrası trafik cezası kesilir. Bu cezayı, araç sahibi ödemek zorundadır. Ayrıca trafik cezanızın olup olmadığını veya tutarını sorgulamak için plakadan ceza sorgula işlemini yapabilirsiniz.

Plakadan Ceza Sorgula Nasıl Yapılır?

Ufak çaplı trafik kazası yaşanmışsa ya da yanlış bir yere aracınızı çekmiş ve o an o ortamda bulunmuyorsanız, aracınıza ceza yazılıp yazılmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Her 2 yöntemde internet üzerinden yapılmaktadır.

Plakadan ceza sorgula işleminin gerçekleştirildiği ilk yöntem internet vergi dairesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. İnternet vergi dairesinin resmi sitesi olan intvd.gib.gov.tr adresine giriniz. Açılan sayfa üzerinde alt kısımlara geçtiğinizde pek çok sorgulama işleminin yapıldığını göreceksiniz. Bunlar arasında e-Beyanname, internet vergi dairesi sorgulamaları, motorlu taşıtlar sorgulamaları, hazır beyan sistemi, borç bilgilendirme servisi, 6552 bilgilendirme ve ödeme, 6111 ödeme, cep telefonu harcı ödeme ve ihbar bildirimi gibi seçenekler mevcuttur. Bunlar arasından 3 numaralı seçenek olan Motorlu Taşıtlar seçeneğine tıklayınız.

Açılan sayfa üzerinde 4 farklı seçenek yer alacak. Bunlardan ilki olan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğine tıklayınız. Açılacak sayfada sizlerden birtakım bilgilerin istendiğini göreceksiniz. Bu bilgiler arasında plaka, özel plaka, TC kimlik numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi gibi bilgiler yer almaktadır.

trafik3

Gerekli açıklamalar alt kısımda bulunmaktadır. İstenen bilgileri gerekli boşluklara doldurup, TAMAM butonuna basarak plakadan ceza sorgula işleminizi tamamlayabilir ve eğer isterseniz de ödeme işleminizi kredi kartınız ile bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Plakadan Ceza Sorgula İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Plakadan Ceza Sorgula Nasıl Yapılır?

Bir diğer plakadan ceza sorgula işlemi ise E-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz. Açılacak sayfa üzerinden ilk olarak sol kısımda yer alan e-Hizmetler butonuna tıklayınız. Karşınıza pek çok sorgulamanın yer aldığı bir sayfa çıkacaktır. Bu sorgulamalar arasından E harfinde yer alan, Emniyet Genel Müdürlüğü başlığına geliniz ve alt kısmında yazan Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgula butonuna tıklayınız.

plaka2

Karşınıza yeni bir sayfa gelecektir. İlk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayarak devam ediniz. Bu sayfada ise sizlerden birtakım bilgilerin istendiğini göreceksiniz.

edevlet2

Bu bilgiler arasında ise TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi yer almaktadır. E-Devlet şifresi ise tüm E-Devlet işlemlerini gerçekleştirmenize olanak veren bir şifredir. PTT şubelerinden temin edilir. E-Devlet şifrenizi alabilmek için size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgileriniz ile birlikte ve sadece 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi hızlı, kolay ve basit bir şekilde alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra sistem üzerinde gerekli boşluklara TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi gibi bilgileri girebilir ve Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak, plakadan ceza sorgula işlemini başarılı bir şekilde tamamlama imkanı bulacaksınız.

E-Devlet Üzerinden Plakadan Ceza Sorgula İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış!

BİR YORUM YAZIN

 

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.